Jan Lipold Jan Lipold | Názory
5. 6. 2019 15:55

Budeme nasávat papírovými brčky, přemůžeme se. Trpět za planetu je víc

Test Aktuálně.cz přinesl povzbudivou zprávu.
Nepřítel plast.
Nepřítel plast. | Foto: Mickeym23 / Shutterstock.com

Oslizlý pahýl, co se při pití rozmáčí. Tak nějak se v testu Aktuálně.cz projevila papírová brčka, která se pokouší zavádět řetězec rychlého občerstvení McDonald's. Ukázalo se, proč nad nimi zákazníci na sociálních sítích - a pravděpodobně i přímo ve fastfoodech - remcají.

Test byl postaven na senzorickém vnímání jednotlivých hodnotitelů. Jak je brčko příjemné na dotek? Je brčko příjemné po vložení do úst? Když začínáte pít, máte dobrý pocit? Jaký máte pocit z brčka při dopíjení nápoje? Ve všech parametrech to vyhrála dosavadní umělá hmota nad papírem. Celkově na celé čáře.

Až na poslední, ale rozhodující otázku: Pokud byste měli na výběr, kterému brčku byste dali přednost? Devět z deseti účastníků testu, vesměs redakčních kolegů a kolegyň, správně odpovědělo: Papírovému. Už nikdy - to už je necituju, ale tuším, co myslí - nechceme vidět obrázky nebohých živočichů, jak se po mořském pobřeží potácí s umělohmotným brčkem zapíchnutým v nějakém životně důležitém otvoru.  

Vítězi testu nejsou ani plastová, ani papírová brčka, ale jeho účastníci. Víc než povzbudivá zpráva.

Odepřít si kus pohodlí a vzít zavděk něčím o chlup horším, ale pořád dost dobrým, to je přece princip záchrany lidstva před ekologickou katastrofou. "Zmuchlat a zahodit", naskládat nákup do pěti igelitových tašek je pohodlné a můžeme si to dovolit. Můžeme si to dovolit? Když želva s brčkem nebo nějaký jiný symbol, cibule z Nového Zélandu v české samoobsluze nebo dopravní zácpa na Mount Everestu, oslovuje naše špatné svědomí, je vyhráno. Skoro.

Srkat kolu plastovým brčkem je příjemnější. Kvalita života, lebedíme si. Ale trpět za planetu je víc: "Po patnácti minutách brčko změklo, začíná se deformovat a shake jde špatně nasávat, mám pocit rozmočeného papíru v puse." Pojďme si, všichni společně, utrhnout od úst, pojďme se stát mučedníky ekologie!

A proto si příště povíme něco o tom, jak je to s používáním brček jako takových a stravováním ve fastfoodech vůbec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy