bps | Byznys a společnost
23. 7. 2013 12:40

TOP Odpovědná firma je tu 10 let. A její význam roste

O nejodpovědnějších počinech firem mohou letos poprvé hlasovat i občané
Táňa Chudáčková: "V letošním roce se do soutěže hlásí řada nových firem, mimo jiné i z regionů, což je velice cenné."
Táňa Chudáčková: "V letošním roce se do soutěže hlásí řada nových firem, mimo jiné i z regionů, což je velice cenné." | Foto: BPS

Rozhovor - „Ocenění za odpovědné podnikání firmě pomáhá ve všech oblastech, do kterých se její činnost promítá. Odpovědného přístupu si stále více cení firmy při výběru obchodních partnerů a dodavatelů i zákazníci při nákupu zboží a služeb," říká o smyslu ceny „TOP Odpovědná firma" Táňa Chudáčková z platformy Byznys pro společnost, jež cenu organizuje.

Soutěž TOP Odpovědná firma, která oceňuje podniky za jejich přínos v rámci společensky odpovědného a udržitelného podnikání v Česku, letos slaví jubilejní, desátý rok své existence.

Soutěž TOP Odpovědná firma je etablovaná cena, která dlouhodobě vyzdvihuje a oceňuje firmy za jejich odpovědné podnikání. V čem vidíte konkrétní přínos této soutěže pro rozvoj udržitelného podnikání v České republice?

Cena významně podporuje rozvoj odpovědného přístupu ve všech oblastech byznysu. Oceněné příklady dobré praxe motivují nové firmy, aby se začaly odpovědnému podnikání věnovat. Firmy, které se hlásí opakovaně, pak na základě účasti v soutěži své strategie a projekty rozvíjejí.

Vzhledem k tomu, že je cena bezplatná a firmy se mohou hlásit opakovaně, se v mnoha případech jedná o systematický dlouhodobý proces. Zvlášť důležitá ale skutečnost, že v celostátním měřítku stále více firem zařazuje hodnoty odpovědného byznysu do svých celofiremních strategií.

Všechny firmy, které se ceny účastní, dostanou podrobné srovnání s ostatními soutěžními projekty a strategiemi a zpětnou vazbu hodnotící komise, která jim pomůže rozvinout konkrétní oblasti jejich odpovědného podnikání. Pro účastníky je také velice přínosné, že se mohou na galavečeru TOP Odpovědná firma osobně setkat se zástupci dalších odpovědných firem, odborníků a institucí. Samozřejmě zde mohou navázat různé formy spolupráce.

Máte odezvu, co pro oceněné firmy tato cena znamená? Jak ovlivňuje jejich podnikání v praxi?

Ocenění za odpovědné podnikání firmě pomáhá ve všech oblastech, do kterých se její činnost promítá. Odpovědného přístupu si stále více cení firmy při výběru obchodních partnerů a dodavatelů i zákazníci při nákupu zboží a služeb. Odpovědné firmy mají také mnohem lepší pozici na trhu práce, lidé při výběru zaměstnání stále více berou v úvahu firemní kulturu a přístup firmy k byznysu.

Velice pozitivní je i dopad v oblasti interního fungování firmy. Řada společností byla překvapena, nakolik jim získané ocenění pomohlo v oblasti prosazování CSR projektů na úrovni managementu a angažovanosti a zvýšení loajality ze strany zaměstnanců.

Každý rok soutěž reaguje na změny v oblasti odpovědného podnikání firem. Jaké novinky jste připravili pro letošek?

Letos chceme zvýšit povědomí veřejnosti o tom, jak pozitivní roli mohou odpovědné firmy ve společnosti hrát. Ve strategické kategorii TOP Odpovědná velká firma, ceně společnosti Tchibo Praha, a TOP Odpovědná malá firma, ceně společnosti Telefónica Czech Republic, proto nově zavádíme cenu veřejnosti - občané budou mít možnost hlasovat o nejlepších odpovědných počinech velkých a malých firem.

Dále jsme otevřeli dvě nové kategorie v oblastech, které se zaměřují na důležitá společenská témata. Do kategorie Firma a škola 2013, ceny Skupiny ČEZ, mohou firmy hlásit projekty, které systematicky zlepšují kvalitu a dostupnost vzdělávání v České republice. V kategorii Odpovědný prodejce 2013, ceně společnosti Plzeňský Prazdroj, oceníme firmy, které aktivně uplatňují principy odpovědnosti a udržitelnosti v oblasti prodeje výrobků a služeb a vztahů se zákazníky, dodavateli a místní komunitou.

Firmám, které se zúčastní soutěže, také nově nabídneme podrobnou zpětnou vazbu, která jim poskytne inspiraci pro rozvoj jejich odpovědných aktivit.

V loňském roce byl počet přihlášených projektů do soutěže za celou její historii rekordní. Hlásí se letos do soutěže firmy opakovaně či máte i hodně nových přihlášených firem, které přihlašují své CSR strategie a projekty?

Většina firem si uvědomuje, že cena TOP Odpovědná firma má dlouhodobý společenský přínos, a proto se hlásí opakovaně. Přihlašují se pak každý rok s lepšími a lepšími strategiemi a projekty a rozvíjejí nové oblasti odpovědného podnikání.

Pokud v některé kategorii získají ocenění, v následujícím roce většinou v této konkrétní oblasti nesoutěží a znovu se přihlásí, když se jim podaří strategii nebo projekt dostatečně rozvinout nebo inovovat. Z hlediska pravidel soutěže totiž není možné stejný odpovědný počin ocenit opakovaně.

V letošním roce se do soutěže hlásí řada nových firem, mimo jiné i z regionů, což je z našeho pohledu velice cenné. Společně s hodnotící komisí těšíme na nové zajímavé odpovědné nápady, které budeme moci ocenit a pro inspiraci nabídnout ostatním firmám, do letošního ročníku soutěže  je možné se hlásit na www.topodpovednafirma.cz.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy