Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
28. 3. 2014 15:45

Politikář: Ztotožněte Babiše, než se ztotožní sám

Politická psýcha je přece jenom jedna.
Ač s osudem neztotožněn, přemáhá své vnitřní já a mužně snáší břímě odříkání.
Ač s osudem neztotožněn, přemáhá své vnitřní já a mužně snáší břímě odříkání. | Foto: Petr Vyoral

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Tento týden nám nabídl vzácnou příležitost nahlédnout do koutku miliardářovy duše. Takoví lidé se přece veřejně nesebezpytují na potkání, že.

„Stále mám problém se ztotožnit s rolí politika a člena vlády. Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí,“ napsal vydavatel Andrej Babiš do MF Dnes, když se omlouval za to, co předvedl na tiskové konferenci. Sloupek zároveň vyzněl tak, že máme na druhou stranu omluvit my Babiše, úpícího pod jhem přetvářky na ostrůvku uprostřed politických bažin. Pochopte, vždyť už před volbami skláněl hlavu: „Pokud jde o ministerstvo financí, tak já bych se obětoval.“

I stalo se. Mučedník Babiš se vzdal svobody, aby mohl sloužit daňovým poplatníkům. Ač s osudem neztotožněn, přemáhá své vnitřní já a mužně snáší břímě odříkání.

Výsledek momentálně dělá 29 procent volebních preferencí (1. místo) a 62 procent v žebříčku popularity (1. místo). Z čehož vyplývá, že na nějaké existenciální pochybnosti nad údělem vicepremiéra fakt není úplně vhodná příležitost. Jestli Andrej Babiš není „ztotožněn s rolí politika a člena vlády“, tak je to buď docela průšvih, anebo si z nás dělá legraci. Ta druhá možnost je o něco lepší.

Kdyby bylo hůř, anebo vůbec pro všechny případy, ať si Babiš zkusí nad psací stůl zarámovat Havlův citát z řeči o Kafkovi: „Jsa u moci, připadám si sám sobě permanentně podezřelý.“ To pomůže. Politická psýcha je přece jenom jedna.

* * * A teď ještě hrst zpravodajského zrní:

V rubrice Tesat uvádíme herce Martina Dejdara a jeho zamyšlení: „Celá společnost je zbulvarizována a lidé nedostávají pozitivní informace.“ Asi proto si k tomuto poselství vybral Hájkův lunatický magazín Protiproud.

Radnice Prahy 5 se snaží zbavit legendárních betonových superkvětináčů a jedním z mála míst, kde se jí zatím podařilo nějaké udat, je léčebna v Bohnicích. Radnice Prahy 4 oznámila, že uspořádá pro obyvatele bezplatnou běžeckou školu, kde jim odborníci vysvětlí, jak se správně utíká. Po volbách jako když najdete.

Na pohřeb Miroslava Štěpána přišel kmotr Roman Janoušek, mezi smutečními hosty nápadný svou chotí, outfitem a tím, že nenesl rudý karafiát, nýbrž kytici bílých růží.

V nejhlubším zoufalství nad výsledky prvního kola nasadil Robert Fico na jihoslovenské volební billboardy maďarštinu: „Köszönöm támogatást." Volný překlad: „Některej Maďar taky nemůže za to, že je Maďar.“

Volí také Paříž, a jak píšou naše noviny, o starostu bojují Anne Hidalgová a Nathalie Kosciuszková-Morizetová. Český jazyk, mon amour. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy