Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
12. 2. 2016 17:00

Politikář: Geniální řešení učitelských platů: Pijme na vzdělání!

Nejúspěšnějšími ministry štěstí u nás byli Karel Březina a Radek John, naposledy tuto roli důstojně plnil Marcel Chládek.
Platy se budou odvíjet od konzumace. Česká cesta.
Platy se budou odvíjet od konzumace. Česká cesta. | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce na platy učitelského sboru, školníků a dalších opor vzdělávacího procesu 13 miliard navíc. Až se bude řešit, kde na to vzít a že není kde, doporučujeme trik z roku 1903. Tehdy parlament volání chudých učitelů vyslyšel zavedením nové dávky z piva.

Andrej Babiš by tedy měl udělat pravý opak toho, k čemu se s pivem chystá.

Ten pocit, když popíjíte druhé, třetí, čtvrté a každým douškem zároveň přispíváte na mzdu vychovatelům příštích generací – k nezaplacení. Z takových chvil se kove soudržná a solidární společnost. Vy nám – my vám. A učitelé sobě. Pijme na vzdělání!

Zkušenost z roku 1903 ale varuje: Hostinští se bouřili, protože očekávali další snížení odbytu zdaněného piva, a také proto, že už na pražské učitelstvo platili 7% přirážku … Předáci sociální demokracie se zdražením piva v zásadě souhlasili, protože z takto získaných peněz se zvyšovaly učitelské platy. Byli ale ochotni uznat zvýšení ceny jen o 2 krejcary, což podle nich na pokrytí těchto potřeb plně dostačovalo. Právo lidu obvinilo hostinské ze zpupnosti, neboť prý cenu piva svévolně zvýšili o 4 krejcary. (Josef Staněk, Blahoslavený sládek, Paseka 1998.)

Až na tu elektronickou evidenci tržeb máme stejné starosti jako naši předkové. Belle Époque.

* * * Světová média přinesla zprávu, že premiér šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm přibral do vlády Spojených arabských emirátů státního ministra pro štěstí. Ne jako maskota, ale plnohodnotného člena se štěstím obyvatelstva v portfeji.

Ministerstvo štěstí (zdravíme mistra Orwella) bude zřejmě jakýmsi opakem ministerstva neštěstí, které v Rusku úspěšně působí pod krycím názvem „ministerstvo pro mimořádné situace.“

Nejúspěšnějšími ministry štěstí u nás byli Karel Březina a Radek John, naposledy tuto roli důstojně plnil Marcel Chládek. Ministr štěstí, to je tmel každé vlády, při rekonstrukci kabinetu se na něj nesmí zapomenout.

* * * Z Prahy. Po víc jak čtvrt roce od legendární zabijačky na magistrátu zaujal veřejnost odborný odhad, že nová koalice se bude vykrmovat až do podzimu 2016. "Můj pocit z koaličního vyjednávání je takový, že současný stav mnohým vyhovuje,“ odtušil předák TOP 09 Václav Novotný.

To je zajímavá představa. Koaliční jednání se v metropoli změní na permanentní a nezvratný stav, ze kterého účastníky nevyruší žádné dílčí události jako volby nebo přírodní pohromy. Koaliční vyjednávání se stane kalendářem, vlastně nahradí čas. Bude to čtvrtá až pátá dimenze, ve které se do kroniky zapíše například zavedení parkovacích zón, přečíslování tramvajových linek, nákup pandy velké a počet let odsezených za opencard. Kromě toho se každé pondělí bude losovat pranostika na následující týden:

„Mluvili jsme o situaci v Praze, jak vypadá a že budeme pokračovat v dalších jednáních. „Koalice by měla být na půdorysu demokratických stran. „Nehodláme být třetí do mariáše. „Jsme připraveni pokračovat v jednáních příští týden.“ „Možností je ale víc, zhruba pět.“ "Informace je čerstvá, pokud nás kolegové osloví, budeme o tom v klubu jednat. „Důležitá je vůle všech subjektů najít společnou cestu a vyvarovat se opakování dřívějších chyb.“ „Řekli jsme si věci, které by mohly ztěžovat spolupráci. A směrem do budoucna naopak věci, které by spíše mohly směřovat k tomu, že by koalice mohla vzniknout.

* * * Kontrola v liberecké sociální demokracii odhalila dvě třetiny černých duší a taky jeden zajímavý jazykový úkaz, protože správně podle Gogola to nejsou černé duše, ale mrtvé duše. (Černou duši má například Karlín.) Na druhou stranu, tihle straníci na rozdíl od Gogolových nevolníků opravdu žijí, takže slovu „mrtvý“ se vzpírají a vztáhnout na ně tabu smrti není úplně fér. Princip je ale v obou případech stejný – podfuk.

Říkat „mrtvé duše“ by bylo lepší i v případě ČSSD, ať si rozumíme. Černá ať zůstane barvou hříchu.

* * * Tento týden jsme si dvakrát vzpomněli na nedávno vymodlené i proklínané církevní restituce. Jednou, když se novým plzeňským biskupem stal Tomáš Holub, známý svým výrokem, že by zchátralé kostely, kam nikdo nechodí, nechal spadnout. Podruhé, když hejtman Michal Hašek označil jižní Moravu za „kolébku evropské křesťanské civilizace“. Obojí je nesmysl a obojí, jak asi chápete, padlo takticky až poté, co je dorestituováno.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy