Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
3. 2. 2017 16:10

Politikář: V životě neřekl sprosté slovo. Až Trump mu otevřel oči. Teď dohání, co se dá

Jde zároveň o poslední zoufalý pokus oslovit mytické městské liberály, tohoto yettiho českého elektorátu. Nebo ho alespoň oje*at.
Foto: Aktuálně.cz

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář – Dobrý den, milí čtenáři. Když jsme tu před dvěma týdny psali, že američtí poradci naordinují Lidovému domu Trumpovu medicínu, ještě jsme netušili, že udeří už den po Hromnicích. A přece! Facebookem Bohuslava Sobotky zacloumal rukopis zámořských konzultantů: 

Řečeno jednoduchým trumpovským jazykem: Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář A. Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát. Říká, že to bylo chvíli legální. Já říkám, že je to velké pokrytectví, když inkasuje peníze z Agrofertu, aniž by je zdanil, a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky. Tohle je šaškárna!

Důkladně ojebal! (V originále: screwed.) Vůbec se nedejte zmást tím, že Američané nedělali pro Trumpa, ale naopak pro Clintonovou. Dobře vědí, co teď frčí, z porážky se poučili. Viz už alibi „řečeno jednoduchým trumpovským jazykem“. Komparativně-lingvistická analýza ukázala, že Sobotkův status vykazuje s trumptweety shodu až 98 procent.

A to je teprve začátek. Ten, který nikdy v životě neřekl sprosté slovo, už dostal soukromého lektora sprosťáren (něco jako když Andrej Babiš chodí na češtinu). Základní slovní zásoba, pak konverzace, mediální trénink. Každý den mezi ďábly vstávám, pomalu sám se ďáblem stávám, brouká si @SlavekSobotka cestou z doučování. Není jiné cesty, poznal. Babiš nadává už dávno a podívejte se na ty preference. To bude Miloš na pravidelné schůzce ústavních činitelů o koordinaci zahraničně-politických priorit České republiky v nejbližším období s přihlédnutím k dlouhodobé strategii vlády České republiky ve smyslu jejího programového prohlášení koukat. Přítel Fico jakbysmet.  

Politolog Zbyšek Gouda z Univerzity v Příbrami tvrdí, že jde zároveň o poslední zoufalý pokus ČSSD konečně oslovit mytické městské liberály, tohoto yettiho českého elektorátu. Nebo ho alespoň důkladně oje*at.

* * * Andrej Babiš se tento týden mimo jiné a jiné blýskl filozofujícím postřehem, že korumpovat můžete i bez peněz, ideologicky, názorem. Z toho soudíme, že tým jeho konzultantů rozšířili Slavoj Žižek, „Prcek“ Guzmán a hlavní makroekonomický stratég Roberta Mugabeho.

Foto: Aktuálně.cz

* * * Realista Petr Robejšek byl spatřen na billboardu na Vinohradské třídě v Praze. Devět z deseti dotázaných kolemjdoucích prohlásilo, že toho pána odněkud zná, ale v reklamě na brýle ho vidí poprvé.

* * * Příští měsíc Miloš Zeman oznámí, že (nikoli jestli) bude kandidovat ještě jednou, z čehož se Hrad marně pokouší udělat thriller. Zápas, který se rozhodne ve čtvrtém prodloužení. Nedýcháme vzrušením. Na 9. března pozval 900 Zemanových příznivců a ti se to dozví první. Co? Že je po všem, rozpouštíme to, děkujeme, odejděte oprašovat domů moje fotky, sejdeme se na zabijačce? Mynář s Nejedlým si můžou objednat stěhováky, @PREZIDENTmluvci ať se na Twitteru už zbytečně nehecuje? Tak určitě. Dávno je zmobilizováno.

* * * Zaujal nás Zdeněk Škromach, který by se chtěl stát prezidentem, ale pouze prezidentem Milošem Zemanem II. Šlo by, vyplývá z jeho slov, víceméně o vtělení. Tento princip – já jsem ten, co tu byl přede mnou – je v politice nezaslouženě zanedbáván, přitom má řadu výhod: umožňuje snížit náklady na volební kampaň, zjednodušuje orientaci voličů, není třeba vymýšlet program atd. Na druhou stranu, epigoni musejí být zdatnými imitátory a dokázat přizpůsobit nejen názory, ale i mluvu, řeč těla, sociální návyky a vůbec celou osobnost svému předchůdci. A předávat tento úděl svým nástupcům, zas a zas.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 4 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy