reklama
 
 

Politikář: Boby tváří v tvář ruskému imperialismu

7. 3. 2014 17:00
Motto týdne: „Kdo bude chtít, flašku si najde.“ (Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.)

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a s politikou.

Dobrý den, milí čtenáři. Prezident republiky Miloš Zeman je na Hradě právě rok. Vzpomněli jsme si, že první zahraniční návštěvou byl tehdy princ Edward s chotí. Nikdo srovnatelný se pak už nedostavil. Následník britského trůnu by dnes v Praze vypadal jako nedopatření. Hledíme k východu.

Osvojujeme si jiný typ noblesy. Jeho nejlepší ukázkou jsou prezidentské spanilé jízdy po krajích. V Cholině na Olomoucku, rodišti místního hejtmana Rozbořila, kvůli prezidentovi a na jeho počest tento týden uspořádali vepřové hody. Navzdory tomu, že několik místních disidentů – jakýchsi hanáckých protějšků profesora Zubova nebo Pussy Riot – se odvážilo namítnout, že den předtím začal půst a tudíž je žranice nepatřičná.

***

Mimochodem – fotografie hlavy státu s jitrnicemi a půllitrem piva se ve zprávách mísily s tím, jak poslanci usilovně řeší zákaz alkoholu. Jiří Dolejš (KSČM) o parlamentní prohibici správně na Twitteru napsal, že je to šaškárna, a mnoho hlubokých životních pravd, které k tématu z Poslanecké sněmovny zazněly, shrnul do věty: „Kdo bude chtít, flašku si najde.“ V podobném duchu vydal tiskovou zprávu také Jiří Paroubek, ačkoli už do sněmovny smí pouze s visačkou Host.

***

Dlouho jsme přemýšleli, od čeho bychom se měli letos postit, a nakonec veřejně slibujeme, že od Václava Klause. Jeho poslední informace k Ukrajině odkládáme do šuplíku s nápisem „Zapisky sumasšedševo“ a vrátíme se k nim nejdřív po Velikonocích. Pravoslavných. Kdoví jestli.

***

V rubrice Tesat tentokrát uvádíme zahraničního hosta, místopředsedu Německé obchodní a průmyslové komory Volkera Treiera, který vládě na téma Rusko spěšně navrhl: "Doporučujeme takovou politiku, při níž se nebudou brát do rukou velké klacky, a nebude se usilovat o rozsáhlé hospodářské sankce."

To abychom si nemysleli, že takhle mluví jen čeští politici a byznysmeni.  Putin nemá proč rozlišovat, jemu jsme k smíchu všichni stejně. Nejméně od kanálu Labe – Odra - Dunaj na západ.

***

Abychom neházeli všechny Němce do jednoho pytle, sluší se uvést i opačný, jestřábí příklad. Tamní bobová federace potrestala olympijského reprezentanta Manuela Machatu ročním distancem za to, že v Soči zapůjčil nože (nože od svého bobu) Rusovi Alexandru Zubkovovi (který pak vyhrál zlatou medaili).

"Tento trest by měl být prvním krokem k ochraně národních zájmů," zdůvodnil rozsudek předseda bobistického svazu Andreas Trautvetter. Tak, konečně někdo hájí národní zájmy. Zrádci patří před polní soud. Vezměte si příklad z bobů!

Jinak Machata má podle nás docela štěstí, protože za dobrovolné odevzdání zbraně nepříteli normálně bývá na frontě kulka.

***

Když se dobrý voják Švejk ocitl v transportu ruských zajatců, byli tam samí krymští Tataři, Gruzíni, Osjetínci, Čerkesové, Mordvíni a Kalmykové. Zdůrazněme, že šlo o transport ruských zajatců, což můžeme po sto letech brát jako důkaz, že historie má tendenci otáčet se v kruhu.

Navzdory tomu to vypadá, že se summit G8 – tento Putinův G bod – nakonec změní v summit G1. Nebo ho snad přestěhují do Jalty? Hezký víkend, milí čtenáři.

autor: Jan Lipold | 7. 3. 2014 17:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama