Markéta Pilátová Markéta Pilátová | Názory
12. 11. 2019 12:45

Bolívie vře, propadá se do chaosu a prezident utekl. Přesto to může být dobrá zpráva

Jižní Ameriku dlouho ničily ozbrojené puče a vojenské diktatury. Teď se armády konečně začínají chovat zdrženlivěji.
Demonstrace proti bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi trvají už přes dva týdny.
Demonstrace proti bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi trvají už přes dva týdny. | Foto: Reuters

Dá se říci, že Bolívie patří k mediálně nejzapomenutějším zemím světa. Kvůli dramatickému pádu prvního indiánského prezidenta Evo Moralese teď ale okupuje první stránky světových médií.

Evo Morales Ayma je bezesporu rekordman. Než dnes zemi ve spěchu opustil, spravoval ji čtyři volební období, tedy bezmála čtrnáct let. V kdysi nejchudší a nejnestabilnější zemi Latinské Ameriky, kde vlády padaly jako podzimní hrušky (zhruba po deseti měsících), je to nevídaný fenomén.

Dobře to ilustrují slova jednoho z Morálesových předchůdců v úřadě Fernando Sáncheze de Lozady. Ten při útěku z hořícího parlamentu, na který útočil protestující dav, prchal zakamuflovaný v sanitce do amerického exilu a frustrovaně prohlásil, že Bolívie je "země, které se nedá vládnout".

Tady máte medicínu. Tu vaši

Evo Morales, někdejší radikálně levicový indiánský vůdce, to ale zjevně dokázal. Své první volební vítězství slavil v roce 2005 a za rekordní 72% volební účasti vyhrál díky nadpoloviční většině hlasů. Bolívie za jeho vládnutí - poté co znárodnil ropná naleziště i zdroje zemního plynu - těžila zejména z vysokých cen energetických komodit.

Začala prosperovat a opustila poslední místa statistických tabulek. Extrémní chudoba se podle údajů Banky pro rozvoj mezi americkými státy za Moralesových vlád snížila ze 38 % na 15 % a méně extrémní chudoba z 60 % na 34 %. Země se rychle modernizovala a bolivijská ekonomika zaznamenávala pravidelně růst 4,9 %, přičemž inflace prakticky absentovala.

Jenže, stejně jako se ukazuje v dnešní Chile, ekonomická prosperita a stabilita země nemusí vůbec jít ruku v ruce se spokojeností občanů. Je ovšem třeba připomenout, že bolivijští demonstranti mají pro své rozhořčení v ruce i pádné argumenty. Totiž zjevné porušování ústavy, k němuž Morales sahal, aby se udržel u moci. Poslední volby pak opozice i mnoho řadových Bolivijců označili za zfalšované.

Přesto by se Morales nejspíše udržel, nebýt faktu, že protestující našli jasného vůdce. Tím se stal levicový historik, spisovatel a novinář Carlos Mesa Gisbert, který už Bolívii jednou vládl mezi roky 2003 a 2005. Dlužno dodat, že nepříliš úspěšně. Dnes ostatně Bolivijcům kromě respektování ústavy nabízí zejména plné zachování sociální politiky Eva Moralese, a aby se neřeklo, tak i větší diverzifikaci ekonomiky, kterou nechce mít postavenou pouze na příjmech z ropy a plynu. Hodlá podle svých slov rozvíjet také turismus a "zelené" technologie.

Morales tedy padl, třebaže se demonstrantům snažil vyjít alespoň částečně vstříc. Přijal verdikt Komise Organizace amerických států (OAS), která potvrdila, že hlasování a sčítání bylo zmanipulováno v jeho prospěch. Souhlasil i s návrhem na anulování voleb a vypsání nových. Ani tyto ústupky mu ale nakonec nebyly nic platné.

Po třech týdnech sílících protestů tak okusil vlastní medicínu někdejšího úspěšného opozičního buřiče. Na protesty byl svého času uznávaným expertem. Věnoval se zejména dlouhodobým blokádám hlavních komunikací, kterých bylo v té době v zemi pár, takže každá jejich uzávěra fatálně zpomalovala veškerý život od andských velehor až po pralesy Amazonie.

Taktikou tak úspěšně navazoval na své předchůdce. Dá se totiž říci, že stávkování a blokování cest je v Bolívii součástí národní identity už od padesátých let, kdy byly v zemi poprvé znárodněny cínové doly.

Bouře před tichem

Na rozdíl od krvavých bouří ve Venezuele to ovšem zatím vypadá, že situace v Bolívii by mohla být navzdory vší nestabilitě pro Jižní Ameriku dobrou zprávou. Zatímco totiž v Caracasu drží diktátora Nicoláse Madura armáda nadále u moci, zachovaly se bolivijské ozbrojené složky téměř ukázkově. Moralese odmítly podpořit s tím, že "nezasáhnou proti lidu".

Dlouholetému neomezenému vládci tak nezbylo nic jiného než hodit ručník do ringu a využít nabídky ideologicky spřízněného prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který Moralesovi nabídl azyl u sebe v Mexiku.

Přes temnou minulost vojenských diktatur, které na kontinentu otravovaly vzduch zejména v sedmdesátých letech, se dnešní armády v mnoha latinskoamerických zemích začínají konečně chovat spíše jako obránci demokracie. Vedle Bolívie lze takový posun zaznamenat například v Brazílii.

Když tam o víkendu propustili z vězení někdejšího středolevicového prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu, mnoho nespokojených příznivců pravice volalo po zásahu armády. Situaci ale uklidnil ministr spravedlnosti Sérgio Moro s tím, že je třeba respektovat rozhodnutí soudních orgánů.

A brazilská armáda, která je dnes v zemi považována za jednu z nejméně zkorumpovaných a nejdůvěryhodnějších institucí vůbec, zatím nedává najevo, že by se chystala situaci řešit pomocí zbraní.

Latinskoamerický kontinent má za sebou dlouhou historii krvavých vojenských převratů i mocichtivých diktátorů. Tamní demokracie jsou tak v mnoha ohledech ještě křehčí a náchylnější ke karambolům než ty naše postkomunistické. A třebaže aktuální vlna chaosu přináší do celé oblasti neklid a nepříjemnou nejistotu, může se pro Jižní Ameriku nakonec stát i bouří, která čistí vzduch. Pokud ozbrojené složky udrží nastolený kurz a odolají pokušení "obnovit pořádek" střelbou.

Autorka je hispanistka a spisovatelka. Dlouhodobě pobývá v Jižní Americe.

Evo Morales oznamuje rezignaci na post bolívijského prezidenta. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy