reklama
 
 

České NEJ z Liberecka: Ještěd

30. 12. 2006
Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi hledáte česká NEJ v jednotlivých krajích. Nyní vám představujeme, co jste vybrali.

V Libereckém kraji asi stěží mohlo hlasování dopadnout jinak, než vítězstvím Ještědu - symbolu nejen města Liberec, ale i celého kraje.

Na dalších příčkách se umístily i další dominanty regionu - hrad Bezděz (druhé místo), síť rozhleden (třetí místo), zámek Frýdlant (čtvrté místo) a hrad Trosky (páté místo). Tedy samé památky.

Nejméně úspěšná byla sklářská obec Kristiánov - avšak sklářství jako takové se umístilo na relativně slušném - osmém - místě. Zcela vypadl Kopicův statek - památkově chráněná roubená usedlost z 19. století, nacházející se uprostřed hruboskalských lesů. Její majitel, Vojtěch Kopic, sochař-samouk, vytvořil v letech 1940 až 1978 v okolních skalách známou sochařskou galerii (do skal vytesal reliéfy a postavy z českých dějin).

Místo Kopicova statku jsme tedy do výběru zařadili v tzv. "Druhé šanci" pramen Labe v Krkonoších. Protože jste o něm však nehlasovali, nechali jsme ho symbolicky na posledním místě.

V žebříčku obsadily většinu opět památky (devět), následované přírodními zajímavostmi (pět) a třemi rodáky.

Ještěd

Počátky zájmu o Ještěd lze najít již v polovině 19. století.

Občerstvení se na vrcholu začalo prodávat již roku 1844, o několik let později byla vystavěna malá dřevěná bouda. Roku 1868 ji nahradil nový kamenný objekt, první pětimetrová dřevěná rozhledna spatřila světlo světa v roce 1876. Následovala další, později i kamenný hotel z roku 1907, který však v roce 1963 vyhořel.

V roce 1966 tak bylo započato se stavbou televizního vysílače s hotelem. Úkolu se ujal architekt Karel Hubáček z libereckého architektonického uskupení SIAL, které se ve své době vyznačovalo úspěšnými a moderními, netradičními stavbami.

Objekt ve tvaru hyperboloidu, vysoký 93 metrů, byl otevřen roku 1973. Dodnes je ceněn jako jeden z nejlepších architektonických počinů československé architektury, který získal mnohá ocenění doma  i v zahraničí.

20 libereckých NEJ

 • 1. místo

Ještěd

Televizní vysílač a hotel. Věž jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory Ještěd, jemuž dává elegantní aerodynamickou špičku.

 

 •  2. místo

Hrad Bezděz

Symbol Máchova kraje. Gotický královský hrad s palácem, purkrabstvím, raně gotickou kaplí a úchvatným rozhledem do okolí.

 

 •  3. místo

Rozhledny

Rozhledny, nejhustší osázení krajiny rozhlednami, zejména v Jizerských horách. Jen namátkou: Ještěd, Proseč nad Nisou, Petřín nad Jabloncem nad Nisou, Černá studnice, Bramberk, Slovanka, Královka, Kopanina nad Frýdštejnem, Štěpánka nad Příchovicemi, Smrk, Kozákov a mnohé další.   

 •  4. místo

Zámek Frýdlant

Zámek Frýdlant, hrad přestavěný na renesanční zámek, byl první veřejnosti zpřístupněnou památkou svého druhu v Evropě již od roku 1801. Jeden z mála funkčních hradních padacích mostů.

 

 •  5. místo

Hrad Trosky

Typická dominanta Českého ráje. Zřícenina hradu se nachází na dvou čedičových komínech nad obcí Troskovice (okres Semily).

 

 

Ferdinand Porsche, rodák z Vratislavic

Ferdinand Porsche, rodák z Vratislavic nad Nisou (1875-1951), konstruktér automobilů, známý především konstrukcí populárního "lidového vozu", později známého jako VW Brouk.

  

 • 6. místo

Poutní místo Hejnice

Hejnice, významné poutní místo s rozlehlým barokním areálem, kostelem Navštívení Panny Marie a františkánským klášterem.

  

 • 7. místo

Kamenné varhany

Panská skála, tzv. čedičové kamenné varhany, nejznámější a nejstarší geologická rezervace České republiky.

  

 • 8. místo

Sklářské umění

Sever Čech je proslulý výrobou a zušlechťováním skla. V Kamenickém Šenově se nachází první odborná sklářská škola na světě (1856), sklářská muzea jsou v každém větším městě a sklářské dílny rozesety po celém kraji.  

 • 9. místo

Máchovo jezero

Největší rybník v severních Čechách, založený českým králem Karlem IV. roku 1366. Oblíbená rekreační oblast.

 

 

Čertova zeď

Národní přírodní památka, poblíž Českého Dubu, skalní zeď tvořená třetihorní čedičovou žílou, dlouhá až 28 km, táhnoucí se kdysi Světlé pod Ještědem až k Bezdězu. Popsána v celosvětové odborné literatuře, postupně však vytěžena a rozebrána.

 

Ozubnicová železnice

Ozubnicová železnice, jediná v Česku, jedinečná kulturní a technická památka. Vlaky na této trati překonávají několik set metrů převýšení a proto na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova využívají ozubnici.  

 • 10. místo

Vlasta Burian, rodák z Liberce

Vlasta Burian (1891-1962), rodák z Liberce, "Král komiků", divadelní herec, režisér, zpěvák a divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec a režisér, spisovatel a imitátor, jeden z nejpopulárnějších herců první republiky, oblíbený však i v dnešní době.

 Zvonice v Rovensku pod Troskami

Jediná známá dřevěná zvonice v Čechách (a snad i na světě), kde jsou tři zvony upevněny srdcem vzhůru a jsou poháněny šlapáním. Postavena roku 1630.

 

 

 Albrecht z Valdštejna

Albrecht z Valdštejna (1583-1634), kontroverzní postava českých dějin, během 30tileté války jeden ze dvou nejvyšších generálů rakouských Habsburků, ve své době jeden z nejvlivnějších lidí v Evropě, s vlastní armádou a ohromným majetkem. Na Liberecku mu patřila mnohá panství.  

Obří sud v Lázních Libverda

Obří sud, známá výletní restaurace nad Lázněmi Libverda v podobě dřevěného sudu, jediná v České republice. Postavená v roce 1930.

 

Sopka Bukovec

Bukovec v Jizerských horách, nejvyšší sopka v Česku, ovšem již pěkných pár milionů let nečinná. Vrcholové čedičové skály se vypínají do výšky 1005 m. n. m. a jde tak o jedinou tisícovku mezi našimi, naštěstí již dávno krotkými sopkami.

 Hrad Houska

Hrad Houska, založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.

 

 • 11. místo

Sklářská obec Kristiánov

Kristiánov, sklářská obec uprostřed Jizerských hor se zbytky hřbitova a několika původními chalupami, z nichž jedna slouží už dlouhodobě jako sklářské muzeum Jizerských hor.

 

 • 12. místo (tzv. Druhá šance)

Pramen Labe

Je jedním z nejnavštěvovanějších míst z celých Krkonoš. Symbolický pramen ležící ve výšce 1386 m. n. m. prodělal během let řadu úprav a je nyní doplněn 26 erby větších měst, kterými Labe na své pouti k Severnímu moři protéká.

autor: abb

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama