Libor Stejskal Libor Stejskal | Názory
Aktualizováno 25. 12. 2014 16:15

Blogeři se přou: Rozumí Západ Rusku, nebo ne?

Jan Urban, Miloš Balabán, Jan Štern, Jiří Pehe a další o vztazích mezi Západem a Ruskem.

Západ Rusku nerozumí. Svým přístupem jej dotlačil k tomu, že musí hájit své přirozené zájmy, tvrdí jedni. Druzí naopak míní, že západní země by měly ještě zvýšit tlak na Rusko a přimět jej, aby se přestalo vměšovat do záležitostí sousední Ukrajiny. A co si o tom myslí blogeři z řad zajímavých osobností? Přečtěte si jejich úvahy na Aktuálně.cz (grafika se spustí po kliknutí na obrázek).

HEŘMAN CHROMÝ

Studenoválečné tažení Putina

Pod nacionalisticky vypjatou atmosférou, každodenně rozšiřovanou drtivou částí ruských médií spolu s kontrolovaným internetem, se Putinovi daří u ruské veřejnosti bagatelizovat porušování lidských práv a svobod v Rusku. Stejně jako zatajovat odsuzování odpůrců Putinova režimu a rasismus, který projevuje určitá část ruských občanů vůči svým spoluobčanům z neruských republik v Kavkazu a Předkavkazsku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Při prvním letošním lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů

Při lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů z Afriky, kteří se pokoušeli dostat do Evropy. Deset lidí bylo zachráněno. O úterním neštěstí ve společné zprávě informovali Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Letos se jedná o první nehodu ve Středozemním moři, při které přišli o život lidé, píší agentury. Loď se převrhla na rozbouřeném moři, když se jí rozbil motor. Deset přeživších dopravila na břeh pobřežní stráž z libyjského města Zuára.

Válkou poničená Libye je hlavní cestou pro africké migranty, kteří se chtějí dostat do Evropy. Agentury OSN vyzvaly k obnovení státem vedených pátracích a záchranných operací ve Středomoří a k zastavení odesílání migrantů zpět do "nebezpečných přístavů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy