Jan Lipold Jan Lipold | Názory
4. 11. 2010 10:44

Všechno hrozí! Stav ohrožení? Tak hrozné to ještě není

Slovíčkaření pořádá kurs vaření potmě. Na vlastní nebezpečí
Sopka Merapi na Sumatře. Hrozba typu 1a: Viditelná, existující.
Sopka Merapi na Sumatře. Hrozba typu 1a: Viditelná, existující. | Foto: Reuters

Tak si můžeme pomalu oddechnout. Odbory už stávkou nehrozí, ony ji skoro určitě vyhlásí. Mučivý stav ohrožení je nejhorší. Od rána do večera nám ze zpráv něco hrozí. Tomu neuniknete. Novináři totiž hrožení a hrozby milují.

Momentálně hrozí solární arbitráže, nárazový vítr a měnová válka. Jako vždycky teroristi a taky vyhynutí asi pětiny obratlovců. Opozice hrozí vládě Ústavním soudem. Školám v Plzeňském kraji hrozí sloučení. A tak dále. Než umřeme strachy, pokusíme se ten hrozební arzenál trochu utřídit.

Každá správná hrozba má mít viditelného původce. A měla by být opásaná nějakými větnými členy. Kdo nebo co hrozí komu, čím, případně proč a jak. Jedině tak zjistíme, jestli to celé není kamufláž.

Když se napíše, že hrozí krach kamionových dopravců, pro spoustu lidí to není žádná hrozba, ale důvod k radosti z toho, že jim pod okny pojede míň kamionů. Podmět krach přece není pravým zdrojem hrozby - tím jsou sami speditéři, kteří skrze hrozbu lobbují za výhodnější podmínky pro své podnikání (Když nám zvýšíte mýtné, zkrachujeme, hrozí).

Podobně by se daly pitvat další mediální hrozby a často by se ukázalo, že zas tak hrozné to není.

Pak jsou tu hrozby, u kterých se poměrně těžko ověřuje, jestli se vyplnily nebo ne. Připlatit si na lékařskou péči? Hrozí zmatky - Menším nemocnicím hrozí zavření, budou jim chybět lékaři. - Každé páté firmě hrozí krach. Někde se to stane, jinde ne. Když krájíte cibuli, samozřejmě vám hrozí, že se říznete do prstu. Ale nebudete z toho dělat zprávu, ještě než vyndáte nůž z kredence.

Opakování voleb není hrozba. Nebo možná jak pro koho. (Na snímku lídři ODS v pražské kampani.)
Opakování voleb není hrozba. Nebo možná jak pro koho. (Na snímku lídři ODS v pražské kampani.) | Foto: Ludvík Hradilek

Nálepka hrozby je vážná. Pojmy jako hrozba stárnutí populace a přistěhovalecká hrozba vlastně naznačují, že penzisté a imigranti jsou „nepřáteli" těch ostatních. (Asi jako jaderná hrozba a atomová bomba.) Jenže skutečná hrozba, to je povodeň, kdežto stárnutí a přistěhovalců se jen - proč vlastně - bojíme. Což je docela rozdíl.

Některé hrozivé titulky jsou cinknuté už na první pohled. Hrozí opakování voleb! - Nebude-li primátorem Onderka, jdeme do opozice, hrozí ČSSD. No a, máme se bát?

Zvláštní kapitolou je hrožení žalobou, soudy a arbitrážemi. Dokonce i trestním oznámením. Adresát hrozby je kvůli těmhle ustáleným spojením už předem takhle malinký - a o to hrozičům jde.

Anebo: Dohnalovi hrozí pět let vězení, za ten údajně nepřiměřeně luxusní byt a jiné požitky. Novináři s oblibou hrozí tou teoreticky nejvyšší ze zákona vydolovatelnou trestní sazbou, i kdyby byla pravděpodobná jako přistání UFO na Hradčanech.

To už by snad stačilo. Teď si na chvíli představíme, že nám nic nehrozí, kromě praktických maličkostí, jako že když polezeme na strom, tak pod námi praskne větev. To jsou hrozby hodné slovíčkářů.

Vaření je mnohem zábavnější, když na všechno dobře vidíte, tvrdí na straně 335 aktuální katalog IKEA, v rubrice Osvětlení.

S tím bohužel musíme polemizovat. Daleko větší dobrodružství je vařit potmě, nebo alespoň v příšeří. Jednou jsme to zkusili a od té doby nerozsvěcíme ani na polívku z pytlíku. Jedině tak s baterkou, to je rajc.

Tápajíce kuchyní, zakopli jsme o recept, do kterého je potřeba 1 konzerva evaporovaného mléka. Což nás zarazilo, protože vaporizaci jsme zatím znali jen z četby 1984. Nebo snad mlíko upadlo u ideopolicie do nemilosti a vygumují ho z paměti, vypaří ho, přestane existovat? Konzerva bude prázdná?

Ó ne. To jen nějaký otrok na Ministerstvu pravdy přeložil anglické evaporated milk, což je ve skutečnosti zahuštěné nebo kondenzované mléko. Alespoň doufáme.

Ne, takhle se vaporizace nedělá.
Ne, takhle se vaporizace nedělá. | Foto: Jan Langer

Ale taky tušíme, že o evaporaci ještě uslyšíme, protože slova, kterým nikdo pořádně nerozumí, mají velký marketingový potenciál. Buď svádí, to když vám reklama na auto prodává fluidní design. Anebo hrozí, jako sociální demokracie na plakátech ódéesáckým opt-outem. Schválně - kolik voličů by umělo vysvětlit, co to je?

Takové zaříkávání milujeme. Znáte z TV: Pane doktore! Suk musel konvertovat a pacientka má tachykardii. Máte jít rychle na sál.  - Laparoskopicky to nešlo zvládnout. Apendix byl navíc gangrenózní. Rozhodl jsem se pro konverzi a navíc ty arytmie… - V pořádku, kolego. Sledovanost dva miliony.

A ještě pravopisný koutek, nepolepšitelný T.R. Field a jeho Rypsilonba:

Piš, jak mluvíš! Tak tě nutí
za správností honba.
Proto též zas mluv, jak píšeš,
tedy - r-ypsilon-ba!

Budeš-li tak vždycky mluvit,
neuděláš chybu.
Básník bude k vánocům mít
delší - rým na rybu!

Z minulých Slovíčkaření:
K provedení volebního aktu, nástup!
Královská disciplína češtiny: patetické plkání
Prezidentská čeština je plná nezásadních švarů
Z City Tower na Slunný vrch. Čeština ve spárech realit

 

Právě se děje

Další zprávy