Jan Lipold Jan Lipold | Názory
22. 7. 2013 16:45

Zprávy o páté: Proč je porod lepší než přímá volba

Temelín je jakoby Národní divadlo 21. století. Národ sobě, platíme všichni
Přímá volba následníka/následnice.
Přímá volba následníka/následnice. | Foto: Reuters

* Zprávy o páté jsou občasná rubrika, ve které aktuálně účtujeme s politikou a politiky.

Zvolat vytoužené Habemus bejby! nám do uzávěrky nebylo přáno. Tak jsme alespoň celý den přemítali, jaké výhody má porod následníka/následnice britského trůnu v porovnání s přímou volbou prezidenta republiky. Přinejmenším jde o událost, kterou by většina lidí bez ohledu na politické smýšlení označila jako dobrou. Zadruhé, pravděpodobně se kolem ní nevyskytuje Jiřina Bohdalová.

A především, následník/následnice bude, jak to vyjádřil astrolog Patrick Arundell, „velmi zajímavou, charismatickou, okouzlující, citlivou a starostlivou osobností." Co jiného jí také zbývá, že.

Podstatné je rovněž to, že někteří z nás se potvrzení či vyvrácení této hypotézy už nedožijí.

Mezitím se v Lánech (ano, na zámku!) rozběhlo další kolo prezidentských audiencí. Mezi námi: Na rozdíl od hlavy státu a jejího premiéra, úplně poslední co by nás v tomhle počasí napadlo, by bylo dát si „frťana". A pak vystoupit před média a říkat tomu „frťan", tak jako ministerský předseda odborníků.

Dal si frťana, ale co je nám do toho? Jiří Rusnok (vpravo) kráčí ze schůzky s prezidentem.
Dal si frťana, ale co je nám do toho? Jiří Rusnok (vpravo) kráčí ze schůzky s prezidentem. | Foto: ČTK

Víme, že prohibice už skončila, ale tohle fakt není normální. Nazvěme problém třeba „banalizace alkoholu ústavními činiteli prostřednictvím zpravodajství". Předpokládáme, že se na to dívají například pacienti protialkoholních léčeben a jejich ošetřující lékaři, a ti i oni z toho mají děsnou radost.

Kromě toho se domníváme, že Jiřího Rusnoka, nepožívajícího imunity, měla po tiskové konferenci zadržet módní policie. Anebo policie.

Pod dojmem posledních neuvěřitelností z domácí politiky navrhujeme zřídit rubriku s názvem 2 a 2 jsou 4, kam by se odkládaly zprávy, ze kterých vyplývá, že 2 a 2 je 5. Například: Petr Nečas o sobě tvrdí, že je čestný muž (až na to, že podváděl manželku se svou královsky placenou tajemnicí, atd.). -  Ministři říkají, že chtějí dostavět Temelín (ačkoli tomu někteří očividně nemohou rozumět, ačkoli jsou někteří ve střetu zájmů a ačkoli nikdo z nich neví, kde na to vzít peníze, ba ani kolik by nás to stálo). - Prezident republiky přesvědčuje poslance, aby schválili jeho, už jmenovanou, vládu (což je úplný stroj času, o důvěře by se mělo vyjednávat předem a prezident by neměl dělat premiéra).

Chápeme, že někoho může tohle ustavičné uvádění na pravou míru a připomínání souvislostí nudit, čili od toho by právě bylo 2 a 2 jsou 4. Koho to nezajímá, může rubriku „malé nehoráznosti" snadno přeskočit.

Voličům, daňovým poplatníkům a spotřebitelům v jejich vlastním zájmu doporučujeme, aby si zapamatovali slovní spojení kompenzační schéma. To není žádná pomůcka z kabinetu fyziky, ale penězovod, který chce ČEZ po českém státu, pokud má postavit druhý Temelín. Stát - to jste vy, chápete správně - se musí zaručit, že bude ČEZu kompenzovat ceny elektřiny tak, aby se gigantická stavba vyplatila (což se teď nevyplatí).

Strategický ředitel ČEZu Pavel Cyrani to říká tak po lopatě, že víc už to skoro ani není možné. Elektrárnu postavíme, když bude elektřina dost drahá.

Temelín, to je v 21. století něco jako Národní divadlo: Národ sobě ho postaví, ale musí se na to samozřejmě složit.

To už je samozřejmě spíš do rubriky „velké nehoráznosti".

Sponzorské dary Jana Fischera pro změnu míří do šuplíku s nápisem Vlastně se nic nestalo. Pokusíme se tedy naznačit, v čem je problém.

Kdybychom akceptovali Fischerův přístup (ale i jiných kandidátů), mohli bychom rovnou místo sponzoringu najet na jakýsi post-sponzoring. Tedy, celá politická kampaň by se zaplatila z úvěrů, politik (nebo politická strana) by mohl být úplně švorc, jako my nebo vy, a přesto oblepit republiku billboardy. A skutečné zdroje by se začaly nacházet až po volbách. Podle toho, jak dopadnou - někdo by neměl s mecenáši problém, jiný by je sháněl hůř.

To je ovšem jen parodie na onu slavnou finanční transparentnost, ve skutečnosti to má blíž ke korupci. Do politika je investováno ne jako do „sázky", ale jeden konkrétní dárce si ho dodatečným zaplacením konkrétní sekery zavazuje přímo.

I to se teoreticky dá skousnout, pokud kandidát už opustil politiku - ale opravdu ne v případě, pokud je ten, kdo sekeru zaťal, zároveň ministrem financí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy