Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
11. 12. 2015 15:45

Politikář: Blíží se zákon, kam nesmí občan namol. Vánoční tvůrčí dílna parlamentu

Pak jsou z toho fotky na Facebooku.
Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. V pátek byl v Poslanecké sněmovně dětský den. To se tak před Vánoci dělává: pozvete na návštěvu dobré přátele, kluci s holkama bryndají limonádu a řádí, dospělí upíjejí kávu a svařák, je veselo, hraje televize a ke konci z toho všechny bolí hlava a je čas jít. Pak jsou z toho fotky na Facebooku.

Parlamentní verze je v podstatě stejná, jen hračky si musíte přinést s sebou. Veselá trička taky. Kluci a holky se pošťuchují a zlobí, někteří bouchají do stolu, ke konci z toho všechny bolí hlava a ve dvě je čas jít. Pak jsou z toho fotky na Facebooku. Jo, a taky v jednom kuse mluví Miroslav Kalousek.

* * * Teď vás vezmeme na výpravu do útrob legislativního procesu. Jistěte se.

V protikuřáckém zákoně se bojuje i s alkoholem a je tam paragraf 18, který se jmenuje Zákaz vstupu pro osobu, která je zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. V odstavci 1 se pod písmeny a) až k) vyjmenovává, kam všude občan namol nesmí. A když už tam je, musí uposlechnout výzvy, aby odtud vypadl.

Ostatním zákonostrůjcům to možná připadalo normální, ale ostřílený Marek Benda opáčil: „Už jste viděl někdy někoho opilého, pane ministře? Ten v tu chvíli opravdu nestuduje zákony, kam může nebo nemůže vstupovat.“

A je to tak. Zpité osobě se samozřejmě může zkoušet něco nařizovat, například aby opustila prostor, kde probíhá sportovní akce (písmeno j). Ale jménem zákona se opilci nevyvádějí o nic líp než bez něj, potvrzuje devět z deseti vyhazovačů.

Nejpozoruhodnější ze seznamu je písmeno k): Osoba, která je zjevně pod vlivem, se nesmí zdržovat „v prostoru budovy orgánu veřejné moci, nezdržuje-li se tam v souvislosti s výkonem působnosti tohoto orgánu veřejné moci.“ V parlamentu se tato výjimka může hodit taky, ale zatím se tomu říká Lex Zeman.

* * * Na své tvůrčí dílně Poslanecká sněmovna také rozhodla, že motoristé (nebo jimi písemně zmocnění pomocníci z řad rodinných příslušníků starších 15 let, sousedů podle odstavce 5 písmeno b, brigádníků u benzinových pump, nezaměstnaných a tak dále, není-li uvedeno jinak) musí čistit vozidla od ledu a sněhu, pokud brání ve výhledu. Ten sníh. Jim.

Výchova ke spořádanému občanství piglováním stále titěrnějších zákonů o tom, co má nebo nemá člověk dělat, je dlouholetým pilířem našeho státního zřízení. Bohužel, poslanci ale nepřijali návrh Stanislava Humla, aby se museli cestující za jízdy držet. Takže na to neexistuje žádný zákon! Anarchie prokopla dveře, zvlčilí občané se nám kymácejí v MHD jako nudle v bandě, madla ignorují. Sodoma gomora.

* * * Zdroj z vlády do Práva provalil, že ministři schválili velvyslancem ve Spojených státech Hynka Kmoníčka, sekčního šéfa z Hradu. Nic překvapivého. Zajímavější informaci přinesl Blesk pod titulkem „Kafíčko s Kmoníčkem: Co chtěla Zemanova fanynka z Albertova na VIP schůzce?“. Bulvární list zaujalo (pracovní) setkání dotyčného s Jelenou Vičanovou, pořadatelkou legendárního zemanovského soirée 17. listopadu. Paní Vičanová se prý u Kmoníčka objednala, aby se informovala o možnostech podnikání v Iráku, a foto z brífinku pak dala na Facebook.

Podle Kmoníčka má takovou příležitost kdokoli, stačí se ozvat na jeho sekretariát a čekat, až si najde místo v diáři. Prosím, zkuste to! Je to tak prosté, na Hradě stačí chtít: Občané mohou nejen testovat barokní nábytek jako za Velké francouzské revoluce, ale k dispozici jsou jim i konzultační hodiny ředitele zahraničního odboru.

A budoucího ambasadora ve Washingtonu. Kafíčko k nezaplacení.

* * * Dříve nebo později proběhne nějaký teroristický útok i v České republice, zřejmě v Praze, zamyslel se prezident republiky na besedě se studenty Podkrušnohorského gymnázia. On sám lituje, že nemůže odvolat předsedu vlády. Někomu jinému zase přijde líto, že naše Ústava nezná impeachment pro nejapnost. Takové to vzájemné mrzení.

* * * U příležitosti klimatické konference v Paříži vyšlo najevo, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO 2011) je mimo jiné předsedou Rámcové úmluvy o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat. Nechápeme, proč největší diplomatický úspěch od Kavanova předsednictví Valnému shromáždění OSN zůstal nepovšimnut.

* * * Vítěz rubriky Tesat byl tento týden jasný předem, šlo jen o to, jestli Miloslav Ransdorf překoná sám sebe. Povedlo se ve čtvrtek:

- Pane poslanče, co říkáte na nové informace o Vladimíru Huňkovi, který byl v minulosti několikrát trestaný za podvody?
- Prosím vás, to jsou všechno nesmysly. Samozřejmě že není úplně čistý. Ale myslíte si, že Hilsner, kterého se zastával Masaryk, byl čistý? Že to byl úplně čistý člověk?

Podrobnosti najdete vlevo dole.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy