Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
9. 1. 2015 17:30

Škromachovi se nelíbily karikatury, ČT prý zlehčuje teror

Politikář nemůže vyloučit ani možnost, že poselství některých obrázků nepochopil úplně tak jako jejich autoři.
Foto: Paris P. Tuzun, @paristuzun, Twitter.

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a s politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, přibližně šestý až sedmý nejvyšší ústavní činitel České republiky, ve čtvrtek na Facebooku napsal: Pozdní večer a já se nestačím divit „tvorbě“ ČT24. Nějaká podivná blondýna prezentuje terorismus jako umělecký čin prostřednictvím nějakých podivných karikatur. Ze zavrženíhodného zvěrstva, kde byla povražděna spousta nevinných lidí dělá ČT umělecký zážitek. Je čas udělat pořádek s podobnou tolerancí vůči světovému terorismu a jeho zlehčování v našich veřejnoprávních médiích. Hezký večer.

Pokusili jsme se zpětně zjistit, oč šlo. Napřed nás zmátla ta „podivná blondýna“, protože ČT2 tou dobou dávala publicistický magazín Queer, tentokrát s podtitulem „Nejkrásnější ženy Paříže - portrét dvou svérázných pařížských travesti umělců“. Ale usoudili jsme, že na tohle by se Zdeněk Škromach asi nekoukal ani omylem a že ho pobouřila opravdu ta čtyřiadvacítka. Tam před půlnocí šla repríza Událostí v kultuře a první reportáž ukázala výběr z karikatur, kterými světoví kreslíři reagovali na pařížský teroristický útok, respektive skládali poctu kolegům z Charlie Hebdo.

Je potřeba říct, že ČT ty kresby prezentovala velmi decentně. (Mimochodem, příspěvek nazvala "Podpora Charlie Hebdo", v iVysílání pak "Karikatury dodávající odvahu".) Moderátorka sice byla „blondýna“, ale vůbec nic „podivného“ jsme na ní neshledali. Ani v nejmenším nezpochybňujeme vkus a právo na svobodný úsudek pana Škromacha, nicméně ony kresby kromě České televize publikovaly stovky, možná tisíce médií napříč civilizovaným světem a nevšimli jsme si, že by je mnoho lidí bralo jako zlehčování terorismu nebo že by v nich vidělo „terorismus jako umělecký čin“. Nemůžeme zcela vyloučit ani možnost, že jestřáb Zdeněk Škromach poselství některých obrázků nepochopil úplně tak jako jejich autoři.

To by tolik nevadilo, pokud z toho nevyvozoval nějaké vážné důsledky vůči České televizi. Což, zdá se, vyvozuje.

* * * Ještě z veřejnoprávní zóny: generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan se na veřejném jednání parlamentního výboru vyjádřil, že kdyby se Hovory z Lán vysílaly dál živě, hrozil by „průser“. Z toho soudíme, že pořad zůstane zachován a místo prezidenta republiky se zmocní role hosta on sám. Volejte řediteli!

Terazky som námestníkom.
Terazky som námestníkom. | Foto: YouTube.com

* * * Média informovala, že náměstkem ministra obrany se stane Jakub Landovský (politolog, ČSSD). Syn se potatil a to je dobře. Hodně štěstí!

* * * Přesně deset let po kauze Grossova bytu je tu kauza Mynářovy vily. Našly by se některé dílčí podobnosti: například Stanislav Gross se ze šlamastyky snažil vyklouznout tím, že by požádal o prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Rozdíl je naopak v tom, že Gross tehdy prověrku chtěl, kdežto Vratislav Mynář o ni očividně nestojí - jinak by z něj přece NBÚ nemusel dlouhé měsíce mámit příslušné podklady.

Mimo to se také nezatěžuje sháněním nějakých strýčků Viků a šachováním se směnkami (pamětníci vědí). Nemusí, řka „to není podstatné“.

Náš tip: Mynář nakonec odstoupí z funkce s vysvětlením, že už není s to čelit zlé pomlouvačné kýmsi pečlivě režírované kampani, která poškozuje dobré jméno Hradu.

Aby dokázal, že jeho úmysly jsou čestné, pozve kancléř do vily sociální centrum Klinika. Squateři neobydlenou ruinu totálně zrekonstruují, pak je odvede zásahová jednotka.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy