Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
12. 12. 2014 17:15

Politikář: Vaříme s Láďou Hruškou a Mučíme s CIA

Parlament mezitím rozporcoval medvěda sekerou za 100 miliard.
Samé extrémní sporty.
Samé extrémní sporty. | Foto: Reuters

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a s politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Zatímco ve Spojených státech je bestsellerem podrobná zpráva o mučících praktikách CIA, u nás žebříček nejprodávanějších knih vede Vaříme s Láďou Hruškou levně a chutně. Ani jedno není překvapení. Jde o tentýž žánr. První publikaci čtou vážní zájemci jako kuchařku, kdežto ta druhá je v podstatě receptářem rafinovaných S&M praktik. Čili: tip na dárkový balíček 2 v 1.

Nova tento týden oznámila, že Láďa Hruška prodal 300 tisíc. Z toho napřesrok kouká medaile Za zásluhy o výživu I. stupně. CIA nedostane nic, možná ani tantiémy. Ačkoli Vaříme s Láďou Hruškou a Mučíme s CIA patří do stejného regálu.

Na druhé příčce se za gastro-guruem umístil Havel, který sice taky rád vařil, jenže to nehodil na papír, takže tohle je politický životopis od Michaela Žantovského. Přáli bychom si vidět nějaké čtenáře, kteří zakoupili oboje. A když dokvrdlají s Láďou Hruškou, leží večer v Havlovi, nebo naopak.

České 21. století.
České 21. století. | Foto: www.neoluxor.cz

Sociolog v nás se ale obává, že knižní žebříček je jen dalším důkazem nepřekonatelného rozštěpení až schizofrenetických genů naší křupavé demokracie. A že v Plzni napřesrok otevřou katedru útrpného práva.

* * *  Druhou událostí týdne byla sněhodělostřelecká palebná příprava na českých a moravských stráních. Souboj vlekařů s přírodou média líčí jako kalamitu naruby – když nastřílený „sníh“ začne zase tát, je to něco jako první stupeň povodňové aktivity. Počasí nepřeje, hrozí, lidé mu s vypětím sil čelí.

Ano, když se ze snowboardingu stává waterboarding, to je skutečně vážné nebezpečí. Obecné ohrožení.

* * * Průzkumy veřejného mínění milujeme. Natož když zjistí takové věci, jako že většina občanů má daně za nespravedlivé, protože bohatí je mají moc nízké a chudí moc vysoké. No to je překvapení! Až bude horních deset tisíc tvořit většinu populace a respondentů, tak nás vzbuďte, díky.

* * * Na Pražském hradě se sešli jeden inženýr ekonomie, jeden inženýr elektro, dva právníci, jeden historik a jeden doktor politických věd. A dva dny rokovali a plánovali, kudy vést střední Evropou dopravní sítě, „ať už železniční, letecké, silniční, ale třeba i informační dálnice, ropovody, plynovody, prostě dopravu všeho od surovin, přes lidi až po informace“ (cit. Hynka Kmoníčka před vypuknutím akce).

Vůbec nic proti, tohle je svobodná země. Jen snad kdyby tyto osoby nebyly zároveň prezidenty Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Polska a Slovinska. A kdyby nás nenutili tvářit se u toho vážně. Sny o kanálech a koridorech a terminálech můžeme mít každý, ale ne každý jsme hlavou státu a nehrajeme si nad mapou na summit odborníků.

Přičemž detaily, jako například naše pravomoci nebo to, kde se na naše sny vezmou biliony od daňových poplatníků, neřešíme. Pardon – prezidenti podpořili „vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury“.

Máme-li věřit mluvčímu Ovčáčkovi, pak vysokorychlostní železnici z Frankfurtu nad Mohanem do Prahy a dále na východ nazval prezident republiky novodobým Orient Expresem. Takže na Masaryčce bude přestup na Hedvábnou stezku.

* * * Parlament přízemně jedná, nesní, místo toho rozporcoval medvěda sekerou za 100 miliard korun. Státní rozpočet byl schválen včetně půldruhého milionu, který chtěli nepřejícníci sebrat prezidentovi z jeho zahraničních cest. Jako by nevěděli, že stejně lítá s Krteček Air. Mimochodem, za ty peníze by se na kanálu Dunaj-Odra-Labe prokopl tak metr a půl.

Opozice mocně kritizovala vládu za to, že chce rozpočet projíst. Jestli v kůžičkách, tak to souhlasíme. S opozicí.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy