Jan Lipold Jan Lipold | Názory
30. 7. 2018 14:30

Cimprlich: Historky z benefitů. Jazyková hlídka vyrazila na nákupy

Chléb náš vezdejší prodej nám dnes.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Haló haló, dětská šunka výběrová sto gramů za pouhých devatenáct devadesát. Takové to korporátní rádio - a vůbec cyklické hlášení v samoobsluhách - patří k nejdrsnějším metodám mučení zvukem. A proto nejúčinnějším.

Kloužu s vozíkem hbitě, ale kadence rozhlasu je rychlejší, stihnu to shůry schytat nejmíň čtyřikrát: Vážení zákazníci, k placení menších nákupů využijte samoobslužných pokladen… Já vím!!! Doufám, že tohle už někdo z Haagu vyšetřuje jako zločin proti lidskosti.

Neurózu u pokladen a uondané postavy v uličkách kolem regálů prosvěcuje neotřesitelná propagační vitalita shůry. Jestli jsou supermarkety chrámy konzumu, pak tohle musí být hlas boží. Co autorita říká, bereme my ovečky vážně. Chléb náš vezdejší prodej nám dnes!

Hlasatel povídá něco v tom smyslu, že tradiční žitný kvásek, žádné konzervanty, podíl lidských rukou na výrobě, dlouhá trvanlivost a především - skvělá chuť! To jsou zásadní benefity chleba… a zákazníkovi nezbývá než vydechnout: Amen.

Že řemeslný (na soupisce žádoucích gastroadjektiv hned za poctivý, tradiční, pravý, přírodní, čerstvý, krémový, lahodný, křupavý, selský, nehorázně smrdutý, královský, prémiový a vymazlený) chleba komunikátor vychvaluje skrze jeho zásadní benefity, to je taky fakt boží. Doporučuje devět z deseti vašich babiček. Zásadní benefity chleba! Měly by se odprezentovat i na nějakém eventu - i kdyby na chleba nebylo.

Došlo mi, že nakupuju jako troglodyt, místo abych zvažoval možné benefity. Jsou zásadní? Studuju benefity v masném úseku, když analýzu přeruší pokyn zpoza pultu: Další! Průšvih, nemám rozmyšleno, odpusť nám naše viny, místo konzistentní objednávky improvizuju a raport podle toho vypadá: Pět párků, noh… teda, pět párů noh, prosím!

A jakejch, pane? S benefitem, nebo obyč?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy