Libor Stejskal Libor Stejskal | Názory
Aktualizováno 25. 12. 2014 16:15

Blogeři se přou: Rozumí Západ Rusku, nebo ne?

Jan Urban, Miloš Balabán, Jan Štern, Jiří Pehe a další o vztazích mezi Západem a Ruskem.

Západ Rusku nerozumí. Svým přístupem jej dotlačil k tomu, že musí hájit své přirozené zájmy, tvrdí jedni. Druzí naopak míní, že západní země by měly ještě zvýšit tlak na Rusko a přimět jej, aby se přestalo vměšovat do záležitostí sousední Ukrajiny. A co si o tom myslí blogeři z řad zajímavých osobností? Přečtěte si jejich úvahy na Aktuálně.cz (grafika se spustí po kliknutí na obrázek).

HEŘMAN CHROMÝ

Studenoválečné tažení Putina

Pod nacionalisticky vypjatou atmosférou, každodenně rozšiřovanou drtivou částí ruských médií spolu s kontrolovaným internetem, se Putinovi daří u ruské veřejnosti bagatelizovat porušování lidských práv a svobod v Rusku. Stejně jako zatajovat odsuzování odpůrců Putinova režimu a rasismus, který projevuje určitá část ruských občanů vůči svým spoluobčanům z neruských republik v Kavkazu a Předkavkazsku.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliard, hlásí ministerstvo financí

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než zdvojnásobil. Příjmy z odvodů kvůli koronavirové krizi klesly, výdaje ale vzrostly. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Do propadu se soustava dostala letos po dvou letech v přebytku.

Příjmy zahrnují povinné odvody i dobrovolné pojištění. Letos za tři čtvrtletí byly meziročně zhruba o 14,6 miliardy nižší, tedy asi o čtyři procenta. Na konci září činily 352,7 miliardy korun. Na důchody se vyplatilo 383,1 miliardy, což je zhruba o 7,5 procenta víc než před rokem. Tehdy výdaje dosáhly 356,3 miliardy. Proti září 2013 se letos na důchody vyplatilo zhruba o sto miliard víc.

V červnu schodek činil 13,9 miliardy. O měsíc později se dostal na 20,6 miliardy, v srpnu na 24,4 miliardy a v září pak na 30,4 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy