Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
4. 7. 2014 16:00

Politikář: Zemák obul pneumatiky Michelin

V čase, kdy slušní lidé na Côte d'Azur ještě tvrdě spí, dostavila se na přepážku Česká strana sociálně demokratická a svůj osud nepředloženě vložila do rukou České pošty.
Foto: Zprávy televize Nova

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Už léta do nás sociologové hustí, že česká společnost je silně rovnostářská. Že dobrým lidem tuze vadí, jak si jeden žije na vysoké noze, zatímco druhý tře bídu s nouzí. Vědci zjistili, že to říkají průzkumy.

Pak nám tedy ale vysvětlete, jak je možné, že hlava státu o dovolené dlabe v Novém Veselí míchaná vajíčka, zatímco nejpopulárnější a nejmocnější politik této země ze své restaurace na Avenue du Moulin de la Croix 47, Mougins, Côte d'Azur, tweetuje: Paloma se připravuje na druhou michelinskou hvězdu – vozík na sýry a šampaňské je podmínka. Viz foto.

Foto: Twitter

Oba potentáti jsou přitom, alespoň nikdo zatím neprokoukl opak, se svou stylizací naprosto spokojeni. Když se novináři Miloše Zemana ptali, jak bude dovolenou trávit, odpověděl jim, že tak jako pokaždé: Ráno si usmažím topinky nebo namíchám vajíčka, protože to jsou jediná dvě jídla, která umím. K obědu otevřu konzervu a vyklopím ji na pánvičku. Občas se mi podaří tu konzervu otevřít, občas mi s tím někdo pomůže. K večeři dojím zbytky z plechovky nebo si udělám třetí a poslední jídlo, které umím, a to jsou brambory s máslem a šnytlíkem neboli pažitkou.

Až prezidenta republiky Andrej Babiš pozve do Palomy na foie gras d’oie du Sud Ouest poêlé, po kterém bude následovat turbot de ligne aux asperges blanches et vertes truffées, a jako sladká tečka roses et fraises des bois, bude z toho v lepším případě trauma, v horším navíc zažívací obtíže.

Nemluvě o tom, že outfit postavený na střídmě barevné flanelové košili a větrovce s velkým nápisem „Zemák“ přiměje k akci i ty nejznuděnější paparazzi z celého Côte d'Azur.

Čili, zpět k úvodní hypotéze: průzkumy lžou, je to právě naopak. Ve skutečnosti jsme zemí nejhlubších protikladů. A ty se, jak známo, přitahují. Viz Miloš Zeman a Andrej Babiš.

* * * Česká strana sociálně demokratická se mezitím – v čase, kdy slušní lidé na Côte d'Azur ještě tvrdě spí - dostavila na přepážku na Masarykově nádraží a svůj osud nepředloženě vložila do rukou České pošty, která má členům rozeslat 22 577 doporučených dopisů s otázkami stranického korespondenčního referenda.

Samozřejmě že celá operace zkrachuje. K tomu ani nebylo nutné načasovat ji na červenec, kdy průměrný občan podle průzkumů vybírá svou poštovní schránku pouze pětkrát až šestkrát denně.

Foto: ČTK

Ale nepředbíhejme: zatím Bohuslav Sobotka jen zaplatil cca 29 korun krát počet vnitrostátních rekomand, minus množstevní slevu, minus bonus za penzijní připojištění sjednané u slečny na přepážce číslo 3, plus 10 dkg stíracích losů pro členy politického grémia, plus dva archy obtisků s želvami Ninja pro kluky a třikrát plyšového mistra Yodu pro koaliční partnery a Zdeňka Škromacha.

Když už se obálka s plebiscitem přece jen dostane do brašny pošťákovi, a ten ji dokonce doručí, a adresát si ji – jakkoli si uvědomujeme, jak nepravděpodobná je to kombinace – vyzvedne, natož otevře a přečte, co stojí uvnitř, čekají na něj otázky, proti kterým jsou Kant a Nietzsche malá násobilka. Například: Souhlasím s tím, aby podle stanov alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do zastupitelstva kraje a Poslanecké sněmovny tvořily osoby opačného pohlaví?

No schválně – co byste na to řekli?

* * * V rubrice Tesat tento týden uvádíme Vladimira Putina: „Doufám, že Západ se zbaví ambicí a snah vybudovat světová kasárna, ve kterých by všechny srovnal do jedné latě a nařídil jednotná pravidla chování a života společnosti." Protože některé hlášky z Kremlu prostě sedí a neobehrají se ani po třiceti a více letech.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy