Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
7. 3. 2014 17:00

Politikář: Boby tváří v tvář ruskému imperialismu

Motto týdne: „Kdo bude chtít, flašku si najde.“ (Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.)
V postní době má člověk obnovit autentické vztahy, navázat znovu dialog s druhými, odpočinout si a vrátit se k tomu, co činí život křesťana křesťanským. (Zdroj: Wikipedie.)
V postní době má člověk obnovit autentické vztahy, navázat znovu dialog s druhými, odpočinout si a vrátit se k tomu, co činí život křesťana křesťanským. (Zdroj: Wikipedie.) | Foto: Jan Lipold

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a s politikou.

Dobrý den, milí čtenáři. Prezident republiky Miloš Zeman je na Hradě právě rok. Vzpomněli jsme si, že první zahraniční návštěvou byl tehdy princ Edward s chotí. Nikdo srovnatelný se pak už nedostavil. Následník britského trůnu by dnes v Praze vypadal jako nedopatření. Hledíme k východu.

Osvojujeme si jiný typ noblesy. Jeho nejlepší ukázkou jsou prezidentské spanilé jízdy po krajích. V Cholině na Olomoucku, rodišti místního hejtmana Rozbořila, kvůli prezidentovi a na jeho počest tento týden uspořádali vepřové hody. Navzdory tomu, že několik místních disidentů – jakýchsi hanáckých protějšků profesora Zubova nebo Pussy Riot – se odvážilo namítnout, že den předtím začal půst a tudíž je žranice nepatřičná.

***

Mimochodem – fotografie hlavy státu s jitrnicemi a půllitrem piva se ve zprávách mísily s tím, jak poslanci usilovně řeší zákaz alkoholu. Jiří Dolejš (KSČM) o parlamentní prohibici správně na Twitteru napsal, že je to šaškárna, a mnoho hlubokých životních pravd, které k tématu z Poslanecké sněmovny zazněly, shrnul do věty: „Kdo bude chtít, flašku si najde.“ V podobném duchu vydal tiskovou zprávu také Jiří Paroubek, ačkoli už do sněmovny smí pouze s visačkou Host.

***

Dlouho jsme přemýšleli, od čeho bychom se měli letos postit, a nakonec veřejně slibujeme, že od Václava Klause. Jeho poslední informace k Ukrajině odkládáme do šuplíku s nápisem „Zapisky sumasšedševo“ a vrátíme se k nim nejdřív po Velikonocích. Pravoslavných. Kdoví jestli.

***

V rubrice Tesat tentokrát uvádíme zahraničního hosta, místopředsedu Německé obchodní a průmyslové komory Volkera Treiera, který vládě na téma Rusko spěšně navrhl: "Doporučujeme takovou politiku, při níž se nebudou brát do rukou velké klacky, a nebude se usilovat o rozsáhlé hospodářské sankce."

To abychom si nemysleli, že takhle mluví jen čeští politici a byznysmeni.  Putin nemá proč rozlišovat, jemu jsme k smíchu všichni stejně. Nejméně od kanálu Labe – Odra - Dunaj na západ.

***

Abychom neházeli všechny Němce do jednoho pytle, sluší se uvést i opačný, jestřábí příklad. Tamní bobová federace potrestala olympijského reprezentanta Manuela Machatu ročním distancem za to, že v Soči zapůjčil nože (nože od svého bobu) Rusovi Alexandru Zubkovovi (který pak vyhrál zlatou medaili).

"Tento trest by měl být prvním krokem k ochraně národních zájmů," zdůvodnil rozsudek předseda bobistického svazu Andreas Trautvetter. Tak, konečně někdo hájí národní zájmy. Zrádci patří před polní soud. Vezměte si příklad z bobů!

Jinak Machata má podle nás docela štěstí, protože za dobrovolné odevzdání zbraně nepříteli normálně bývá na frontě kulka.

***

Když se dobrý voják Švejk ocitl v transportu ruských zajatců, byli tam samí krymští Tataři, Gruzíni, Osjetínci, Čerkesové, Mordvíni a Kalmykové. Zdůrazněme, že šlo o transport ruských zajatců, což můžeme po sto letech brát jako důkaz, že historie má tendenci otáčet se v kruhu.

Navzdory tomu to vypadá, že se summit G8 – tento Putinův G bod – nakonec změní v summit G1. Nebo ho snad přestěhují do Jalty? Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy