Jan Lipold Jan Lipold | Názory
5. 6. 2019 15:55

Budeme nasávat papírovými brčky, přemůžeme se. Trpět za planetu je víc

Test Aktuálně.cz přinesl povzbudivou zprávu.
Nepřítel plast.
Nepřítel plast. | Foto: Mickeym23 / Shutterstock.com

Oslizlý pahýl, co se při pití rozmáčí. Tak nějak se v testu Aktuálně.cz projevila papírová brčka, která se pokouší zavádět řetězec rychlého občerstvení McDonald's. Ukázalo se, proč nad nimi zákazníci na sociálních sítích - a pravděpodobně i přímo ve fastfoodech - remcají.

Test byl postaven na senzorickém vnímání jednotlivých hodnotitelů. Jak je brčko příjemné na dotek? Je brčko příjemné po vložení do úst? Když začínáte pít, máte dobrý pocit? Jaký máte pocit z brčka při dopíjení nápoje? Ve všech parametrech to vyhrála dosavadní umělá hmota nad papírem. Celkově na celé čáře.

Až na poslední, ale rozhodující otázku: Pokud byste měli na výběr, kterému brčku byste dali přednost? Devět z deseti účastníků testu, vesměs redakčních kolegů a kolegyň, správně odpovědělo: Papírovému. Už nikdy - to už je necituju, ale tuším, co myslí - nechceme vidět obrázky nebohých živočichů, jak se po mořském pobřeží potácí s umělohmotným brčkem zapíchnutým v nějakém životně důležitém otvoru.  

Vítězi testu nejsou ani plastová, ani papírová brčka, ale jeho účastníci. Víc než povzbudivá zpráva.

Odepřít si kus pohodlí a vzít zavděk něčím o chlup horším, ale pořád dost dobrým, to je přece princip záchrany lidstva před ekologickou katastrofou. "Zmuchlat a zahodit", naskládat nákup do pěti igelitových tašek je pohodlné a můžeme si to dovolit. Můžeme si to dovolit? Když želva s brčkem nebo nějaký jiný symbol, cibule z Nového Zélandu v české samoobsluze nebo dopravní zácpa na Mount Everestu, oslovuje naše špatné svědomí, je vyhráno. Skoro.

Srkat kolu plastovým brčkem je příjemnější. Kvalita života, lebedíme si. Ale trpět za planetu je víc: "Po patnácti minutách brčko změklo, začíná se deformovat a shake jde špatně nasávat, mám pocit rozmočeného papíru v puse." Pojďme si, všichni společně, utrhnout od úst, pojďme se stát mučedníky ekologie!

A proto si příště povíme něco o tom, jak je to s používáním brček jako takových a stravováním ve fastfoodech vůbec.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy