Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
12. 2. 2016 17:00

Politikář: Geniální řešení učitelských platů: Pijme na vzdělání!

Nejúspěšnějšími ministry štěstí u nás byli Karel Březina a Radek John, naposledy tuto roli důstojně plnil Marcel Chládek.
Platy se budou odvíjet od konzumace. Česká cesta.
Platy se budou odvíjet od konzumace. Česká cesta. | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce na platy učitelského sboru, školníků a dalších opor vzdělávacího procesu 13 miliard navíc. Až se bude řešit, kde na to vzít a že není kde, doporučujeme trik z roku 1903. Tehdy parlament volání chudých učitelů vyslyšel zavedením nové dávky z piva.

Andrej Babiš by tedy měl udělat pravý opak toho, k čemu se s pivem chystá.

Ten pocit, když popíjíte druhé, třetí, čtvrté a každým douškem zároveň přispíváte na mzdu vychovatelům příštích generací – k nezaplacení. Z takových chvil se kove soudržná a solidární společnost. Vy nám – my vám. A učitelé sobě. Pijme na vzdělání!

Zkušenost z roku 1903 ale varuje: Hostinští se bouřili, protože očekávali další snížení odbytu zdaněného piva, a také proto, že už na pražské učitelstvo platili 7% přirážku … Předáci sociální demokracie se zdražením piva v zásadě souhlasili, protože z takto získaných peněz se zvyšovaly učitelské platy. Byli ale ochotni uznat zvýšení ceny jen o 2 krejcary, což podle nich na pokrytí těchto potřeb plně dostačovalo. Právo lidu obvinilo hostinské ze zpupnosti, neboť prý cenu piva svévolně zvýšili o 4 krejcary. (Josef Staněk, Blahoslavený sládek, Paseka 1998.)

Až na tu elektronickou evidenci tržeb máme stejné starosti jako naši předkové. Belle Époque.

* * * Světová média přinesla zprávu, že premiér šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm přibral do vlády Spojených arabských emirátů státního ministra pro štěstí. Ne jako maskota, ale plnohodnotného člena se štěstím obyvatelstva v portfeji.

Ministerstvo štěstí (zdravíme mistra Orwella) bude zřejmě jakýmsi opakem ministerstva neštěstí, které v Rusku úspěšně působí pod krycím názvem „ministerstvo pro mimořádné situace.“

Nejúspěšnějšími ministry štěstí u nás byli Karel Březina a Radek John, naposledy tuto roli důstojně plnil Marcel Chládek. Ministr štěstí, to je tmel každé vlády, při rekonstrukci kabinetu se na něj nesmí zapomenout.

* * * Z Prahy. Po víc jak čtvrt roce od legendární zabijačky na magistrátu zaujal veřejnost odborný odhad, že nová koalice se bude vykrmovat až do podzimu 2016. "Můj pocit z koaličního vyjednávání je takový, že současný stav mnohým vyhovuje,“ odtušil předák TOP 09 Václav Novotný.

To je zajímavá představa. Koaliční jednání se v metropoli změní na permanentní a nezvratný stav, ze kterého účastníky nevyruší žádné dílčí události jako volby nebo přírodní pohromy. Koaliční vyjednávání se stane kalendářem, vlastně nahradí čas. Bude to čtvrtá až pátá dimenze, ve které se do kroniky zapíše například zavedení parkovacích zón, přečíslování tramvajových linek, nákup pandy velké a počet let odsezených za opencard. Kromě toho se každé pondělí bude losovat pranostika na následující týden:

„Mluvili jsme o situaci v Praze, jak vypadá a že budeme pokračovat v dalších jednáních. „Koalice by měla být na půdorysu demokratických stran. „Nehodláme být třetí do mariáše. „Jsme připraveni pokračovat v jednáních příští týden.“ „Možností je ale víc, zhruba pět.“ "Informace je čerstvá, pokud nás kolegové osloví, budeme o tom v klubu jednat. „Důležitá je vůle všech subjektů najít společnou cestu a vyvarovat se opakování dřívějších chyb.“ „Řekli jsme si věci, které by mohly ztěžovat spolupráci. A směrem do budoucna naopak věci, které by spíše mohly směřovat k tomu, že by koalice mohla vzniknout.

* * * Kontrola v liberecké sociální demokracii odhalila dvě třetiny černých duší a taky jeden zajímavý jazykový úkaz, protože správně podle Gogola to nejsou černé duše, ale mrtvé duše. (Černou duši má například Karlín.) Na druhou stranu, tihle straníci na rozdíl od Gogolových nevolníků opravdu žijí, takže slovu „mrtvý“ se vzpírají a vztáhnout na ně tabu smrti není úplně fér. Princip je ale v obou případech stejný – podfuk.

Říkat „mrtvé duše“ by bylo lepší i v případě ČSSD, ať si rozumíme. Černá ať zůstane barvou hříchu.

* * * Tento týden jsme si dvakrát vzpomněli na nedávno vymodlené i proklínané církevní restituce. Jednou, když se novým plzeňským biskupem stal Tomáš Holub, známý svým výrokem, že by zchátralé kostely, kam nikdo nechodí, nechal spadnout. Podruhé, když hejtman Michal Hašek označil jižní Moravu za „kolébku evropské křesťanské civilizace“. Obojí je nesmysl a obojí, jak asi chápete, padlo takticky až poté, co je dorestituováno.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy