Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
3. 2. 2017 16:10

Politikář: V životě neřekl sprosté slovo. Až Trump mu otevřel oči. Teď dohání, co se dá

Jde zároveň o poslední zoufalý pokus oslovit mytické městské liberály, tohoto yettiho českého elektorátu. Nebo ho alespoň oje*at.
Foto: Aktuálně.cz

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář – Dobrý den, milí čtenáři. Když jsme tu před dvěma týdny psali, že američtí poradci naordinují Lidovému domu Trumpovu medicínu, ještě jsme netušili, že udeří už den po Hromnicích. A přece! Facebookem Bohuslava Sobotky zacloumal rukopis zámořských konzultantů: 

Řečeno jednoduchým trumpovským jazykem: Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář A. Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát. Říká, že to bylo chvíli legální. Já říkám, že je to velké pokrytectví, když inkasuje peníze z Agrofertu, aniž by je zdanil, a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky. Tohle je šaškárna!

Důkladně ojebal! (V originále: screwed.) Vůbec se nedejte zmást tím, že Američané nedělali pro Trumpa, ale naopak pro Clintonovou. Dobře vědí, co teď frčí, z porážky se poučili. Viz už alibi „řečeno jednoduchým trumpovským jazykem“. Komparativně-lingvistická analýza ukázala, že Sobotkův status vykazuje s trumptweety shodu až 98 procent.

A to je teprve začátek. Ten, který nikdy v životě neřekl sprosté slovo, už dostal soukromého lektora sprosťáren (něco jako když Andrej Babiš chodí na češtinu). Základní slovní zásoba, pak konverzace, mediální trénink. Každý den mezi ďábly vstávám, pomalu sám se ďáblem stávám, brouká si @SlavekSobotka cestou z doučování. Není jiné cesty, poznal. Babiš nadává už dávno a podívejte se na ty preference. To bude Miloš na pravidelné schůzce ústavních činitelů o koordinaci zahraničně-politických priorit České republiky v nejbližším období s přihlédnutím k dlouhodobé strategii vlády České republiky ve smyslu jejího programového prohlášení koukat. Přítel Fico jakbysmet.  

Politolog Zbyšek Gouda z Univerzity v Příbrami tvrdí, že jde zároveň o poslední zoufalý pokus ČSSD konečně oslovit mytické městské liberály, tohoto yettiho českého elektorátu. Nebo ho alespoň důkladně oje*at.

* * * Andrej Babiš se tento týden mimo jiné a jiné blýskl filozofujícím postřehem, že korumpovat můžete i bez peněz, ideologicky, názorem. Z toho soudíme, že tým jeho konzultantů rozšířili Slavoj Žižek, „Prcek“ Guzmán a hlavní makroekonomický stratég Roberta Mugabeho.

Foto: Aktuálně.cz

* * * Realista Petr Robejšek byl spatřen na billboardu na Vinohradské třídě v Praze. Devět z deseti dotázaných kolemjdoucích prohlásilo, že toho pána odněkud zná, ale v reklamě na brýle ho vidí poprvé.

* * * Příští měsíc Miloš Zeman oznámí, že (nikoli jestli) bude kandidovat ještě jednou, z čehož se Hrad marně pokouší udělat thriller. Zápas, který se rozhodne ve čtvrtém prodloužení. Nedýcháme vzrušením. Na 9. března pozval 900 Zemanových příznivců a ti se to dozví první. Co? Že je po všem, rozpouštíme to, děkujeme, odejděte oprašovat domů moje fotky, sejdeme se na zabijačce? Mynář s Nejedlým si můžou objednat stěhováky, @PREZIDENTmluvci ať se na Twitteru už zbytečně nehecuje? Tak určitě. Dávno je zmobilizováno.

* * * Zaujal nás Zdeněk Škromach, který by se chtěl stát prezidentem, ale pouze prezidentem Milošem Zemanem II. Šlo by, vyplývá z jeho slov, víceméně o vtělení. Tento princip – já jsem ten, co tu byl přede mnou – je v politice nezaslouženě zanedbáván, přitom má řadu výhod: umožňuje snížit náklady na volební kampaň, zjednodušuje orientaci voličů, není třeba vymýšlet program atd. Na druhou stranu, epigoni musejí být zdatnými imitátory a dokázat přizpůsobit nejen názory, ale i mluvu, řeč těla, sociální návyky a vůbec celou osobnost svému předchůdci. A předávat tento úděl svým nástupcům, zas a zas.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy