abb | Názory
27. 12. 2006 9:00

Česká NEJ: klášter je lepší než pivo

Česká NEJ - Od října s námi vybíráte česká NEJ ve všech krajích. Podívejte se, kdo vyhrál na Plzeňsku.

Prazdroj skončil v Plzeňském kraji překvapivě až na druhém místě. Na první příčku se totiž naprosto suverénně vyšvihl klášter Plasy.

Zbylá místa v první pětici Plzeňska obsadila nejvyšší kostelní věž na chrámu sv. Bartoloměje v Plzni a Černé jezero na Šumavě (třetí místo), velká židovská synagoga v Plzni (čtvrté místo) a o páté místo se dělí hrad Rabí, národopisná obec Chodsko a Emil Škoda, zakladatel stejnojmenného úspěšného podniku.

Foto: Aktuálně.cz

Nedařilo se naopak jízdárně ve Světcích, barokní lékárně v Klatovech či vodnímu Hamru v Dobřívi. Žebříček českých NEJ Plzeňského kraje nadobro opustil Jiří Trnka (1912-1969), rodák z Plzně-Petrohradu, český výtvarník, ilustrátor, scenárista a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu a zakladatel studia Bratři v triku.

Místo něj jsme do výběru zařadili v tzv. "druhé šanci" lovecký zámeček Kozel. Protože jste pro něj ale nehlasovali, nechali jsme mu symbolicky poslední místo.

V celém výběru tak hned třináct míst obsadily památky, přiroda je zastoupena jen šumavským Černým jezerem, dva rodáky pak doplňují čtyři zajímavosti z oblasti místních tradic či tradičních výrobků.

Klášter v Plasích

Bývalý cisterciácký klášter založil v údolí řeky Střely kníže Vladislav II před rokem 1146. Po barokní přestavbě podle projektu J. B. Santiniho a K. I. Dienzenhofera se z kláštera stal jeden z největších klášterních komplexů v Evropě. Navíc s jedinečným dobovým hygienickým vybavením.

Perla barokní architektury se nachází v malebné krajině, 25 kilometrů severně od Plzně. Z původní středověké dispozice se dochovaly pouze fragmenty, celý klášter byl totiž vypálen husity v roce 1421.

Současnou monumentální podobu získal areál barokní přestavbou v letech 1661 až 1739. Na sklonku 18. století byl výnosem císaře Josefa II. klášter zrušen. Roku 1824 panství zakoupil kancléř Metternich, z té doby pocházejí také poslední stavební úpravy.

Budova konventu je unikátní i tím, že je celá založena na dubových pilotách v bažinaté půdě.

Jak si ale vedly další unikáty kraje? Podívejte se spolu s námi na celkové konečné výsledky.

20 plzeňských NEJ

  • 1. místo

Klášter Plasy

Foto: Aktuálně.cz
Klášter Plasy, unikátní základový vodní systém - rozlehlý klášterní areál je postaven na několika tisících pilot.

 

 

  • 2. místo

Plzeňský Prazdroj

Foto: Aktuálně.cz
Plzeňský Prazdroj, tradiční české označení piva v současné době vyráběného pod obchodním názvem Pilsner Urquell v pivovaru Plzeňský Prazdroj, a. s. Je nejen typovým, ale i historickým vzorem piv plzeňského typu.

  •  3. místo

Věž katedrály sv. Bartoloměje

Foto: Aktuálně.cz
Věž katedrály sv. Bartoloměje, vysoká 102,6 m nejvyšší kostelní věž v České republice. K ochozu věže ve výšce 62 m vede 301 schodů. Za pěkného počasí bývá z ochozu vidět 72 km vzdálená Šumava.

 

Černé jezero na Šumavě

Foto: Aktuálně.cz
Černé jezero na Šumavě, ledovcového původu, největší jezero v Česku.

 

 

  • 4. místo

Velká židovská synagoga v Plzni

Foto: Aktuálně.cz
Velká židovská synagoga v Plzni, největší v Čechách, druhá největší v Evropě, třetí největší na světě.

 

 

  • 5. místo

Emil Škoda

Foto: Aktuálně.cz
Emil Škoda (1839-1900), významný český technik a velkopodnikatel, zakladatel Škodových závodů v Plzni a automobilky Škoda.

  

Hrad Rabí

Foto: Aktuálně.cz
Hrad Rabí, nejrozsáhlejší zřícenina hradu v Čechách.

 

 

Chodsko

Foto: Aktuálně.cz
Chodsko, nejzachovalejší národopisná oblast v Čechách.

 

 

  • 6. místo

Rotunda ve Starém Plzenci

Foto: Aktuálně.cz
Rotunda sv. Petra a Pavla, Starý Plzenec, nejstarší celistvě dochovaná architektonická památka na českém území.

 

Spejbl a Hurvínek

Spejbl a Hurvínek
Spejbl a Hurvínek | Foto: ČT24
Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky od loutkáře Josefa Skupy.

 

 

  • 7. místo

František Křižík, rodák z Plánice

Foto: Aktuálně.cz
František Křižík, rodák z Plánice (1847-1941), slavný český vynálezce, průmyslník a technik.

 

 

dvouhlavý oltář v Dobřanech

Foto: Aktuálně.cz
Kostel sv. Víta a jeho dvouhlavý oltář v Dobřanech, jedna z nejzajímavějších barokních staveb v Čechách, jediná této hodnoty ve střední Evropě.

 

  • 8. místo

 Hrad Přimda

Foto: Aktuálně.cz
Hrad Přimda, po Pražském hradu považován za druhou nejstarší stavbu kamenného hradu v Čechách.

 

 

Sirkárna Solo Sušice

Foto: Aktuálně.cz
Sirkárna Solo Sušice, nejznámější, nejstarší a dnes už jediná sirkárna v Česku, a kromě polských sirkáren i v celé Evropě. Výroba sirek zde byla zahájena již v roce 1839.

 

Jezuitský kostel a mumie v katakombách

Foto: Aktuálně.cz
Jezuitský kostel Neposkvrněného početí P. Marie a svatého Ignáce, Klatovy, projektant Jan Dominik Orsi, portály od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Pod chrámem krypta přístupná veřejnosti a známá jako katakomby, zde byli pohřbíváni členové řádu.

  •  9. místo

Barokní lékárna v Klatovech

Foto: Aktuálně.cz
Barokní lékárna u Bílého jednorožce, Klatovy, zařízení lékárny pochází z roku 1773, unikátní expozice lékárenství.

 

Vodní hamr Dobřív

Foto: Aktuálně.cz
Vodní hamr Dobřív, nejvýznamnější technická památka tohoto druhu u nás.

 

 

Skleněný oltář v kostele sv. Vintíře

Foto: Aktuálně.cz
Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic, jediný kostel na světě s unikátním skleněným oltářem, kostel sv. Vintíře je navíc jediný tohoto zasvěcení na světě.

 

Jízdárna Světce

Foto: Aktuálně.cz
Jízdárna Světce, postavena v letech 1858-1860 v novorománském slohu. Po vídeňské jízdárně je druhou největší ve střední Evropě.

 

  • 10. místo (tzv. Druhá šance)

Lovecký zámeček Kozel

Foto: www.hrady-zamky.cz
Klasicistní lovecký zámek s rozlehlým přírodně krajinářským parkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy