bps | Byznys a společnost
23. 7. 2013 12:40

TOP Odpovědná firma je tu 10 let. A její význam roste

O nejodpovědnějších počinech firem mohou letos poprvé hlasovat i občané
Táňa Chudáčková: "V letošním roce se do soutěže hlásí řada nových firem, mimo jiné i z regionů, což je velice cenné."
Táňa Chudáčková: "V letošním roce se do soutěže hlásí řada nových firem, mimo jiné i z regionů, což je velice cenné." | Foto: BPS

Rozhovor - „Ocenění za odpovědné podnikání firmě pomáhá ve všech oblastech, do kterých se její činnost promítá. Odpovědného přístupu si stále více cení firmy při výběru obchodních partnerů a dodavatelů i zákazníci při nákupu zboží a služeb," říká o smyslu ceny „TOP Odpovědná firma" Táňa Chudáčková z platformy Byznys pro společnost, jež cenu organizuje.

Soutěž TOP Odpovědná firma, která oceňuje podniky za jejich přínos v rámci společensky odpovědného a udržitelného podnikání v Česku, letos slaví jubilejní, desátý rok své existence.

Soutěž TOP Odpovědná firma je etablovaná cena, která dlouhodobě vyzdvihuje a oceňuje firmy za jejich odpovědné podnikání. V čem vidíte konkrétní přínos této soutěže pro rozvoj udržitelného podnikání v České republice?

Cena významně podporuje rozvoj odpovědného přístupu ve všech oblastech byznysu. Oceněné příklady dobré praxe motivují nové firmy, aby se začaly odpovědnému podnikání věnovat. Firmy, které se hlásí opakovaně, pak na základě účasti v soutěži své strategie a projekty rozvíjejí.

Vzhledem k tomu, že je cena bezplatná a firmy se mohou hlásit opakovaně, se v mnoha případech jedná o systematický dlouhodobý proces. Zvlášť důležitá ale skutečnost, že v celostátním měřítku stále více firem zařazuje hodnoty odpovědného byznysu do svých celofiremních strategií.

Všechny firmy, které se ceny účastní, dostanou podrobné srovnání s ostatními soutěžními projekty a strategiemi a zpětnou vazbu hodnotící komise, která jim pomůže rozvinout konkrétní oblasti jejich odpovědného podnikání. Pro účastníky je také velice přínosné, že se mohou na galavečeru TOP Odpovědná firma osobně setkat se zástupci dalších odpovědných firem, odborníků a institucí. Samozřejmě zde mohou navázat různé formy spolupráce.

Máte odezvu, co pro oceněné firmy tato cena znamená? Jak ovlivňuje jejich podnikání v praxi?

Ocenění za odpovědné podnikání firmě pomáhá ve všech oblastech, do kterých se její činnost promítá. Odpovědného přístupu si stále více cení firmy při výběru obchodních partnerů a dodavatelů i zákazníci při nákupu zboží a služeb. Odpovědné firmy mají také mnohem lepší pozici na trhu práce, lidé při výběru zaměstnání stále více berou v úvahu firemní kulturu a přístup firmy k byznysu.

Velice pozitivní je i dopad v oblasti interního fungování firmy. Řada společností byla překvapena, nakolik jim získané ocenění pomohlo v oblasti prosazování CSR projektů na úrovni managementu a angažovanosti a zvýšení loajality ze strany zaměstnanců.

Každý rok soutěž reaguje na změny v oblasti odpovědného podnikání firem. Jaké novinky jste připravili pro letošek?

Letos chceme zvýšit povědomí veřejnosti o tom, jak pozitivní roli mohou odpovědné firmy ve společnosti hrát. Ve strategické kategorii TOP Odpovědná velká firma, ceně společnosti Tchibo Praha, a TOP Odpovědná malá firma, ceně společnosti Telefónica Czech Republic, proto nově zavádíme cenu veřejnosti - občané budou mít možnost hlasovat o nejlepších odpovědných počinech velkých a malých firem.

Dále jsme otevřeli dvě nové kategorie v oblastech, které se zaměřují na důležitá společenská témata. Do kategorie Firma a škola 2013, ceny Skupiny ČEZ, mohou firmy hlásit projekty, které systematicky zlepšují kvalitu a dostupnost vzdělávání v České republice. V kategorii Odpovědný prodejce 2013, ceně společnosti Plzeňský Prazdroj, oceníme firmy, které aktivně uplatňují principy odpovědnosti a udržitelnosti v oblasti prodeje výrobků a služeb a vztahů se zákazníky, dodavateli a místní komunitou.

Firmám, které se zúčastní soutěže, také nově nabídneme podrobnou zpětnou vazbu, která jim poskytne inspiraci pro rozvoj jejich odpovědných aktivit.

V loňském roce byl počet přihlášených projektů do soutěže za celou její historii rekordní. Hlásí se letos do soutěže firmy opakovaně či máte i hodně nových přihlášených firem, které přihlašují své CSR strategie a projekty?

Většina firem si uvědomuje, že cena TOP Odpovědná firma má dlouhodobý společenský přínos, a proto se hlásí opakovaně. Přihlašují se pak každý rok s lepšími a lepšími strategiemi a projekty a rozvíjejí nové oblasti odpovědného podnikání.

Pokud v některé kategorii získají ocenění, v následujícím roce většinou v této konkrétní oblasti nesoutěží a znovu se přihlásí, když se jim podaří strategii nebo projekt dostatečně rozvinout nebo inovovat. Z hlediska pravidel soutěže totiž není možné stejný odpovědný počin ocenit opakovaně.

V letošním roce se do soutěže hlásí řada nových firem, mimo jiné i z regionů, což je z našeho pohledu velice cenné. Společně s hodnotící komisí těšíme na nové zajímavé odpovědné nápady, které budeme moci ocenit a pro inspiraci nabídnout ostatním firmám, do letošního ročníku soutěže  je možné se hlásit na www.topodpovednafirma.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy