Odhadujeme, že rozpuštění "dělnické" strany bude mít na květnové volby jen minimální vliv. Je skoro jedno, jestli budou její lidé kandidovat pod dosavadní hlavičkou, nebo se sdruží v náruči dceřiné partaje, vedené matkou předsedy Vandase. (Po angažmá paní Schwippelové jde o další zásah mateřského principu do české politiky.)
Na tom, jaké mimikry mají čeští xenofobové v názvu, nezáleží. Zatím se jim nepodařilo získat image "slušné strany", jejíž volba by byla "společensky přijatelná" pro někoho jiného, než lidi s krajními názory. Za tři měsíce se na tom nic nezmění, a proto ve volbách žádnou díru do světa neudělají. Poměry znechucení občané spíš zůstanou doma, než aby šli hlasovat pro "dělníky".
V eurovolbách 2009 dostala Dělnická strana 25 368 hlasů, což obnášelo 1,07 procenta a tím pádem i tři čtvrtě milionu korun státního příspěvku (třicet korun za jeden hlas). Státní dotace za parlamentní volby je vyšší (sto korun za hlas), ale také visí výš - strany musí dosáhnout alespoň 1,5 procenta, což v roce 2006 obnášelo 80 234 hlasů. Aby na volbách neprodělali, potřebují Vandas a spol. přesvědčit zhruba třikrát tolik lidí než vloni. (A to se ještě platí volební kauce, 15 tisíc korun za každou krajskou kandidátku.)
Jsme rádi, že Anežku Českou nenašli. I slavní mrtví mají nárok na soukromí. Vědci by se měli v tom exhumačním nadšení krotit. No řekněte, k čemu potřebujete vědět, že Tutanchamon trpěl deformací dolních končetin a nadměrným zvětšením mužských prsních žláz? Teď je na řadě Tycho Brahe, licenci do týnského chrámu už Dánové mají.
Hrozí, že elektřiny budeme mít moc. Tolik, že se do drátů nevejde, fyzikální zákony ji tam prostě nepustí, vysvětluje státní správce ČEPS, proč už nemůže připojovat další sluneční panely. Hrozí, že elektřiny budeme mít málo. Proto musíme přistavět Temelín, vybagrovat uhlí pod Jiřetínem a jinde. No tak si vyberte.
Všechno je to samozřejmě složitější. Laici tomu samozřejmě nerozumí. Hlavně, že tomu rozumí lidé jako ministr průmyslu a kariérní energetik Vladimír Tošovský (v branži od roku 1986). Do loňska ředitel právě toho ČEPS, který teď lomí rukama nad nadělením sluneční elektřiny, ačkoli měl několik let na to, aby se na její nástup lépe připravil.
Čtěte také: Blog Marcely Zahálkové: Čezismus a Čepskracie
Dobře, na začátku mohl málokdo vědět, jak extrémně výhodný sluneční byznys bude. Ale nejméně dva roky už se lány solárních panelů opravdu nedají přehlédnout. Institucí, které na to měly včas reagovat, máme hned několik. Za problém mohou špatně nastavená pravidla, ne podnikaví solární investoři.
My daňoví poplatníci se zatím hlavně strachujeme, co bude se slunečním parkem velikosti 80 fotbalových hřišť, který staví ČEZ u jihočeského Ševětína. Zůstane snad také nepřipojen? To by byla škoda, nějaký volný drát se snad pro V.I.P. zákazníka najde, doufáme.
Po dentálních hygienistkách, novinářích, restauratérech a spoustě dalších povolání mají svůj etický kodex už i kontroloři z ČEZu. "Korektnost a vstřícnost musí stále být součástí genofondu společnosti ČEZ," vyjádřil se ředitel Martin Roman u příležitosti zrušení komanda. Správný krok. Protože ale ČEZ trvá na tom, že se NTZ ničeho nezákonného nedopustilo, nenásleduje po něm ani informace, jestli firma potrestá někoho, kdo byl za předchozí vymahačskou praxi zodpovědný. Nebo kontrolory z NTZ už nikdo nekontroloval?
Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání
Plesová a zabijačková sezona pokračuje bez ohledu na Popeleční středu a konec masopustu. Průzkum veřejného mínění zjistil, že dnes se přísně postí 82 procent Poláků, ale tomu se skoro nechce věřit, i v tomto průzkumu se lidé pravděpodobně dělají lepšími, než jsou. Každopádně, pacienti polských nemocnic na Popeleční středu dostávají maso pouze na lékařský předpis.
Zlá zpráva pro Krtečka: Z českých polí zmizí přadný len, zemědělci letos už žádný nezasejí, zavře se i poslední tírna lnu v Pomezí u Poličky. Už se to nevyplatí, vlákno nikdo nechce. Konec filmu.