reklama
 
 

Volební řež: Férové platy pro Pražany, Brusel nám jde po klenotech a raper Okamura

AKTUALIZOVÁNO před 2 hodinami
Sledujeme zářezy volební kampaně.

Já vím, že to sem nepatří, ale vlastně i patří. V Německu taky volili a já tomu zahraničí nerozumím, tak se koukám, co kdo k tomu říká, jak to tam dopadlo s tou paní Andělou. Moc si vážím pana Klause, kdykoli něco říkal, tak jsem mu nerozuměl, protože on je opravdový profesor, jak má být. O volbách v Německu řekl: "Úžasným výsledkem je ztráta čtvrtiny hlasů merkelovské CDU, pětiny hlasů schulzovské SPD a naopak zisk 13 procent hlasů politickým a mediálním establishmentem démonizované AfD."

Vidíte, "úžasným výsledkem je ztráta", já před rokem ztratil klíčky od auta a moc úžasný výsledek to nebyl, protože jsme byli na výletě sto kilometrů od domova a nepřejte si vidět, jak jsem to schytal. (Proto ty výlety nesnáším, vždycky se mi něco stane.) Slyšel jsem, že snad pan Klaus za "démonizovanou AfD" kandidoval nebo co, prostě tam nějak pořád jezdil a pracoval pro ně. Raduje se, ale oni nevyhráli a 13 procent mi nepřijde zas tak moc. Jenže to je to, on je profesor ekonomie, takže ví, co já nevím.

To je ta potíž s politikou, že jí rozumí jen pár lidí, třeba pan Babiš. Ten o německých volbách řekl něco podobného jako pan profesor Klaus: "Vítězem voleb je vlastně AfD, která výrazně posílila na tématu uprchlíků a bezpečnosti." Z toho usuzuju, že v Německu počítají nějak jinak, a když má někdo 13 procent, tak je to vlastně víc než 33 procent. Proto asi taky berou víc než my.

*** Když jsme u těch platů, moc mě potěšil pan Dolínek z ČSSD, který slibuje na sloupech třeba u nás před domem "Férové platy i pro Pražany". Nevím přesně, co je "férový plat", ale myslím, že já férový plat nedostávám, protože moje žena říká: "Na tobě by mohli dříví štípat, a ty by ses neozval." No, za mistrem se mi chodit nechce, aby mi zvýšil můj neférový plat, protože mi vždycky řekne: "Ty buď rád, že seš rád," přičemž já vlastně jsem rád, když jsem rád, tak nevím. Ale pana Dolínka bych já sám volil, abych měl férový plat. Moje žena mi však řekla: "A co když si ten tvůj Ďolíček (ona ráda komolí jména, i moje) myslí, že by bylo fér, kdybys bral míň?" Chápete? Ona nikomu nevěří, má to v životě nesmírně těžké.

*** Jeli jsme tuhle o víkendu na houby a koukám, na domku tam visí, jak oni dnes říkají, billboard a na něm "Můžeme zachovat českou korunu". Slibují to svobodní, pan Mach a pan Zálom.

Tohle mi dost vrtá hlavou, nevím, jestli pánové Mach a Zálom myslí na korunovační klenoty? Že by nám z nich Brusel chtěl vzít korunu? Jako že když jsme teď to EU, tak že je taky jejich? No tak to ne! V práci ale chlapi myslí, že jde o korunu jako korunu a že pánové Mach a Zálom nechtějí euro. Pan Mach asi ví, o čem mluví, protože jako europoslanec bral hrubého 7956 eur (214 tisíc korun), po zdanění 6200 eur (167 tisíc korun), hradili mu dopravu a ubytování a na všeobecné výdaje (nájem kanceláře, telefon, poštovní poplatky…) dostával 4299 eur (116 tisíc korun) měsíčně a za každý den účasti na jednání europarlamentu ještě 152 eur (4100 korun).

Tím chci říct, že pan Mach ví o euru svoje, na to vemte jed, kdežto pan Zálom se asi jen veze. Mimochodem je jasné, že pan Mach asi pana Dolínka volit nebude, férový plat, aspoň podle mě, jako europoslanec bral. I když, u politiků jeden nikdy neví.

Moje žena, jak ona je šťouravá, koukala na ten billboard a povídá: "Vidíš tu barabiznu vedle?" Tak se honem koukám, vedle toho jejich nápisu stojí nějaký starý oplocený motorest, vymlácená okna, rozpadá se. "No a co jako?" ptám se manželky a ona: "Tohle chce ten tvůj Mach (to je celá ona, já pány Macha a Záloma neznám, opravdu ne, ale už je můj) zachovat." Někdy je s ní těžká řeč, mluví v hádankách. To má z těch křížovek, luští jednu za druhou, kdežto já obvykle ztroskotám na prvním řádku. Třeba hraboš na tři: jak hraboš na tři? Hraboš má čtyři nohy, a ne tři, pokud není po úraze.

*** Taky jsme viděli autobusovou zastávku a na ní visel plakát pana Rytmuse a pod ním plakát pana Okamury a mě napadlo, že ten pan Okamura asi zpívá s panem Rytmusem nebo s ním rapuje, protože on když mluví, tak je to jako rapování, mluví neuvěřitelně rychle, úplný raper, kdežto ze mě to leze jak z chlupaté deky, vidíte, a to je ono, proč jak z chlupaté deky? A zas nevím, copak chlupaté deky mluví? Ale z pana Rytmuse a Okamury to jak z chlupaté deky tedy neleze. Pana Rytmuse bych klidně volil, on byl v té televizní soutěži, jak jsme hledali superstar.

*** Další věc, které nerozumím: viděl jsem plakát zelených, to se pozná snadno, protože ten plakát je celý zelený, jako když to já někdy, ale opravdu málokdy, přeženu s chlapama s rumem. Víte, někdy mi je ze všeho tak jako ouzko, zhruba jednou za kvartál, jak se nám tady špatně daří, přitom nám se ženou se špatně nedaří, ale všichni říkají, že se nám špatně daří, zvlášť teď před volbami se nám špatně daří, tak se prostě napiju a pak třeba tři dny nemluvím. Ani ň.

No ale k tomu zelenému plakátu zelených. Stojí na něm úplná záhada: "Nevyměníme lidská práva za obchodní příležitosti," říká jistý pan Šraier. První, co mě napadlo: No, to se nediv. Jako pan Šraier ať se nediví. Já jsem jako kluk hodně vyměňoval, jednou jsem vyměnil pět angličáků za pionýra, tedy jako za to kolo, ne za kluka se šátkem. A proto se nedivím, že nejdou vyměnit lidská práva za obchodní příležitosti, i když moc nevím, co se tím myslí.

Moje žena říká, že to "míří na Zemana a socany a Čínu", ale upřímně řečeno, slyšel jsem v rádiu, že v Číně žádná lidská práva nemají, tak jak by je mohli vyměnit za obchodní příležitosti? Ale líbí se mi, že si za tím ten pan Šraier tak stojí, jen mu bude asi rozumět zase jen pan Klaus a pan Babiš.

A co si myslíte, že na to moje žena? Ona mi řekla: "Toho bych klidně volila." Jenže víte co? Ona je na fousatý. A já fousy nenosím, protože to mám strakaté a řídké a vypadám pak, to říká ona, "jak bezdomovec". Vidíte, pan Šraier se neholí a podle ní nevypadá jak bezdomovec. Proč? Protože visí na sloupu a přiznává, že lidská práva za nic vyměnit nejdou? A vsaďte se, že mi ho najust zatrhne a já ho, fousáče, budu muset strčit do urny.

Pátek, 22. září: Kdo srovná do latě profesora a "co ten náš blábolil zas plác"

Jak se ty volby blíží, cítím se čím dál zmatenější a nerozhodnutější a začínám být skoro rád, ale tohle fakt nikomu neříkejte, to bych měl zas v práci peklo, že jsem "podpantofláč", začínám být rád, že mi moje žena volební lístek vybere a upraví. Koukal jsem na předvolební debatu v ČT o ženských kvótách. Já původně myslel, že to nám zase Evropská unie chce povinně nacpat nějaké ženy do republiky, že jich mají někde moc, ale nakonec šlo o to, aby bylo všude stejně žen jako mužů. U nás v práci je to teda samej chlap, takže bych nějakou bral. Nebo když jdu na fotbal, tam taky moc žen nevidíte, vážně.

Ale k věci. Líbil se mi Vlastimil Válek, "lídr jihomoravské kandidátky TOP 09". No, lídr, já nemám slovo lídr rád, připomíná mi flígr, jako že tě lídr vezme za flígr, ale to sem teď nepatří. Lídr Válek řekl, že "vnímá převahu žen", což mi přišlo divné, neboť jich tam debatovalo deset a jen dvě ženské, pak ale pravil: "Upřímně řečeno, já, pokud se někoho bojím, tak je to moje maminka, ta mě vždycky srovná do latě. Můžu být muž, jaký chci, kvótami vyhrává ona." Profesor radiologie. Zřejmě to má doma podobně jako já, až na to, že mě srovnává do latě manželka. Tak toho bych volil, ten by mi asi rozuměl, i když nejsem profesor přes rádia.

* * * Večer jdu takhle okolo Hradu a tam koukám, plakát a na něm "Proč stojíme fronty na úřadech, když máme internet?". Zas ti piráti. Pokud tam ten plakát vyvěsili dopoledne, tak to tam stojí denně fronta na Hrad jako hrom. Dobře to vybrali, lidi tam mají hodně času přemýšlet, našinci i cizinci. A hned mě taky napadlo, že mají piráti pravdu, i na Hrad by se mělo chodit přes internet, prostě si doma pustíš prohlídku svatého Víta a Daliborky a Jeleního příkopu a nemusíš tam trčet a Hrad by ušetřil za policajty a turisté za benzin a letenky a nikdo by přes internet našeho pana prezidenta Zemana neohrožoval. Piráti, ti mají fištrón.

* * * V Karlíně jdu a najednou vidím opravdu sympatického kandidáta. V ruce drží kopí, tváří se přemýšlivě a tak jako svatě, ale vůbec tam nemá ani za kterou stranu, ani jak se jmenuje, prostě skromný pán, ale pán, to on je, na hlavu si nasadil zlatou čepici. A zřejmě má dobrý vztah k rodině, protože si na kopí přidělal něco jako vlajku a na ní vyobrazenou maminku s dítětem (nevím, jestli je to jeho máma, nebo manželka, nebo snad nějaká známost, to se nepozná). Toho bych volil, jen kdybych věděl, za koho kandiduje. Doma to ani neřeknu, to by zas nastal virvál.

* * * Zase jsem narazil na tým Babiš a Stropnický. Už jsem vám říkal, že jsou mi moc sympatičtí, jako ostatně skoro všichni, kdo pro nás kandidují, protože taky klidně mohli nedělat nic jako my ostatní. Ale ten pán s kopím je mi ještě o něco sympatičtější a o tom to asi je, že volíš toho, kdo je ti ještě o něco sympatičtější, že?

Tým Babiš a Stropnický, oni musí být nějací moc dobří kamarádi, že jsou takhle pořád spolu, visel na tramvaji na Petřinách a říkal mi: "Bojovat za schopné a pracovité. A neblábolit." Já vím, že to oba myslí dobře, ale - a zase to říkám jen pro vaše uši, ne veřejně - z toho, co říkají, nemám moc radost. Pracovitý jsem, moje manželka mi dokonce říká "ten můj přetrhdíra", jako že jsem opravdu pracovitý, ale nesedí mi tam ti schopní. Bojovat za schopné.

Potřebují schopní, aby se za ně bojovalo? Pan Babiš je schopný, moje žena si ho váží, myslí, že je dokonce všehoschopný, ale neměl by spíš bojovat za méně schopné nebo neschopné? Zlobila by se, kdyby věděla, že si ji pořád beru do pusy, ale ona třeba včera, když jsem omylem do popelnice vysypal nakrájený celer, řekla, že nezná "nikoho tak neschopnýho, jako jseš ty", teda jako mě. No a s tím "neblábolit" mám taky potíž, u nás v práci říkají: "Co ten náš blábolil zas plác." Přitom já skoro nepiju, a když se napiju, tak se mi jazyk neplete, spíš upadám do trudnomyslnosti a mlčím.

No tak asi tak, tým Babiš a Stropnický (zní to jako firma, jako třeba Brouk a Babka) mi tentokrát v rozhodování nepomohl, vede ten s tím kopím, ale jak ho na kandidátce najdu (a jestli by mi ho žena zatrhla), to fakt nevím.

Středa, 20. září: Kdo neblábolí s námi, blábolí proti nám!

Den D nastane 20. října. Ode dneška přesně za měsíc to vypukne, urnové se otevrou, vydržte. Tvoje tvář má známý hlas!

* * * Zaujalo nás nové klíčové sloveso hnutí ANO: neblábolit. Ne-blá-bo-lit! Než si toto memento vezmeme k srdci, máme pár připomínek.

Od Andreje Babiše, který podle dostupných informací ještě nedávno docházel na doučování češtině, je sázka na jazykovou kartu poměrně odvážná. Jasně, málokdo mluví jako kniha, ale nějaké to starší vystoupení AB, které by si zasloužilo volebním slibem trochu přeformátovat, by se rozhodně našlo.

Z přiloženého videoklipu (viz níže) vyplývá, že blábolení je vyhrazeno tradičním politikům, kdežto netradiční Babiš nikdy nepřestane proti politickým blábolům bojovat. To je teda exkluzivní blábol.

Každopádně bude třeba ustanovit odbornou komisi, která posoudí, kdo ještě sní, když náhodou spí, a kdo už blábolí. Tým profíků pod záštitou prezidenta republiky, protože nejde o nic menšího než o základní parametry naší křehké demokracie. Také bude vhodné vyjasnit si některé pojmy, například jaký je rozdíl mezi "makat a neblábolit" a "držet hubu a krok".

Zájemci o blábolení se mohou pocvičit zde.

* * * V rubrice archivy promlouvají dnes uvádíme Miloše Zemana na téma Andrej Babiš:

Miloš Zeman odpovídá v roce 2011 na otázku: Co říká vstupu Andreje Babiše do politiky?

Zveřejnil(a) Václav Moravec dne 07. Květen 2017

* * * Předvolebních debat České televize se zatím zúčastnilo 19 mužů v kvádrech a 1 žena v červeném.

To není normální a pro tuto zemi to nevěstí nic dobrého. Člověk si připadá jak na vojně, ani si nemusí pouštět zvuk.

* * * Žolík parlamentních voleb, hnutí Sportovci, vítězí v počtu vykřičníků na jeden volební program. 45! Kapitola o obraně nese jasný trenérský rukopis plukovníka Petra Rady, kdežto za sliby jako zrušit zákaz kouření v hospodách a povolit půl promile za volantem tušíme liberála Tomáše Skuhravého. Sportovci kupodivu neplánují zavedení brankového videa ani fotbal jen na neplacených kanálech, nýbrž rovnou: "Zachraňme sebe, naše děti, vlast a naši civilizaci." Zodpovídá: Láďa Vízek.

Středa, 20. září: Zaorálek v krvi myslí na Trockého

Teda začínám mít z těch voleb hlavu v pejru. A řeknu vám upřímně, že bych nechtěl být politikem. Četl jsem, co se stalo tomu Zaorálkovi od socanů, u nás v práci říkají "socani", jak jel za lidmi a naboural. Teda on neřídil, měl řidiče policajta a vidíte, stejně havárka. Ale o to nejde, obdivuju, co se mu honilo hlavou, když si ji zranil.

Vypsal jsem si to; ptali se ho, na co myslel. Řekl: "Kdysi jsem četl knihu o Trockém, kde je popsán i atentát na něj v Mexiku. Agent najatý KGB udeřil Trockého sekáčkem na led do hlavy. Není to úplně normální, ale nemyslel jsem na nic jiného." Chápete? Zaorálek jednak přiznává, že není normální, a za druhé nemyslel na sebe, ale na Trockého, to je karakter!

Jak jemu jde o lidi a jak je pravdomluvný! Na co myslel ještě? "Trockij totiž několik hodin po útoku byl vlastně v pořádku - chodil, mluvil a vypadalo to, že mu nic není. Po několika hodinách se to začalo zhoršovat, začal mluvit z cesty a pak už mu nebylo s tehdejší medicínou pomoci."

Když jsem to četl své ženě, řekla, že Zaorálek taky mluví z cesty, že ho viděla v televizi, když vydávali Babiše, a to prý ho ani nikdo nesekl sekáčkem do hlavy. Někdy mám pocit, že by měla jít do politiky, ona má tak jasno. Já ne. Je mi toho Zaorálka s Trockým v hlavě líto. Neměl bych ho volit? Když měl tu bouračku? Protože to je u mě levicový politik, málem zhebne, ale myslí na Trockého.

* * * Měl bych pro naše politiky jeden námět. Já myslím, že můžu mít námět, ne? Volební. Moje žena má doma šaty od nějaké Konžanky, teda od paní z Konga. Ale o to nejde. Na těch šatech jsou sloni a obrázky chlapa, nějaký Denis Sassou, prý to byl konžský prezident a prý v Kongu, když je nějaký svátek, veselí, tak všechny ženy nosí šaty s obrázkem prezidenta. No a já si myslím, že by naše ženy (moje to nechce, je vždycky proti všemu, co vymyslím já) taky mohly nosit šaty třeba s panem Zemanem a Ovčáčkem (mně se někdy plete, kdo z nich je vlastně hlava státu), no a vidíte, "hlava státu", takže ta hlava by byla na těch šatech jako u té Konžanky. Nebo by mohly nosit na šatech obrázky pana Babiše a Okamury a tak.

* * * Jdu takhle v Karlíně pro máslo, žena mi vyslala, že prý ho tam mají, a koukám, zase plakát těhletěch pirátů a přímo na mě, jako kdyby věděli, že tu půjdu pro máslo: "Už jsi napsal článek o pirátech?" Úplně jsem se lekl: "No, nenapsal," povídám nahlas, ale pak jsem si vzpomněl, že vlastně ano, "napsal jsem ale na náš úřad o pirátovi, co bydlí ve vedlejší ulici, to je ale pirát silnic, který na mě vždycky najede, když jdu ráno přes přechod na refýž. Jmenuje se Krejza, to jsem jim taky napsal, a jak jsem musel minule dokonce uskočit, jinak by mě byl srazil." A řekl jsem taky do plakátu pirátů, že mi od nás z úřadu vůbec neodpověděli.

Ale teď začínám váhat, sice minule piráti psali, že "Technologie mají pomáhat, ne buzerovat", a to mají zatracenou pravdu, ale zase na druhou stranu po mně chtěj, abych napsal článek, a jestli já na něco nejsem, tak na psaní. Když něco píšu, žena mi to musí zkontrolovat, když jsem psal o Krejzovi na úřad, opravila mi to červeně, tak jsem to musel přepsat.

* * * Když už jsem měl v síťovce, moje žena plete síťovky, aby nemusela kupovat igelitky, ale já mám radši igelitky, protože z nich nic nevypadne, ona dělá dost velká oka, tak jsem se vracel a uviděl další plakát na sloupu. Jistá Lucia Zachariášová za Zelené pro lidi a přírodu tam píše, že "Jen čistá příroda poskytne zdravé potraviny". Ženám jde hodně o zdravé potraviny, já na to tolik nedbám, ale zkusil jsem si to představit.

Jenže jsem nevěděl vlastně co, co si mám představit? Rozumíte mi? Proč mi to ta Lucia Zachariášová vlastně píše? Nejsem politik, neumím se tak přesně vyjádřit, ale prostě mi jde o to, že bydlím v Praze, kde tak úplně čistá příroda není.

Ne, já si nestěžuju, bydlím tu odmalička, nedej bože se stěhovat, ale jak v Praze uděláme, nebo paní Lucia Zachariášová udělá čistou přírodu? Jako že se zbourají domy a vysázejí stromy? Že sem nebudou jezdit auta? Že nám, ale to by mě tedy naštvalo, jakkoliv jsem povaha mírná, zavřou Blanku?

Nebo nám tím chce říct, že nebudeme v Praze mít "čisté potraviny"? I to je možné, ale proč? Na jednu stranu má paní Lucia Zachariášová pravdu, na druhou to je, asi jako kdyby na ten plakát napsala, že já nevím, slunce svítí většinou ve dne. No svítí, no. V noci jen měsíc. Ale víte, co si myslím, že moje žena, která si myslí, kdovíjak je chytrá, právě tuhle Luciu Zachariášovou bude volit. (Možná ji zakroužkuje i mně.)

* * * Jak běží ta má milovaná předvolební kampaň, tak, alespoň u mě, dochází k omylům. Že jako už nevím, co je nabídka stran, abych je volil, a co není. Tak třeba jsem četl v novinách, tam je taky hodně těch stranických inzerátů, "penilní implantát za čtvrt miliónu korun". Říkal jsem, že to bych tedy bral a že to by snad brala i moje žena, ona je mladší a říká často "s tebou nic není", nebo "s tebou už nic není", dokonce tuhle na návštěvě řekla "s ním už nic není", takže já bych tu implantátovou stranu volil, ale ona že je to "jen reklama".

A další věc se mi stala, jdu kolem plotu z vlnitého plechu a tam vidím plakát "Neparkujte, vjezd, vozidlo může být odtaženo". Tak jestli tohle nabízí nějaká strana, tak tu volím, protože před vjezdem k nám na dvůr věčně někdo parkuje, naposledy když jsem v sobotu v pět ráno chtěl jet na houby, tak tam stál peugeot a já nejel nikam, protože v sedm, když odjel, tak to už nemá cenu, to už je vysbíráno. Na houby se musí fakt brzy ráno. Když jsem ženě řekl, že bych volil Neparkovat, vjezd, tak mi ani neodpověděla, což poslední dobou dělá velmi často. Asi taky hodně myslí na volby.

Neděle, 17. září

* * * Sobotu a neděli si užívám, na nějaké kino nebo procházky mě neužije, otevřu si pivo a celý den si pročítám volební programy stran, to je moje, i do postele si je beru. No a tuhle sobotu jsem si uvědomil, že to v říjnu bude opravdu moc a moc těžké, to vybírání.

Tak samozřejmě jsem si přečetl "Teď nebo nikdy. Ten jediný program, který potřebujete." Nádhera. Shltnul jsem to celé za dopoledne a vypil k tomu tři desítky gambrinusu, dvakrát jsem si dal to "Díky moc, Andrej Babiš." On pro mě něco dělá a ještě mi poděkuje, kam na to ten chlap chodí?

No jo, jenomže pak jsem si pustil na internetu takovéto dévétévé, jak si to teď lidi u nás v práci pouštěj, a tam mluvil pan Sládek, no ten Sládek, ten, pamatujete, a povídá "Teď, nebo nikdy, protože další příležitost už nebude." On to tam měl i písemně, asi pro nedoslýchavé, a tak jsem si všiml, že jediný rozdíl mezi ním a panem Babišem je, že pan Sládek tam má čárku, kdežto pan Babiš tam nemá čárku. Jinak to asi oba myslí úplně stejně, že jako teď jde o teď.

Já nejsem filosof, jak jste si asi už všimli, jsem spíš technický typ, umím třeba opravit náš plynový kotel, když nechce čapnout, to se pak musí sundat přední deska, tomu dakonu bude už dvacet let, vylézt na židli, vyndat taková jedna trubička a fouknout do ní a on pak zas ohřívá. Ale to jsem odbočil. Jen jsem chtěl říct, že nejsem filosof, ale souhlasím s oběma pány, že teď jde o teď a děkuju jim, že mi to připomněli. Jako že třeba když jsou volby teď, tak k nim musím jít teď a ne až za týden. Nějak tak.

No a protože si můžu vybrat jen jednu stranu, tak se panu Sládkovi omlouvám, vypadá po těch letech moc dobře, pěknou barvu má, ale neměl tam tu čárku dávat. Já nejsem žádnej češtinář, no a právě v tom to je, pan Babiš ji tam nemá, já nevím, jestli tam patří, nebo nepatří, ale je to jednodušší a vůbec. Jinak bych samozřejmě pana Sládka taky rád volil, protože říká, že nám "nehrozí jen islám, ale otroctví v německých, korejských a čínských továrnách", no a to já tedy nechci. Neumím ani německy, ani korejsky, ani čínsky. Rozumím trochu slovensky, třeba panu Babišovi většinou rozumím.

* * * Jak jsem tak "brouzdal po internetu", tohle brouzdání mě baví, mám to radši než procházky s manželkou, ona furt, že musíme "na vzduch", a pak nám měří, kolik minut jsme "strávili na vzduchu", že "dnes jsem strávili 126 minut na vzduchu" třeba, a najednou mi přestala běhat myš. Chápete, celé to, jak říká ten pán od ajtý, co k nám chodí, když je zle, "zamrzlo", i když doma už teď v září mimochodem topíme.

Já nevěděl, co mám dělat, chvíli jsem do počítače mlátil, ale on si nedal říct, bylo mi do breku, chtěl jsem ještě pročíst program KSČM, protože mi v práci říkali, že "ty pudou s Babišem, to si piš," tak jsem si to napsal a chtěl to prověřit. Počítač nic, bylo mi fakt do bréče.

Takže jsme šli s mou paní u nás na Smíchově, u Anděla, jak je ta velká křižovatka, na vzduch. A nebudete tomu věřit, visí tam plakát, to nemůže být náhoda a to na té předvolební době tak miluju, visí tam plakát "Technologie mají pomáhat, ne buzerovat." Chápete? Říká to nějaký pan Profant od Pirátů, kteří mi vykají a píšou: "Pusťte nás na ně!" Ježíšmarjá, jak já bych ho, kluka pirátskýho, na ten můj stávkující, zlomyslnej, každou chvíli buzerující počítač pustil! Hned, ne až v říjnu!

"Ty budu volit," povídám manželce. Odsekla mi, to ona umí: "Ty budeš volit, koho ti řeknu a pudeš tam pěkně se mnou." Ona doma vždycky zabaví volební lístky, když nám přijdou do schránky, a vydá mi je až u nás ve škole, u urny, a už to mám všecko zatržené. Ale stejně si ty programy rád přečtu.

Středa, 13. září

* * * Už jsem se nemohl dočkat, až začne kampaň. Miluju ty týdny, kdy "na všech sloupích" visí nikoli "jména hloupých", ale obličeje, poprsí, někdy dokonce celé postavy našich přítomných, budoucích, ale i bohužel nikdy nenastoupivších politiků. Řeknu vám upřímně, že volební období je nejkrásnější roční období! Najednou cítím ten obrovský, upřímný zájem o člověka, ne, lépe, o "jedince", o "prostého občana". Jdu okolo takové milé cedule a říkám si s pýchou: "To je pro tebe, troubo, a cos ty udělal pro něj, pro ni, pro ně? Nic. Jen kritizuješ. Kdežto oni? Nejsou jako ty."

* * * Začalo to Realisty. Naprosto fascinující, nejprve Pro mámu, pak Pro tátu a nakonec i Pro děti. Petr Robejšek myslí na nás na všechny sakumprásk, každý je máma, táta nebo dítě. Navíc moc dobře chápu, že on myslí i na svoji mámu, svého tátu, své děti. Kdykoli jsem ten billboard viděl, přiznávám se, slzy mi vhrkly do očí a brečel jsem jak želva, tolik dobroty a lásky. Udělal jsem já tohle pro svou mámu? Vyvěsil jsem jí billboard? Pro tátu? Pro děti? Uvědomuju si, jaký jsem sobec, Nerobejšek.

Pustil jsem si i ta videa, jak pan Robejšek třeba říká: "Kdo má tátu rád? Každá dcera přece! To byla jen taková hádanka." Vidíte, a já ji zase neuhodl, myslel jsem, že tátu má ráda máma, blbec. Ale pan Robejšek ví, že půlka manželství se rozvede, takže dcera. A víte, co jsem si uvědomil, co je náš velký český problém? Člověk nemůže volit všechny! Všem dát hlas, když na mě, na nás, tolik myslí a tolik do mě, do nás, investují (víte, co stojí takový billboard?). Tohle by se mělo napravit, změnit, vážně, smět volit všechny.

* * * U Vltavy zase visí billboard ANO, u silnice a cyklostezky, která je uzoučká a ještě po ní vede pruh pro slepce (myslím, že by billboardy měly i potichu mluvit, promlouvat na kolemjdoucí, tichounce zpívat třebas hymnu, slogan, nevím co). Tam u řeky je moc krásně vyobrazený pan Babiš a taky pan Stropnický a koukají pěkně před sebe, do budoucna, ne na sebe, nejde jim o sebe, to ne, a říkají, že se nenechají zastavit a změnu dotáhnou. Koukám na to, pustím řídítka, chci jim chvíli držet palce, ale naboural jsem do pána na koloběžce.

Strašně se mi to líbí, že "změnu dotáhnou", já jim věřím, přál bych si, aby měl každý okres svůj Čapák, nebo aspoň Čapáček se zvířátky, třebas jen s bílými myškami, fakt. Tomu koloběžkáři jsem řekl, že "sorry jako, ale koukám, jak to Andrejko a Marťas dotáhnou", a on na to: "Jó? Dotááhnou? Hele, a co bude potom, až to dotááhnou jako? A kam to dotáááhnou? A vůbec, čum rači na cestu, vole." Ne, pro některé lidi není nic dost dobré, ale nás spokojených a vděčných je jistě většina.

* * * U nás u hospody stojí pouliční lampa a na ní zase visí Volte Čecha. Tak tohle je snad vůbec nejlepší. Víte, my, Češi, o sobě nemáme moc vysoké mínění, my si nevěříme, že, ale neprávem, často slýchám, že jsme nepřející národ… Vážně? Blbost, podívejte tady: Volte Čecha. Víte, kolik Čechů (a Češek, pane Čech, a Češek, dodávám, na ty, prosím, příště vzpomeňte taky, na naše mámy a dcery a ženy a báby a tety) kandiduje? Víte, jak široké srdce musí pan Čech mít, když nás žádá, ať volíme Čecha?

Jediná věc, na tu mě přivedla nějaká paní, co vyšla z hospody a maličko už ji měla, koukne na pana Čecha a povídá: "Čecha, jó? No, a co pan Babiš jako? Pan Babiš je vosk nebo co? Já vám řikám, já volim Slováka. Nebo Japonce. Ale spíš Slováka. A nevim, nevim, co na todle tady by řek náš pan prezident nebo náš pan Vovčáček." - Jsem si jist, že to pan Čech myslel dobře, ale měl by plakát ještě doladit. Volte Čecha, Volte Slováka, Volte Čechoslováka!

Pondělí, 11. září

Dobrý den, milí čtenáři, vítáme vás u naší obnovené rubriky Volební řež. Jak se to řezalo před rokem, si můžete připomenout zde. A teď rychle za kandidáty, kterým nadchází nejnáročnější období kampaně, totiž doba vinobraní. Obejít všechna jak se patří a vysmátý jak lečo - klobouk dolů. Játra tiše protestují, ale krmit Facebook fotkami a selfíčky je třeba. Držíme palce.

* * * Národ sobě. Na jeviště zlaté kapličky se na pozvání pěveckých odborů vetřel lídr ČSSD Lubomír Zaorálek s doprovodem a vedl tu prý agitaci vůči souboru zkoušejícímu Verdiho Maškarní ples. Skandál vidíme v něčem jiném než ředitel a ministr kultury. V politickém amatérismu. Ani ten největší furiant si přece nemůže myslet, že voliče zmákne skrze Národní divadlo. Nota bene při dopolední zkoušce prázdné. Čau lidi, napište mi do zpráv, co si o tom myslíte. Fakt.

* * * Událostí se stal blog Daniely Luskové na téma "Co je to rozkaz aneb Kluci bez výcviku". Královéhradecká lídryně Realistů nastoluje premisu, že "dvacetiletý kluk by měl dělat fyzickou práci. Stát u lopaty, asistovat při stavbách, nosit břemena, opravovat předměty. Absolvovat základní výcvik disciplíny, přežití v nouzových podmínkách, obsluhy technologií." Neboli jít na vojnu. Jelikož "posilovny zažívají boom, ale naučí pouze krátkodobé výdrži" a "humanitní obory, které s oblibou dnešní kluci studují, noclehy na podlaze náklaďáku pod štípavou dekou v osnovách nemají".

Osobně laděný text vrcholí politickým krédem: "Takže moji podporu má taková vláda, která naučí krátkým intenzivním výcvikem muže ovládání prostředků potřebných k obraně země, jejích žen, dětí a bohatství. Tak tomu přece bylo vždycky. S takovými muži se my holky cítíme dobře."

Vzhledem k výše citovanému si nejsme úplně jisti, jestli má paní Lusková na mysli jen ovládání prostředků, anebo i žen. Respektive holek. Doufáme, že ne.

Koalice s krumpáčem umanutým Jiřím Čunkem je ovšem nabíledni.

* * * Politická strana Moravané jde do voleb na kandidátce Strany přímé demokracie - Tomio Okamura. Stop migraci z Jindrohradce do Dačic, z České Třebové do Jevíčka! Peníze na pár kilometrů plotu Vysočinou se ještě najdou. A Jihlavskou zeď ať pěkně zaplatí Češi.

* * * Pod dojmem poptávky na maloobchodním trhu partaje narychlo mění sortiment a místo guláše, koblih a pomerančů budou rozdávat máslo.

* * * Sportovci se letos udělali pro sebe, jejich stejnojmenná kandidátní listina má startovní číslo 27. Při analýze nabité soupisky vychází najevo, že hlavní zbraní bude útok: v nominaci najdeme hned šest členů Klubu ligových kanonýrů s celkovým počtem 912 gólů! Václav Daněk, Horst Siegl, Radek Drulák, Tomáš Skuhravý, Libor Došek a pražská jednička Ladislav Vízek. Když připočteme Honzu Bergera a další legendy, kandiduje dohromady přes tisíc branek. To tu ještě nebylo.

Na post předsedy poslaneckého klubu se předběžně počítá s boxerem Rostislavem Osičkou, případně hokejistou Oldřichem Válkem, který jak připomíná Wikipedie, proslul jako hráč velmi důrazný a fyzicky výborně připravený. Rozený vůdce obstrukcí.

Jen upozorňujeme, že v Jihomoravském kraji je nevolitelný basketbalista Jiří Okáč, protože 217 cm se do poslaneckých pidilavic prostě nasoukat nemůže.

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama