reklama
 
 

Babiš nezískal důvěru pro vládu, ale moc si udrží, píšou Slováci

17. 1. 2018 9:35
"Pokud se oligarchie definuje jako vláda skupiny bohatých lidí, pak Česká republika technicky vzato je oligarchií."

Český premiér Andrej Babiš nezískal důvěru Poslanecké sněmovny pro svou menšinovou vládu, ale moc si prozatím udrží, napsal ve středu slovenský tisk. Podle listů o podobě kabinetu spíše rozhodne druhé kolo prezidentských voleb a v případě vítězství Jiřího Drahoše nemůže Babiš očekávat takové ústupky jako od současné hlavy státu Miloše Zemana.

"Babiš zdánlivě utrpěl dvě politické prohry. Mandátový a imunitní výbor doporučil poslancům vydat ho ke stíhání pro podezření z podvodu při čerpání evropských dotací a jeho vláda nedostala v Poslanecké sněmovně důvěru. Neznamená to, že by lídr vítěze říjnových voleb ANO musel v nejbližší době odevzdat moc," napsal list.

Deník připomněl, že prezident Zeman slíbil Babišovi, že mu dá čas, aby získal potřebné hlasy a že ho premiérem jmenuje znovu. "Pokud Zeman příští víkend prezidentské volby prohraje, od jeho soupeře Jiřího Drahoše takové ústupky Babiš očekávat nemůže," uvedlo Sme.

Deník Pravda napsal, že Babišova vláda podle očekávání nezískala důvěru a nejzajímavější na tom je, že v Česku se tím prakticky nic nemění. "Vzhledem k tomu, jak k výsledku říjnových parlamentních voleb přistupuje tandem Andrej Babiš - Miloš Zeman, o české vládě rozhodne spíše druhé kolo prezidentských voleb," poznamenal list. Dodal, že Drahoš, který by díky podpoře neúspěšných kandidátů na post hlavy státu mohl smazat ztrátu na Zemana z prvního kola prezidentských voleb, opakovaně uvedl, že trestně stíhanému politikovi by sestavování vlády nesvěřil.

"Pokud se oligarchie definuje jako vláda skupiny bohatých lidí, pak Česká republika technicky vzato je oligarchií. Vládne bohatý podnikatel, který svou hospodářskou moc rozšířil o mediální a nakonec o politickou, i bez pověření parlamentem. Jeho společníkem je prezident, který zastupuje zájmy dalších bohatých podnikatelů a lobbistů cizích hospodářských zájmů," napsala Pravda. Poznamenala, že Babiš i Zeman se opírají o svou popularitu u veřejnosti a oba odsouvají stranou parlament.

autor: ČTK | 17. 1. 2018 9:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama