Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
21. 11. 2013 17:00

Monty Pythoni jsou zpět, zatím v České národní bance

Zprávy o páté: Válka růží je jistá, bude se to řezat
Nebuďte malicherní. Potřeboval snad Stvořitel taky na všechno papíry a rozpočet?
Nebuďte malicherní. Potřeboval snad Stvořitel taky na všechno papíry a rozpočet? | Foto: Ludvík Hradilek

Lapálie kolem tunelu Blanka nás nijak nepřekvapila. Termín otevření - květen 2014 - byl totiž naplánován zcela nesmyslně, vždyť komunální volby budou až v říjnu. A pravidlo zlatých nůžek velí: Žádné přestřižení pásky nesmí přijít vniveč!

Proto jsme si jisti, že spojeným úsilím tunelářů a tunelářů a tunelářů se podaří termín splnit a první řidiči se již stihnou projet po zbrusu nové trase, osázené volebními billboardy.

K situaci se promptně vyjádřil i Pavel Bém. V blogu v podstatě informoval, že za něj bylo všechno v richtiku, zatímco teď slyšíme „hysterické lži" (diagnóza od psychiatra). Po delším váhání se poníženě osmělujeme tiše připodotknout, že pan primátor se v roce 2007 vsadil, že Blanka nebude stát víc, než je v plánu. Zatím prohrává přibližně o 15 miliard korun.

Takže s tím sebevědomím bychom to zas tak nepřeháněli.

Ještě k tomu, že Blanka je černá stavba. Vzhledem k rozměrům a důsledkům díla se ptáme: A potřeboval snad Stvořitel taky na všechno papíry, smlouvy, stavební povolení?

Mezi Středočeským a Plzeňským krajem vypukl územní spor o Brdy. Očekáváme, že mírová jednání zkrachují, protože vojenský újezd by bylo hřích nevyužít pro rozvinutí bojových operací. "Nevidím důvod, proč bychom jim měli něco vracet," vypálil středočeský hejtman v záloze Řihák. Válka růží je jistá, bude se to řezat.

Soukromý zemědělec (živočišná, ale zejména rostlinná výroba) Stanislav Penc protestoval u Národní protidrogové centrály kvůli tomu, že se ve svém znaku honosí symbolem rostlinky Cannabis. Stalo se to už před pár dny a vážně bychom vás s tím neobtěžovali, nebýt toho, co mu odepsal šéf útvaru Jakub Frydrych. Jeho tzv. otevřený dopis, jehož podstatou je heraldický rozbor narkopolicejního loga, je k dispozici na oficiálních stránkách Policie ČR.

Píše se v něm například, že „sedm ostrých listů s pilovitými okraji má reprezentovat syrovou realitu drogové závislosti, která je na hony vzdálena salonním úvahám legalizačních aktivistů." Anebo že „15 jazykových mutací hesla symbolizuje nejen věkovou hranici trestní odpovědnosti v České republice, ale zejména mezinárodní charakter zločineckých skupin, kterými se především zabýváme."

Z toho druhého jsme usoudili, že si ředitel Národní protidrogové centrály dělá ze Stanislava Pence, a potažmo z nás, srandu. Ale na druhou stranu, je to policajt a obáváme se, že spousta lidí mystifikační tón korespondence nejen nepochopí, ale hlavně nečeká. Hrozíme se, jaké to bude mít důsledky. Prostě nevíme. Třeba vážně policajti v growshopech perlustrují zákazníky, protože „stonek listu, který zakrývá hrot meče, symbolizuje kořeny tradičních hodnot, na kterých je naše společnost postavena a jejichž ochraně jsme se rozhodli sloužit."

Raději dost. Kdo se moc ptá, moc se dozví.

Než se na scénu vrátí Monty Pythoni, nezbývá než se spokojit s tím, co elitní bankéři z České národní banky vyprávějí o boji za inflaci. Například guvernér Singer předpověděl, že 100 korun je pořád 100 korun a že dovolená v Krkonoších bude levnější (patrně před ním zatajili, že se mu podařilo zdražit benzín). Viceguvernér Hampl zase utrousil, že by ČNB klidně mohla vyhazovat peníze z vrtulníku, což nám přijde jako naprosto správná taktika, až na ten vrtulník, který by bankovky rozfofroval široko daleko po okolí.

V civilizovaném světě mají bankovní brigády ve výzbroji balóny a kluzáky. To jen u nás řídí ekonomiku amatéři.

Severočeský sociální demokrat Vlastimil Aubrecht o vraždě svého spolustraníka Romana Housky prohlásil, že to byla „trefa do černého". Ještě snad někdo věříte, že zrušili Českou sodu?

 

Právě se děje

před 49 minutami

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy