Petr Vizina Petr Vizina | Názory
12. 8. 2019 7:45

Milan Langer už tu není. Přecenil se. Měli bychom také

Minulou středu se uzavřel životní příběh Milana Langera. Muž na vozíku, sužovaný od dětství svalovou dystrofií, vyrazil letos v březnu na pouť. Z domovské Olomouce do galicijského Santiaga de Compostela. Svého cíle nedosáhl, zemřel ve Francii. Z porce tří a půl tisíce kilometrů zvládl dvě třetiny. Lékaři konstatovali kolaps organismu, dehydrataci, infekci, celkové vyčerpání. Svůj poslední životní projekt nazval letos šedesátiletý Milan Langer Poutí k sobě. Nedokončil jej. Pobřeží Atlantiku, kde je podle tradice pochován apoštol Jakub a které bylo kdysi dávno považováno za konec myslitelného světa, muž putující na vozíku nakonec nespatřil. Přesto se nedá říci, že neuspěl.
Foto: Jan Kačer

"Český vozíčkář se chtěl uzdravit v Santiagu. Zemřel cestou vyčerpáním," shrnuje titulek internetového portálu televize Nova. Přecenil se? Zcela určitě. Alespoň tak vypadá na poslední fotce. Utrápené tělo poseté čidly a hadičkami v příšeří nemocničního pokoje. Klidný, odevzdaný pohled člověka, který si nedělá iluze o svém stavu.

Vzděláním lingvista, který během svého dobrodružného života dokázal krom jiného udělat z Olomouce bezbariérové město, se podle všeho přeceňoval snad ve všem, co dělal. Jako by to byl odkaz, který tady po sobě muž na vozíku chtěl zanechat: nebojte se chtít víc, než na co vaše síly zdánlivě stačí. Nebojte se cílů, které vyžadují odhodlání a námahu.

Milan Langer měl podle všeho smysl pro humor. Obvykle se tím myslí schopnost podívat se na realitu z nečekaného úhlu. Neuškodí proto s trochou nadhledu vnímat i konec jeho pouti. Podle citovaného titulku by se zdálo, že vozíčkář putoval do Santiaga za uzdravením, asi jako se lidé o berlích s představou zázraku vydávají do Lurd, aby byli takoví jako my; totiž zdraví. Jenomže je to přesně naopak. Pouť muže s nevyléčitelnou chorobou nám odkrývá, jak moc potřebujeme uzdravení my sami. Nebo spíš vysvobození od představy, že život je sledem více či méně nahodilých dějů, na které máme jen malý či vůbec žádný vliv. Putování, včetně toho nedokončeného Langerova, je miniaturou života: obrazem cesty zaměřené k našemu vlastnímu, osobnímu cíli.

MIlan Langer - Olomoucký vozíčkář, který zemřel vyčerpáním na cestě do Santiago de Compostela.
MIlan Langer - Olomoucký vozíčkář, který zemřel vyčerpáním na cestě do Santiago de Compostela. | Foto: facebook

Pouť ke svatému Jakubovi bývá označována za duchovní zážitek, ale poslechněte si svědectví těch, kdo jí projdou. Mluvívají o puchýřích, o počasí, donekonečna se opakujícím rytmu chůze. V tom smyslu nic extra spirituálního. Anebo paradoxně právě naopak, protože to, jak člověk nakládá se svým tělem, je duchovní záležitostí už z podstaty. Spiritualita není nadstavbou praktického života. Jak říkával praotec funkové hudby, nebožtík James Brown: Move your ass and your mind will follow. Tedy "pohni zadkem, a mysl tě bude následovat". Jako by mluvil o poutnících meditujících chůzí, nebo třeba jízdou na vozíku.

Jen je to spiritualita podobně neokázalá jako tichá role, již v celém příběhu přijali Langrovi přátelé, kteří dobrodruha k cíli na pobřeží oceánu tlačili a táhli za deště i horka klikatou a místy bolestně úzkou svatojakubskou stezkou. Jako by připomínali, že šílené nápady nám ani nejlepší přátelé nevymluví. Ale jsou-li opravdu dobří, zůstanou s námi až do hořkého konce.

Milan Langer cíle nedosáhl. Řekli byste ale, že neuspěl?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy