Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
7. 11. 2014 15:00

Politikář: Diplomovaný exorcista míří do Lán. A to je dobře!

Píp. Píp! Holky klid, to bylo jen jestřábí oko.
Plán přece jen vyšel. (Ilustrační foto.)
Plán přece jen vyšel. (Ilustrační foto.) | Foto: Reuters

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Je pátek a my s vyhaslou fajfkou v pokleslém koutku úst smolíme svou pravidelnou dávku žluče. Kolem nás se povalují další exponenti rádoby intelektuálské smetánky a pokoušejí se režírovat frontální útoky na mravní zdraví českého státu.

Jsou mezi nimi i tací, kdo se v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz – a také u nás se našla skupinka takových odpadlíků a zrádců – odtrhnou a izolují od vlastního lidu, jeho života a skutečných zájmů. Křičí a kopou kolem sebe. Marně. Lidé s obyčejným selským rozumem totiž pražskou kavárnu prohlédli, a to je dobře!

Senátor Veleba se právě vrátil z Červeného Hrádku, nebo anticharty. Druhá možnost je, že někdo hacknul facebookový profil Strany práv občanů (mínus Zemanovci). Nebo přímo samotného senátora Velebu.

Z tohoto stroje času bychom rádi vystoupili. Zastavte, prosím.

* * * Andrej Babiš doporučil Svatopluku Němečkovi, aby se šel léčit na psychiatrii a protialkoholní. Diagnózy stanovuje a neschopenky ministrovi zdravotnictví píše ministr financí přes Twitter – tohle že má být vláda odborníků?

* * * V Praze tento týden proběhla mezinárodní konference „Opětovné použití ve Střední Evropě“. Navzdory názvu nebyli hlavními panelisty Klaus a Zeman, pouze se řešilo jak zacházet s nábytkem, oděvy a domácími spotřebiči, aby vydržely co nejdéle. U nás se fenomén opětovného použití zatím prosadil pouze v politice, zejména v úřadě prezidenta republiky.

V komunálu je situace poněkud jiná: například zcela poprvé byl politikou použit Dominik Feri, radní města Teplic a strůjce facebookové komunity Teplitz-Schönau (TOP 09, 18). Přejeme mu hodně štěstí nejen v zastupitelstvu, ale také při výběru maturitních otázek a kadeřníka.

Dominik Feri alias Michael Jackson české politiky (vlevo).
Dominik Feri alias Michael Jackson české politiky (vlevo). | Foto: Aktuálně.cz

* * * Máme za sebou týden, kdy se politika stala mládeži nepřístupnou. Proto se nedivíme, když se k tématu zatím nevyjádřil pan Feri – ale že lingvisticko-gynekologický exkurs hlavy státu nechává bez povšimnutí také feministická lobby, nad tím zůstává rozum stát. Když onehdy Zeman prášil o tom, že znásilnění je evoluční výhodou, ozvala se patřičně – tak proč ne teď? Takovou nahrávku na smeč je třeba zabíjet do kurtu, hned.

Jedinou relevantní reakcí na Hovory z Lán tak zůstává rozšíření lékařského koncilia o diplomovaného exorcistu. Plán otevřít diskusi na klíčové téma nakonec přece jen vyšel.

* * * Navzdory tomu, že v nominaci schází jeho oblíbenkyně Barbora Záhlavová-Strýcová, ohlásil prezident svou návštěvu na tenisovém utkání Česko – Německo. Snad to holky nerozhodí. Jsme zvědavi na reakci publika. Píp. Píp! (Pardon, to bylo jestřábí oko.)

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy