reklama
 
 

Politikář: Hrad přece najde Peroutkův článek, víme první jak

20. 2. 2015 16:10
Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se nachází v Šanghaji.

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Bývalý prestižní institut Cato představil svůj každoroční index mizérie, ve kterém Česká republika obsadila 21. místo. Jestli od konce, nebo od začátku, na tom nesejde, protože koeficient stejně nebere v úvahu to nejdůležitější, totiž koncentraci podivínů na metr čtvereční politiky. Fakt mizérie.

* * * Hledání článku Ferdinanda Peroutky se stále více podobá sporu o Rukopis královédvorský. Také v 21. století byl na začátku učiněn senzační objev, a ve stejných stopách se vydáváme i směrem k rozuzlení zápletky.

Protože by se to stejně neutajilo, nepřijel tento týden do Dvora Králové nad Labem pátrat jen mluvčí Ovčáček, ale rovnou celá hradní suita. Pravým účelem návštěvy zdejšího Hankova domu tedy bylo seznámit se s know-how literárních padělků, nikoli vzpomenout odkazu tohoto předního rusofila. (Baron Prášil zároveň přítomné zmátl prohlášením, že Václav Hanka svými rukopisy lhal a svou lží náš národ dlouhodobě poškodil.)

A proto víme první: Příští týden bude ve věžní kobce královédvorského kostela svatého Jana Křtitele předmět doličný skutečně nalezen. Na levé straně v dolní polovině Přítomnosti.

* * * Na prezidentově turné Podkrkonoším nás, a to výrazně, zaujala úvaha, že by hlasování v parlamentu mělo být tajné. Když připustíme, že nešlo o žert, a vyloučíme možnost momentální indispozice, jedná se o revoluční návrh. Zbývá ho legislativně ošetřit. Dosud například schází zákon o politických telepatech, kteří budou voličům zprostředkovávat informace, jak jejich oblíbení poslanci plní volební programy. Případně jestli existují. Časem bude patrně užitečná i drobná ústavní novela, která přežitý institut voleb zruší a Poslaneckou sněmovnu nahradí sborem kmenových náčelníků.

Jednu věc je ale potřeba spustit přednostně. Tajně se s okamžitou platností začne hlasovat o poslaneckých platech.

* * * Ještě z parlamentního lůna. Hnutí Úsvit přímé demokracie informovalo redakce e-mailem nazvaným „Poslanecký klub hnutí Úsvit normálně pracuje“, ve kterém stojí: Poslanecký klub se odmítl zabývat mediálními útoky, které chápe jako vnitrostranický problém hnutí Úsvit. Koncepční otázky bude klub řešit až po konferenci hnutí Úsvit, která se koná příští úterý.

Jak říká Murphyho zákon mrtvých politických duší: Čím menší partaj, tím nesrozumitelnější telegramy rozesílá.

* * * Město Praha mezitím bez oddechu přešlo z masopustu do čínského nového roku. Staroměstské náměstí zažilo už hodně a nejen v únoru, ale svítící kozy se mezi duchy českých pánů vznášely poprvé. Kafka si zapsal: Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se nachází v Šanghaji.

A za rohem na magistrátu mezitím zasedalo zastupitelstvo a mladí Piráti odtud tweetovali, že je to opruz, a komunistka Semelová se tam významně ptala, proč na Václaváku pořád ještě visí Havel, a komunisti místo toho u sebe doma uspořádali výstavu o věčném generálním tajemníkovi soudruhu Kim Čong-ilovi a asi to mysleli vážně a my jsme alespoň rádi, že se to odehrává zrovna v ulici Politických vězňů.

* * * Brněnská TOP 09 protestovala, že kraj dá 200 tisíc na týden ruské kultury v době, kdy po Donbasu mašírují separatistické holínky. Co je to ale proti vítěznému tažení Alexandrovců po českých arénách pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, ohlášenému na říjen? Zlatým hřebem programu tentokrát nebude Kalinka, nýbrž hybridní kozáček.

* * * U. S. Army pro změnu zveřejnila, že jen za loňský rok investovala do léků na potíže s erekcí 84 milionů dolarů, z toho téměř polovinu utratila za viagru. Nechápeme, proč tato strategická informace není předmětem utajení. Jediné vysvětlení, které nás napadá, je, že se Pentagon rozhodl zastrašit protivníka propagandistickou protiofenzívou. Podlomit morálku nepřítele. Ohřát studenou válku.

* * * Ve společenské rubrice se nám na příští sobotu sešly rovnou dvě pozvánky, totiž svatba kancléře Mynáře a 91. narozeniny diktátora Mugabeho v luxusním hotelu u Viktoriiných vodopádů. Světové agentury informovaly, že kvůli slavnostní tabuli bude zabito třicet slonů, což vyvolalo živou kritiku nejen ochránců přírody, ale také dosud živých členů politické opozice. To radši pojedeme do těch Osvětiman.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

autor: Jan Lipold | 20. 2. 2015 16:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama