Martin Fendrych Martin Fendrych | Názory
2. 10. 2018 12:40

Volební řež: Bubny musí být! Právo parkovat! Zahrádka do každé rodiny! Křídla lvům!

Zlevníme život všem Pražákům, slibuje ČSSD. Divné je, že podle agentury STEM/MARK mají sociální demokraté preference jen dvou procent Pražanů. Chápete je?
Foto: Shutterstock, Aktuálně.cz

Nadcházející volby jsou čirá radost, najednou si člověk, OBČAN, uvědomí, jak stojí v centru pozornosti všech stran, i když se mu snad někdy zdává, že to před ním skrývají, mýlí se, jde o něj, teď v říjnu jde "o mě" na plné pecky a partaje by si zasloužily velkou vděčnost.

ANO na Praze 8 žádá spravedlivější parkovací systém, záhada hlavolamu.
ANO na Praze 8 žádá spravedlivější parkovací systém, záhada hlavolamu. | Foto: Martin Fendrych

Nelze neocenit, nelze nepochválit ANO za to, že slibuje "Spravedlivější parkovací systém", dokonce říká "To vám garantujeme!". Stál jsem hodinu před tím billboardem a přemýšlel, jak chtějí zavést spravedlnost v parkování. Je spravedlivé třeba to, aby parkoval rezident, který ale v Praze bydlí, zatímco dojížděč tu parkovat nesmí, nebo platí jak mourovatý? A jaká je spravedlnost v tom, že když mám tři, pět aut, platím za ně víc než za první auto? Proč? Protože jsem státu za vozy odvedl daně, podpořil průmysl? Tohle by chtělo, aby pan Fair Credit Stuchlík udělal seminář na téma Spravedlnost a Parkování.

Bubny musí být pro lidi, kampaň ČSSD v Praze
Bubny musí být pro lidi, kampaň ČSSD v Praze | Foto: Martin Fendrych

Zaujme plakát "Bubny musí být pro lidi. Nová výstavba v lokalitě Bubny musí být užitečná pro všechny, nejen pro developery." Nevoďte okolo toho zvolání děti, pokud jsou na základní škole. Budou mít pak doma bycí a ne bicí. (A jinak samozřejmě souhlas, zlí developeři na sedmičce nemají co bydlet, ať se nastěhují jinam, třeba na osmičku.)

Plakát lákající na cirkus Andres, nikoli Andrej.
Plakát lákající na cirkus Andres, nikoli Andrej. | Foto: Martin Fendrych

Maličko trapné je, že i strana, která vnímá stát (tedy i Prahu) jako firmu, dokáže udělat ve volební kampani dost zásadní chybu. Viz plakát "Přijede Cirkus Andres". Najdeme hned dvě chyby, jednak je to se vší pravděpodobností Cirkus Andrej, a jednak už je dávno tady, takže jediné, co sedí, je to vstupné 150 kaček na hlavu. 

Nejlákavější nabídka: Zlevníme život všem Pražákům, slibuje ČSSD v Praze 7.
Nejlákavější nabídka: Zlevníme život všem Pražákům, slibuje ČSSD v Praze 7. | Foto: Martin Fendrych

Fascinující, co všecko pro nás dokáže udělat sociální demokracie v čele s Jakubem Zadarmo MHD Landovským: "Zlevníme život všem Pražákům". Tak tohle je bomba a hned vedle vám nabízí, co můžete s ušetřenými korunkami dělat, je tu pro vás dovolená v Krkonoších, harrachovské apartmány. Divná věc, agentura STEM/MARK v září zjistila, že štědří sociální demokraté mají volební preference jen dvou procent Pražanů (nikoli Pražáků, že by v tom byla ta chyba?), kdežto třeba Cirkus Andrej 15 procent. Divné.

ODS přichází s pořádkem proti anarchii, začít by měla u sebe.
ODS přichází s pořádkem proti anarchii, začít by měla u sebe. | Foto: Martin Fendrych

ODS má na plakátu "Jednička pro občany", což je moc fajn, jen nesmíte pít alkohol a usnout pak v tramvaji, sic je s vámi zle, nesmíte být občan bezdomovec či snad, nedej bůh, feťák, a, samozřejmě, jak jinak, nesmíte být občan vyznavač proroka Mohameda, to pak pro vás jednička opravdu, ale opravdu není. A konečně, konečně na to někdo kápl, ODS vyrukovala s tématem "Pořádek proti anarchii" a ví, že "Váš hlas rozhodne", bohužel, jak to tak často bývá, zůstává u proklamací, její plakáty dělají bordel na chodníku před Juldou Fuldou, což je, ruku na srdce, tak trochu anarchie, takže to berme jako sebekritiku.

Foto: Martin Fendrych

Podle průzkumu dvouprocentní sociální demokracie přichází v hlavním městě s "Lepší nabídkou pro váš volný čas", což je nesmírně lákavé, dál nám landováci sdělují, že "Výstaviště a Holešovická tržnice musí sloužit pro nákupy, kulturu a setkávání". Tak jasně, když má člověk volno, má se hned sebrat a letět na nákupy, případně na tobogán.

Topka v Praze nabízí lva s křídlem, zřejmě je ho potřeba.
Topka v Praze nabízí lva s křídlem, zřejmě je ho potřeba. | Foto: Martin Fendrych

Jako poněkud záhadný se jeví lev s křídly a nápisem "Vybojovali jsme pro naše hrdiny", což nám v Praze 1 sděluje TOP 09. Obvykle se to bere tak, že hrdinové něco vybojovali pro nás, zde naopak. Nějaká paní šla kolem toho okřídlence a povídá: "Kdyby radši vybojovali, aby nebyly věčně rozkopaný chodníky a silnice." Při té poznámce mi ale došlo, proč má ten lev křídla, je to pražský lev, Prahou se nedá jezdit, jak je někde zácpa či uzávěra, on má křídla. Možná tu topka zavede lvy s křídly, kteří nás budou nosit sem a tam. Ekodoprava.   

Ještě vylepšíme možnosti sousedského života, slibuje ČSSD v Praze.
Ještě vylepšíme možnosti sousedského života, slibuje ČSSD v Praze. | Foto: Martin Fendrych

Další skvělý, skvělý nápad od ČSSD, jež se občanům zavázala: "Ještě vylepšíme možnosti sousedského života", "I na Praze 1 mohou mít lidé vlastní zahrádku". Tohle potěší každého Pražáka (Pražana) na jedničce. Bydlí třeba na Národní třídě, přijede oranžový Lando-tirák a přiveze mu zahrádku i s rajčaty, složí ji na chodník před dům a on hned může pozvat sousedy, má možnost s nimi žít a sledovat, jak rajčata, třeba na Příkopech, dozrávají, a jeho sousedi mají taky zahrádečku jako dlaň, krása.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

Další zprávy