Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
18. 3. 2016 17:00

Politikář: Kéž jsou Babišovy surikaty šťastny tak jako my!

„Samozřejmě si musíme ujasnit nějaké body a především ošetřit, aby se neopakovaly chyby minulé.“ (Praha, 2016.)
A ať se jim nestýská.
A ať se jim nestýská. | Foto: Reuters

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Na tuto neděli připadá Světový den štěstí a OSN oznámila, že nejšťastnější zemí je Dánsko, zatímco Česko si ve World Happiness Report polepšilo na 6,6 bodu a 27. místo ze 157 zúčastněných. Což znamená, že šťastnější jsme ještě nikdy nebyli. Než se HDŠ začalo měřit, šlapali jsme si po štěstí jen tak, kdežto teď, když se z něj vyrábějí šprušle na mezinárodním žebříčku, můžeme chlístat endorfin na nešťastníky pod námi. Dobře vymyšleno.

Je záhadou, proč si Štěstí ještě nikdo nedal na volební billboardy. Práce, právo, pořádek, štěstí. Prostě štěstí. Prosadíme štěstí. Vyženeme neštěstí z Nuslí! Jsme šťastnější víc, než si myslíte. Nechce někdo alespoň kandidovat za „Kéž jsou všechny bytosti šťastny“, když už existuje program?

Kdybyste náhodou měli pocit, že Your Hapinness Report potřebuje vylepšit, tak uznávaný psycholog Richard Wiseman jako jednu z cest ke štěstí doporučuje sluneční brýle. Když je nemáme, svítí nám slunce do očí a my je přivíráme, takže pak vypadáme, jako že jsme ustaraní. A to si může náš mozek vyložit tak, že nejsme spokojení! Don´t worry, be happy!

* * * Kromě toho proběhne v neděli také tradiční 斯巴达 – 斯拉维亚 alias 285. derby Sparta – Slavia. Bude to o bojovnosti a taky trochu o štěstí, zní z obou táborů, respektive z jednoho. Uspořádat mač už teď, ačkoli prezident Si Ťin-pching přijede až za týden, to je ovšem zbytečná, nešťastná schválnůstka, která, jak všichni dobře víme, nikomu a ničemu neprospěje. Fámu, že politbyro ÚV KSČ by zakázalo červené karty, na tomto místě dementujeme.  

* * * Andrej Babiškdyby bylo na mně a hnutí mi to dovolilo, tak bych tam vůbec neseděl – byl povolán na – Sněmovna ve jménu demokracie je jen velká žvanírna – mimořádnou schůzi k vysvětlení Čapího hnízda, což hraničí s trestným činem týrání miliardářů a surikat.

Ale mogul – já jsem šel do politiky z donucení – to skousne. Protože se řídí tím, co pravil velký francouzský spisovatel André Gide: „Štěstí člověka neplyne ze svobody, ale z přijetí úkolu.“

* * * Pět měsíců po zabijačce na magistrátu zpravodajští archeologové tento týden narazili na pozůstatky koaličního pravyjednávání. Ukázalo se z nich, že „si pojmenujeme koaliční problémy, které nás v minulém roce rozklížily, tak abychom je odstranili“ a „samozřejmě si musíme ujasnit nějaké body a především ošetřit, aby se neopakovaly chyby minulé“. Šokující, převratný nález je adeptem na vykopávku roku. Nominováni: radní Wolf, primátorka Krnáčová.

* * * Abyste si nemysleli, že jinde politici vědí, co chtějí: britská konzervativní (!) vláda oznámila, že zavede daň ze sladkých limonád, zatímco ještě na podzim Cameronův mluvčí něco takového popíral a tvrdil, že premiér zná lepší způsoby, jak čelit obezitě.

* * * V žulových pylonech plzeňského památníku Díky, Ameriko! se objevily trhliny hluboké tak, že statik usoudil, že se pomník nejspíš bude muset zbourat. Stejně jako když pukne srdce zvonu Zikmund ve svatém Vítu, i tady pověst praví, že jde o zlé znamení a zemi hrozí nějaké velké neštěstí.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy