Petr Vizina Petr Vizina | Názory
20. 4. 2020 18:00

Zavřené hranice nás obdivu ke krásám Česka nenaučí

Pomíjí doba, kdy bylo rozumné zakazovat cesty do zahraničí. Prezidentova představa, že díky tomu objevíme krásy své země, není ani k pobavení.
Moravské Toskánsko. Krajina a polní cesta poblíž Kyjova.
Moravské Toskánsko. Krajina a polní cesta poblíž Kyjova. | Foto: Tomáš Vocelka

Podle Miloše Zemana by naše hranice měly zůstat zavřené alespoň rok. Ve hře na zlého a hodného policajta přitom vypadá jako ten druhý. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula již dříve nahlas zvažoval nové "zadrátování" země na roky dva.

Foto: Jan Kačer

U náměstka šlo alespoň o část úvahy s nejasným závěrem: v červnu by prý mohlo být jasněji. Úvaze českého prezidenta taková otevřenost chybí, naopak jediným bonmotem dokáže člověku poničit i to, co je samo o sobě pěkné, totiž obraz české krajiny. Lidé by si podle něj během toho roku v zavřené zemi alespoň mohli užívat její krásy. Při tomto výsměchu lidské důstojnosti, k níž neodmyslitelně patří i právo hnout se z místa, si nelze nevzpomenout na putujícího Máchu. Znovu bychom se - jako za komunistů - směli jen dívat, jak za kopečky "bílé obláčky dálným nebem plynou".

Archetyp šíleného vědce

Nechme teď stranou fakt, že opatření proti koronaviru sice přijímají státy, ovšem nákaza sama hranice nerespektuje. Není tedy úplně racionální představovat si, že šíření nákazy a boj s nemocí dlouhodobě vyřešíme tím, že občany jedné země uvrhneme do klece. Dokud platí ústava, lze naštěstí takové rozhodnutí napadnout u konstitučního tribunálu.

Rychlá a poměrně striktní opatření české vlády bezpochyby zachránila lidské životy. Děkujeme. Postupem času se ale musíme stále častěji začít ptát, zda za "názor vědy" neschovává politická moc jen to, k čemu má ze své podstaty vždy přirozený sklon: k omezování svobod, protože bez těch se přece vždycky vládne snadněji.

V přímém přenosu na tuzemských opatřeních proti koronaviru vidíme, k čemu je věda člověku dobrá. A v čem je nebezpečné, pokud je zdeformována v pouhý scientismus, tedy ve "vědecký světový názor".

Část vědců dnes klidně nahlas přemýšlí o tom, že by opatření nouzového stavu měla být zachována ještě dva roky. Některé odhady pak zmiňují dokonce až rok 2025.

Jak nás varují napříč staletími různé dystopie i archetyp "šíleného vědce": věda je skvělým sluhou, ale velmi krutým pánem. Striktně scientistické myšlení nezná lepší výsledek než společnost zbavenou koronaviru. Samotná společnost se ale takové představě o dokonale bezpečném světě musí nutně protivit. S nebezpečími by eliminovala i vlastní svobodu.

Jak vyčistit skvrnu

Spisovateli Bohumilu Hrabalovi se připisuje postřeh, že některé skvrny nelze vyčistit bez porušení podstaty látky. V tomto případě je podstatou látky - tedy společnosti - úcta k lidským právům. Čištění od koronaviru může způsobit onu "díru". Čistěte dokonale a za čas nebude co vylepšovat. Se scientistickým přístupem bychom vytvořili "bezpečné prostředí" (v praxi spíše něco na způsob železné opony), v němž lidé opravdu jen zřídka umírají na covid-19.

Že je všude dobře a doma nejlépe, nezní přesvědčivě od člověka, který je tam zavřený. Říkává se, že čím větší kus světa člověk spatří, tím spíš ocení krásy české krajiny. Tolik k prezidentovu nápadu.

Pokud jde o vědu, existuje princip, který se týká léčby organismu, ať už jde o jednotlivce, nebo o společnost. V přesně určeném množství může prostředek sloužit jako lék, ve větší míře bývá jedovatý. Co Česku v jednu chvíli dobře posloužilo, jej časem může umořit.

Kdy se otevřou hranice, bude záviset na vývoji v ostatních státech, věřím, že v horizontu měsíců se budou tato opatření postupně uvolňovat. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy