Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
12. 12. 2014 17:15

Politikář: Vaříme s Láďou Hruškou a Mučíme s CIA

Parlament mezitím rozporcoval medvěda sekerou za 100 miliard.
Samé extrémní sporty.
Samé extrémní sporty. | Foto: Reuters

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a s politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Zatímco ve Spojených státech je bestsellerem podrobná zpráva o mučících praktikách CIA, u nás žebříček nejprodávanějších knih vede Vaříme s Láďou Hruškou levně a chutně. Ani jedno není překvapení. Jde o tentýž žánr. První publikaci čtou vážní zájemci jako kuchařku, kdežto ta druhá je v podstatě receptářem rafinovaných S&M praktik. Čili: tip na dárkový balíček 2 v 1.

Nova tento týden oznámila, že Láďa Hruška prodal 300 tisíc. Z toho napřesrok kouká medaile Za zásluhy o výživu I. stupně. CIA nedostane nic, možná ani tantiémy. Ačkoli Vaříme s Láďou Hruškou a Mučíme s CIA patří do stejného regálu.

Na druhé příčce se za gastro-guruem umístil Havel, který sice taky rád vařil, jenže to nehodil na papír, takže tohle je politický životopis od Michaela Žantovského. Přáli bychom si vidět nějaké čtenáře, kteří zakoupili oboje. A když dokvrdlají s Láďou Hruškou, leží večer v Havlovi, nebo naopak.

České 21. století.
České 21. století. | Foto: www.neoluxor.cz

Sociolog v nás se ale obává, že knižní žebříček je jen dalším důkazem nepřekonatelného rozštěpení až schizofrenetických genů naší křupavé demokracie. A že v Plzni napřesrok otevřou katedru útrpného práva.

* * *  Druhou událostí týdne byla sněhodělostřelecká palebná příprava na českých a moravských stráních. Souboj vlekařů s přírodou média líčí jako kalamitu naruby – když nastřílený „sníh“ začne zase tát, je to něco jako první stupeň povodňové aktivity. Počasí nepřeje, hrozí, lidé mu s vypětím sil čelí.

Ano, když se ze snowboardingu stává waterboarding, to je skutečně vážné nebezpečí. Obecné ohrožení.

* * * Průzkumy veřejného mínění milujeme. Natož když zjistí takové věci, jako že většina občanů má daně za nespravedlivé, protože bohatí je mají moc nízké a chudí moc vysoké. No to je překvapení! Až bude horních deset tisíc tvořit většinu populace a respondentů, tak nás vzbuďte, díky.

* * * Na Pražském hradě se sešli jeden inženýr ekonomie, jeden inženýr elektro, dva právníci, jeden historik a jeden doktor politických věd. A dva dny rokovali a plánovali, kudy vést střední Evropou dopravní sítě, „ať už železniční, letecké, silniční, ale třeba i informační dálnice, ropovody, plynovody, prostě dopravu všeho od surovin, přes lidi až po informace“ (cit. Hynka Kmoníčka před vypuknutím akce).

Vůbec nic proti, tohle je svobodná země. Jen snad kdyby tyto osoby nebyly zároveň prezidenty Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Polska a Slovinska. A kdyby nás nenutili tvářit se u toho vážně. Sny o kanálech a koridorech a terminálech můžeme mít každý, ale ne každý jsme hlavou státu a nehrajeme si nad mapou na summit odborníků.

Přičemž detaily, jako například naše pravomoci nebo to, kde se na naše sny vezmou biliony od daňových poplatníků, neřešíme. Pardon – prezidenti podpořili „vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury“.

Máme-li věřit mluvčímu Ovčáčkovi, pak vysokorychlostní železnici z Frankfurtu nad Mohanem do Prahy a dále na východ nazval prezident republiky novodobým Orient Expresem. Takže na Masaryčce bude přestup na Hedvábnou stezku.

* * * Parlament přízemně jedná, nesní, místo toho rozporcoval medvěda sekerou za 100 miliard korun. Státní rozpočet byl schválen včetně půldruhého milionu, který chtěli nepřejícníci sebrat prezidentovi z jeho zahraničních cest. Jako by nevěděli, že stejně lítá s Krteček Air. Mimochodem, za ty peníze by se na kanálu Dunaj-Odra-Labe prokopl tak metr a půl.

Opozice mocně kritizovala vládu za to, že chce rozpočet projíst. Jestli v kůžičkách, tak to souhlasíme. S opozicí.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy