Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
17. 10. 2014 15:00

Politikář: Den, kdy vypukla volební prohibice

Pražská rozborka mění pravidla, chce být atraktivnější pro diváky i sponzory.
Dneska asi něco koupím.
Dneska asi něco koupím. | Foto: Facebookové stránky ANO

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři, vážení dělníci demokracie. Zatímco ti šťastnější z vás jdou v pátek a v sobotu vybírat své senátory, u nás ostatních už propukají abstinenční příznaky. Měli jsme si změnit bydliště někam, kde se ještě teď volí, abychom si mohli naposled loknout lístků a uren. Pozdě. A příští volby jsou v kalendáři až za dva roky!

Chápeme. Vzhledem k tomu, že na průměrného Čecha připadlo od října 2012 celkem sedm volebních aktů, byl nejvyšší čas tento hodokvas ukončit. Z provozních důvodů zavřeno do podzimu 2016.

Nejdéle budou střízlivět obyvatelé Barchovic v okrese Kolín, kde se podařilo uspořádat nějaké volby v celkem devíti různých termínech – postupně jeden krajský, dva prezidentské, jeden parlamentní, jeden europarlamentní, jeden senátní a navrch dvoje předčasné a jedny řádné volby komunální. To všechno za uplynulých 737 dní, to máme v průměru jeden volební akt na 12 týdnů. Volby jednou za kvartál. To jde!

* * * Tisk přinesl zprávu, že stoupla spotřeba koblih, ale chleba kvůli tomu levnější nebude. Ačkoli to vyšlo v ekonomické rubrice, ve skutečnosti jde o zevrubnou analýzu politického vývoje v České republice v letech 2013 – 2014.

* * * Na pražský magistrát mezitím míří vyšší stadium odborníka, totiž tým profíků. Poznávací znamení: kulich hluboko do čela.

* * * Dosavadní rekord v demontáži volebního lídra na čas (tzv. pražská rozborka), který držela sociální demokracie a Jiří Dienstbier, zlomila TOP 09 s finišmanem Tomášem Hudečkem (nováčkem roku).

Přesto uvažuje jury o změně, od které si slibuje vyšší zájem diváků i sponzorů. Totiž: dosud soutěžícím běží čas až od okamžiku sečtení volebních výsledků, ale toto pravidlo se po letošku zdá být překonané a mělo by se zrušit, podobně jako v hokeji postavení mimo hru na červené čáře. Hra by tím dostala větší spád.

* * * K nadšení předsedy Petra Fialy nad komunálními výsledky si dovolujeme podotknout, že někteří lídři ODS v kampani nasadili takové partajní mimikry, že k určení původu těchto osob by člověk potřeboval doktorát z politického plakátu. Cudně se před veleúspěšnou značkou ODS zakuklili.

* * * Ještě k tomu Senátu. Zaujal nás pastýřský list, který poslal slováckým klubům předseda fotbalového svazu v Uherském Hradišti. Píše: "My fotbalisté víme, že každý zápas má dva poločasy, proto si vás dovoluji jménem svým i jménem našeho OFS požádat, abyste přišli tento pátek a sobotu ke druhému kolu voleb a do urny vhodili svůj fotbalový hlas. Vzhledem k tomu, že pana Valentu znám osobně několik let z fotbalových jednání, vím, že váš hlas a hlas všech fotbalistů a fanoušků pomůže především našemu sportu na Slovácku".  Tak určitě. Fotbalový hlas! Tesat.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy