reklama
 
 

Politikář: Den, kdy vypukla volební prohibice

17. 10. 2014 15:00
Pražská rozborka mění pravidla, chce být atraktivnější pro diváky i sponzory.

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři, vážení dělníci demokracie. Zatímco ti šťastnější z vás jdou v pátek a v sobotu vybírat své senátory, u nás ostatních už propukají abstinenční příznaky. Měli jsme si změnit bydliště někam, kde se ještě teď volí, abychom si mohli naposled loknout lístků a uren. Pozdě. A příští volby jsou v kalendáři až za dva roky!

Chápeme. Vzhledem k tomu, že na průměrného Čecha připadlo od října 2012 celkem sedm volebních aktů, byl nejvyšší čas tento hodokvas ukončit. Z provozních důvodů zavřeno do podzimu 2016.

Nejdéle budou střízlivět obyvatelé Barchovic v okrese Kolín, kde se podařilo uspořádat nějaké volby v celkem devíti různých termínech – postupně jeden krajský, dva prezidentské, jeden parlamentní, jeden europarlamentní, jeden senátní a navrch dvoje předčasné a jedny řádné volby komunální. To všechno za uplynulých 737 dní, to máme v průměru jeden volební akt na 12 týdnů. Volby jednou za kvartál. To jde!

* * * Tisk přinesl zprávu, že stoupla spotřeba koblih, ale chleba kvůli tomu levnější nebude. Ačkoli to vyšlo v ekonomické rubrice, ve skutečnosti jde o zevrubnou analýzu politického vývoje v České republice v letech 2013 – 2014.

* * * Na pražský magistrát mezitím míří vyšší stadium odborníka, totiž tým profíků. Poznávací znamení: kulich hluboko do čela.

* * * Dosavadní rekord v demontáži volebního lídra na čas (tzv. pražská rozborka), který držela sociální demokracie a Jiří Dienstbier, zlomila TOP 09 s finišmanem Tomášem Hudečkem (nováčkem roku).

Přesto uvažuje jury o změně, od které si slibuje vyšší zájem diváků i sponzorů. Totiž: dosud soutěžícím běží čas až od okamžiku sečtení volebních výsledků, ale toto pravidlo se po letošku zdá být překonané a mělo by se zrušit, podobně jako v hokeji postavení mimo hru na červené čáře. Hra by tím dostala větší spád.

* * * K nadšení předsedy Petra Fialy nad komunálními výsledky si dovolujeme podotknout, že někteří lídři ODS v kampani nasadili takové partajní mimikry, že k určení původu těchto osob by člověk potřeboval doktorát z politického plakátu. Cudně se před veleúspěšnou značkou ODS zakuklili.

* * * Ještě k tomu Senátu. Zaujal nás pastýřský list, který poslal slováckým klubům předseda fotbalového svazu v Uherském Hradišti. Píše: "My fotbalisté víme, že každý zápas má dva poločasy, proto si vás dovoluji jménem svým i jménem našeho OFS požádat, abyste přišli tento pátek a sobotu ke druhému kolu voleb a do urny vhodili svůj fotbalový hlas. Vzhledem k tomu, že pana Valentu znám osobně několik let z fotbalových jednání, vím, že váš hlas a hlas všech fotbalistů a fanoušků pomůže především našemu sportu na Slovácku".  Tak určitě. Fotbalový hlas! Tesat.

Hezký víkend, milí čtenáři.

autor: Jan Lipold | 17. 10. 2014 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama