Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
20. 2. 2015 16:10

Politikář: Hrad přece najde Peroutkův článek, víme první jak

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se nachází v Šanghaji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Bývalý prestižní institut Cato představil svůj každoroční index mizérie, ve kterém Česká republika obsadila 21. místo. Jestli od konce, nebo od začátku, na tom nesejde, protože koeficient stejně nebere v úvahu to nejdůležitější, totiž koncentraci podivínů na metr čtvereční politiky. Fakt mizérie.

* * * Hledání článku Ferdinanda Peroutky se stále více podobá sporu o Rukopis královédvorský. Také v 21. století byl na začátku učiněn senzační objev, a ve stejných stopách se vydáváme i směrem k rozuzlení zápletky.

Protože by se to stejně neutajilo, nepřijel tento týden do Dvora Králové nad Labem pátrat jen mluvčí Ovčáček, ale rovnou celá hradní suita. Pravým účelem návštěvy zdejšího Hankova domu tedy bylo seznámit se s know-how literárních padělků, nikoli vzpomenout odkazu tohoto předního rusofila. (Baron Prášil zároveň přítomné zmátl prohlášením, že Václav Hanka svými rukopisy lhal a svou lží náš národ dlouhodobě poškodil.)

A proto víme první: Příští týden bude ve věžní kobce královédvorského kostela svatého Jana Křtitele předmět doličný skutečně nalezen. Na levé straně v dolní polovině Přítomnosti.

* * * Na prezidentově turné Podkrkonoším nás, a to výrazně, zaujala úvaha, že by hlasování v parlamentu mělo být tajné. Když připustíme, že nešlo o žert, a vyloučíme možnost momentální indispozice, jedná se o revoluční návrh. Zbývá ho legislativně ošetřit. Dosud například schází zákon o politických telepatech, kteří budou voličům zprostředkovávat informace, jak jejich oblíbení poslanci plní volební programy. Případně jestli existují. Časem bude patrně užitečná i drobná ústavní novela, která přežitý institut voleb zruší a Poslaneckou sněmovnu nahradí sborem kmenových náčelníků.

Jednu věc je ale potřeba spustit přednostně. Tajně se s okamžitou platností začne hlasovat o poslaneckých platech.

* * * Ještě z parlamentního lůna. Hnutí Úsvit přímé demokracie informovalo redakce e-mailem nazvaným „Poslanecký klub hnutí Úsvit normálně pracuje“, ve kterém stojí: Poslanecký klub se odmítl zabývat mediálními útoky, které chápe jako vnitrostranický problém hnutí Úsvit. Koncepční otázky bude klub řešit až po konferenci hnutí Úsvit, která se koná příští úterý.

Jak říká Murphyho zákon mrtvých politických duší: Čím menší partaj, tím nesrozumitelnější telegramy rozesílá.

* * * Město Praha mezitím bez oddechu přešlo z masopustu do čínského nového roku. Staroměstské náměstí zažilo už hodně a nejen v únoru, ale svítící kozy se mezi duchy českých pánů vznášely poprvé. Kafka si zapsal: Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se nachází v Šanghaji.

A za rohem na magistrátu mezitím zasedalo zastupitelstvo a mladí Piráti odtud tweetovali, že je to opruz, a komunistka Semelová se tam významně ptala, proč na Václaváku pořád ještě visí Havel, a komunisti místo toho u sebe doma uspořádali výstavu o věčném generálním tajemníkovi soudruhu Kim Čong-ilovi a asi to mysleli vážně a my jsme alespoň rádi, že se to odehrává zrovna v ulici Politických vězňů.

* * * Brněnská TOP 09 protestovala, že kraj dá 200 tisíc na týden ruské kultury v době, kdy po Donbasu mašírují separatistické holínky. Co je to ale proti vítěznému tažení Alexandrovců po českých arénách pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, ohlášenému na říjen? Zlatým hřebem programu tentokrát nebude Kalinka, nýbrž hybridní kozáček.

Záštita Alexandrovců.
Záštita Alexandrovců. | Foto: www.alexandrovci.cz

* * * U. S. Army pro změnu zveřejnila, že jen za loňský rok investovala do léků na potíže s erekcí 84 milionů dolarů, z toho téměř polovinu utratila za viagru. Nechápeme, proč tato strategická informace není předmětem utajení. Jediné vysvětlení, které nás napadá, je, že se Pentagon rozhodl zastrašit protivníka propagandistickou protiofenzívou. Podlomit morálku nepřítele. Ohřát studenou válku.

* * * Ve společenské rubrice se nám na příští sobotu sešly rovnou dvě pozvánky, totiž svatba kancléře Mynáře a 91. narozeniny diktátora Mugabeho v luxusním hotelu u Viktoriiných vodopádů. Světové agentury informovaly, že kvůli slavnostní tabuli bude zabito třicet slonů, což vyvolalo živou kritiku nejen ochránců přírody, ale také dosud živých členů politické opozice. To radši pojedeme do těch Osvětiman.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy