Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
14. 3. 2014 16:00

Politikář: Klikaři od zlaté podkovy a Tomiova hypotéka

Některé události spolu souvisí snad až příliš průhledně.
Foto: ČTK

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Možná vás tento týden minula informace, že v Rakousku byl bývalý ministr vnitra Ernst Strasser odsouzen ke třem a půl letům vězení. Stejně jako v Německu bývalý fotbalista Uli Hoeness, tři a půl roku je zřejmě nějaká nová míra německy hovořících prominentů. Ale zpět ke Strasserovi:

Trest dostal za korupci, která spočívala v tom, že jako europoslanec před několika lety kývl na fingovanou nabídku novinářů, vydávajících se za lobbisty a slibujících mu sto tisíc eur ročně za to, že zmákne evropské zákony tak, jak chtějí. Zdůrazňujeme, že žádné peníze nedostal, protože šlo jen o reportáž se skrytou identitou. Ale pozor, nepřipomíná vám to něco?

Tak určitě. Úplně to samé udělala i Mladá fronta Dnes, která poslala do parlamentu svého obrazového editora, aby se tam vydával za majitele heren a nabízel politikům milion korun výměnou za to, že zabrání omezení hazardu. Operace vešla do historie pod názvem „Milion za zákon“ a zcela v ní propadli Ladislav Šustr z TOP 09 a Jiří Dolejš s Čeňkem Milotou z KSČM, kteří, jak ukázala skrytá kamera, šli „podnikateli“ ochotně na ruku.

Policie případ odložila, nikdo nebyl obžalován ani odsouzen. Šustr jako politik ihned skončil, Dolejš je poslancem stále.

Je to zvláštní. Za to, co se u nás bralo víceméně jen jako „test integrity“ a co pro policii žádný trestný čin nebyl, u sousedů dotyčný vyfasuje kriminál. Klikaři Dolejš a spol.

Foto: Vojtěch Marek

* * * Tomio Okamura je jediný poslanec, který se neobtěžuje působit v parlamentních výborech, podvýborech a komisích. Už asi víme proč: nemá čas, protože staví. Respektive ještě nestaví. Radnice Prahy 6 mu jeho originální rodinný dům na půdorysu několika tubusů prozatím zakázala, protože je na vilovou čtvrť moc vysoký. Musí se sáhnout do projektu (případně do peněženky).

Když jsme četli, s jakým nadšením popisoval své nové obydlí deníku Blesk, bylo nám předsedy hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury až trochu líto. Tak se těšil!

Popravdě, jestli má mít dům od renomovaného architekta na dobré adrese 431,1 metrů obytné plochy a na nich 3 samostatné byty a v nich 8 ložnic, 6 pracoven a 6 obýváků, zdá se nám 20 milionů skoro až skromný rozpočet. Aby Tomio, drcen hypotékou, ještě nakonec nemusel jít vydělávat do výborů.

* * * Některé události spolu souvisí snad až příliš průhledně. Prezident republiky Miloš Zeman v úterý oznámil, že ve fondu na splácení státního dluhu je 1,2 milionu korun. Prezident republiky Miloš Zeman v pátek pořádá slavnostní banket „Můj první rok s vámi“ pro 260 pozvaných hostů. Na víc to bohužel nestačilo. A to ještě Hradní stráž hraje gratis.

Foto: Vojtěch Marek

* * * Další perlu na šňůru hlášek navlékl ministr průmyslu Mládek. Ne, nebylo to naštěstí ve verších, jen v televizi analyzoval, že „Rusko je v zoufalé situaci, stále ustupuje“, „Putin bojuje o poslední možnost udržet Rusko jako významného hráče“ a „nevím, o co jde Spojeným státům, jestli o ovládnutí Ukrajiny anebo v konečném důsledku o rozdrobení Ruska.“ Před Mládkovou empatií smekáme a těšíme se, že ji jednou prokáže i jinde, než na národních zájmech Ruské federace.

* * * Česká televize oznámila, že k 600. výročí napřesrok natočí životopisný film o Janu Husovi. Zároveň půjde o odpověď na konkurenční Hořící keř a na církevní restituce. „Nešťastným bohatstvím, v němž církev tone, zjedovatělo a otráveno je téměř všechno křesťanstvo. Psi se o kost hrýžou. Vezmi kost a přestanou.“ Mistře Jene, tohle bude trhák.  

Roli císaře Zikmunda, lišky ryšavé, zatím z bezpečnostních důvodů nikdo nevzal. Hledá se nějaký externista z ciziny. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy