Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
3. 2. 2017 16:10

Politikář: V životě neřekl sprosté slovo. Až Trump mu otevřel oči. Teď dohání, co se dá

Jde zároveň o poslední zoufalý pokus oslovit mytické městské liberály, tohoto yettiho českého elektorátu. Nebo ho alespoň oje*at.
Foto: Aktuálně.cz

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář – Dobrý den, milí čtenáři. Když jsme tu před dvěma týdny psali, že američtí poradci naordinují Lidovému domu Trumpovu medicínu, ještě jsme netušili, že udeří už den po Hromnicích. A přece! Facebookem Bohuslava Sobotky zacloumal rukopis zámořských konzultantů: 

Řečeno jednoduchým trumpovským jazykem: Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář A. Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát. Říká, že to bylo chvíli legální. Já říkám, že je to velké pokrytectví, když inkasuje peníze z Agrofertu, aniž by je zdanil, a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky. Tohle je šaškárna!

Důkladně ojebal! (V originále: screwed.) Vůbec se nedejte zmást tím, že Američané nedělali pro Trumpa, ale naopak pro Clintonovou. Dobře vědí, co teď frčí, z porážky se poučili. Viz už alibi „řečeno jednoduchým trumpovským jazykem“. Komparativně-lingvistická analýza ukázala, že Sobotkův status vykazuje s trumptweety shodu až 98 procent.

A to je teprve začátek. Ten, který nikdy v životě neřekl sprosté slovo, už dostal soukromého lektora sprosťáren (něco jako když Andrej Babiš chodí na češtinu). Základní slovní zásoba, pak konverzace, mediální trénink. Každý den mezi ďábly vstávám, pomalu sám se ďáblem stávám, brouká si @SlavekSobotka cestou z doučování. Není jiné cesty, poznal. Babiš nadává už dávno a podívejte se na ty preference. To bude Miloš na pravidelné schůzce ústavních činitelů o koordinaci zahraničně-politických priorit České republiky v nejbližším období s přihlédnutím k dlouhodobé strategii vlády České republiky ve smyslu jejího programového prohlášení koukat. Přítel Fico jakbysmet.  

Politolog Zbyšek Gouda z Univerzity v Příbrami tvrdí, že jde zároveň o poslední zoufalý pokus ČSSD konečně oslovit mytické městské liberály, tohoto yettiho českého elektorátu. Nebo ho alespoň důkladně oje*at.

* * * Andrej Babiš se tento týden mimo jiné a jiné blýskl filozofujícím postřehem, že korumpovat můžete i bez peněz, ideologicky, názorem. Z toho soudíme, že tým jeho konzultantů rozšířili Slavoj Žižek, „Prcek“ Guzmán a hlavní makroekonomický stratég Roberta Mugabeho.

Foto: Aktuálně.cz

* * * Realista Petr Robejšek byl spatřen na billboardu na Vinohradské třídě v Praze. Devět z deseti dotázaných kolemjdoucích prohlásilo, že toho pána odněkud zná, ale v reklamě na brýle ho vidí poprvé.

* * * Příští měsíc Miloš Zeman oznámí, že (nikoli jestli) bude kandidovat ještě jednou, z čehož se Hrad marně pokouší udělat thriller. Zápas, který se rozhodne ve čtvrtém prodloužení. Nedýcháme vzrušením. Na 9. března pozval 900 Zemanových příznivců a ti se to dozví první. Co? Že je po všem, rozpouštíme to, děkujeme, odejděte oprašovat domů moje fotky, sejdeme se na zabijačce? Mynář s Nejedlým si můžou objednat stěhováky, @PREZIDENTmluvci ať se na Twitteru už zbytečně nehecuje? Tak určitě. Dávno je zmobilizováno.

* * * Zaujal nás Zdeněk Škromach, který by se chtěl stát prezidentem, ale pouze prezidentem Milošem Zemanem II. Šlo by, vyplývá z jeho slov, víceméně o vtělení. Tento princip – já jsem ten, co tu byl přede mnou – je v politice nezaslouženě zanedbáván, přitom má řadu výhod: umožňuje snížit náklady na volební kampaň, zjednodušuje orientaci voličů, není třeba vymýšlet program atd. Na druhou stranu, epigoni musejí být zdatnými imitátory a dokázat přizpůsobit nejen názory, ale i mluvu, řeč těla, sociální návyky a vůbec celou osobnost svému předchůdci. A předávat tento úděl svým nástupcům, zas a zas.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy