Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
14. 2. 2014 17:25

Politikář: Intersex, nebo fluid? Kdo bude hrát Rittiga?

Víme první, na čem advokát Rampula postaví obhajobu.
Foto: Jiří Kropáček

* Politikář je pravidelná páteční rubrika sesterského deníku Insider, ve které účtujeme s politiky a politikou

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Stejně jako žalobce Ištvan a inspektor Šlachta, tito enfant terribleové české justice, také my hledáme odpovědi na zásadní otázky celospolečenského významu. Každý pátek, někdy ještě dlouho po půlnoci.

Tak například:

Kdo zfilmuje příběh českého snu, osud muže, který se z prodavače vypracoval na vedoucího samoobsluhy a z pouhého veksláka na kmotra s monackou destinací, Ivo Rittiga? A dostane hlavní roli Marek Vašut, nebo Milan Šteindler?

Obvinění fantoma českého lobbyingu v každém případě potvrdilo teorii o kmotrech a vekslácích jako dvojjediné soli této země, zprůchodňující totálně rozbitý systém vládnutí. Předpokládáme, že na tom advokát Rampula postaví neprůstřelnou obhajobu.

* Vláda Bohuslava Sobotky oznámila, že zaslala své programové prohlášení prezidentovi. Hlasování o důvěře je tím pádem ohroženo, protože adresáta Václav Klaus, 119 00 Praha-Hrad se nepodařilo zastihnout.

* Na český Facebook dorazila zábava vypít pivo na ex a ukázat to přátelům. Svůj virál na toto téma překvapivě připojila i Kateřina Zemanová, o které je jinak známo, že se jakýchkoli neřestí štítí, stejně jako všechny její internetové dvojnice.

První dcera tak důstojně navazuje na odkaz Alice Masarykové, dcery Prezidenta - osvoboditele. Která navíc neměla Facebook.

* V MF Dnes jsme zkonzumovali interview s poradcem ministra kultury Vladimírem Franzem a obáváme se, že mu konečně přestáváme rozumět. O prezidentu republiky se vyjádřil: „Ať je jakýkoliv, i kdyby snášel zlatá vejce, bude to marnost. Má úkol jako kosatec, po němž se chce, aby kvetl v prosinci."

Než za čtyři roky půjdeme k urnám, rádi bychom měli jasno v programových prioritách: Slepičárnu, nebo botanickou zahradu?

* Cenu za zvukomalebnost v politice získává tento týden slovní spojení „klouzavý mandát", umocněné tím, že ho navrhl hejtman Michal Hašek. Na zvláštní uznání za pud sebezáchovy je nominován exministr Jaromír Drábek, který se rozhodl nekandidovat do Evropského parlamentu. Možná z toho bude i Nobelova cena míru za boj proti veřejnému násilí na kandidátech.

* Sociálně zdatní politici v čele se Zdeňkem Škromachem zbystřili pozornost, když Facebook v předvečer sv. Valentýna zavedl možnost zvolit si jiné pohlaví jiné než mužské či ženské. V nabídce je například "transgender", "intersex" nebo "fluid" (proměnlivé). Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy