Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
20. 3. 2015 16:30

Politikář: Polární záře, zatmění Slunce. Soudný den se blíží

Tančí se na palubě Titaniku chorovod, nebo kozáček?
Zdroj: internet, zatmění Slunce 2015.
Zdroj: internet, zatmění Slunce 2015. | Foto: Twitter

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Týden mezi polární září a zatměním Slunce vrcholí a nebeská znamení zasáhla i politiku. Paranormálních jevů bylo až příliš.

Polární záře prý věstí konec světa nebo přinejmenším světa tak, jak ho známe. V Evropě se za příklad dávají polární záře v noci z 25. na 26. leden 1938 a ze 17. na 18. listopad 1989. Když se k tomu poprvé v historii přidá navíc zatmění a taky Facebook, Twitter a selfíčka, je jasné, že na spadnutí není Armagedon, ale ještě něco mnohem hrozivějšího. Správně, průjezd amerického konvoje. Plameny pekelné se blíží.

* * * V den velkého zatmění Slunce zároveň OSN uspořádala Mezinárodní den štěstí a prezident republiky s chotí reprezentační ples s tombolou. Další důkazy, že soudný den se blíží. Tančí se na palubě Titaniku chorovod, nebo kozáček?

* * * Konvoj US Army ponese operační jméno Dragoon Ride, prosíme neplést s Diamond Race, což je tajný závod zbohatlíků v o něco rychlejších kárách. Zatím marně čekáme, kdy se k celé akci vyjádří dopravně-mezinárodně-bezpečnostní expert ČSSD Stanislav Huml (dodržování pravidel silničního provozu, přizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky, Yankee go home). Kdo jiný?!

* * * Po Dragoon Ride si to zbytky přeživších rozdají v mistrovství světa v bitvách, které se bude pro změnu plést s mistrovstvím světa v ledním hokeji, svolaném do Prahy v tom samém termínu.

 „Bojuje se v několika disciplínách, například pět proti pěti (hokej, pozn. red.), 21 proti 21, i v masových polních bitvách. Ale i v duelech, jako je triatlon - tedy boj jednoho proti jednomu na dlouhý meč, meč a štít, meč a pěstní štít zvaný pukléř," popsal očekávané dění na bojišti na Petříně prezident Mezinárodní asociace historického středověkého boje Anton Trubnikov.

Slavné májové dny: Nad Prahou řinčí meče a duní pukléře. Prezident republiky se na Rudém náměstí účastní přehlídky o něco vyspělejší techniky.

* * * Český rozhlas oznámil, že novou tváří pořadu „Jak to vidí“ bude Václav Klaus. Okamžitě se spustila vlna nevole, ale mohlo by být i hůř: kdyby Klaus v rádiu mluvil.

* * * Po „jak známo, Vietnamci neplatí daně“ přišel vicepremiér Babiš s myšlenkou “snad každý ví, že v ČT jsou manipulované reportáže“. Jde o axiomy, definované Wikipedií jako „tvrzení, která se předem pokládají za platná, a tudíž se nedokazují“. Přenesení axiomů z matematiky do celospolečenského kontextu bylo dřív poměrně běžné, například „Sovětský svaz, mírová hráz“ nebo „Socialisticky pracovat – socialisticky žít“. Prostě tak a basta fidli. Každý ví.

* * * Z přehledu poslaneckých náhrad za loňský rok mimo jiné vyplynulo, že pražští poslanci KSČM a KDU-ČSL (celkem čtyři) čerpají nejvyšší příspěvek na pronájem poslaneckých kanceláří (v Praze je draze), ačkoli ty mají ve stranických centrálách v ulici Politických vězňů, respektive na Karlově náměstí. Jde o 386 tisíc korun ročně, které tím pádem putují jako „malé domů“ do partajních rozpočtů.

Nejedná se o nic nového, tahle praxe už byla mnohokrát popsána a kritizována. Zmiňujeme ji tu proto, že nám připomněla takzvaný byznys s chudobou, tedy dojení státu skrze příspěvek na bydlení, který sociálně slabí vzápětí mění za nájem v předražených ubytovnách. Tak jen až bude příště řeč o tom dojení státu, pro pořádek.

Přejeme vám hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy