Jan Lipold Jan Lipold | Názory
30. 7. 2018 14:30

Cimprlich: Historky z benefitů. Jazyková hlídka vyrazila na nákupy

Chléb náš vezdejší prodej nám dnes.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Haló haló, dětská šunka výběrová sto gramů za pouhých devatenáct devadesát. Takové to korporátní rádio - a vůbec cyklické hlášení v samoobsluhách - patří k nejdrsnějším metodám mučení zvukem. A proto nejúčinnějším.

Kloužu s vozíkem hbitě, ale kadence rozhlasu je rychlejší, stihnu to shůry schytat nejmíň čtyřikrát: Vážení zákazníci, k placení menších nákupů využijte samoobslužných pokladen… Já vím!!! Doufám, že tohle už někdo z Haagu vyšetřuje jako zločin proti lidskosti.

Neurózu u pokladen a uondané postavy v uličkách kolem regálů prosvěcuje neotřesitelná propagační vitalita shůry. Jestli jsou supermarkety chrámy konzumu, pak tohle musí být hlas boží. Co autorita říká, bereme my ovečky vážně. Chléb náš vezdejší prodej nám dnes!

Hlasatel povídá něco v tom smyslu, že tradiční žitný kvásek, žádné konzervanty, podíl lidských rukou na výrobě, dlouhá trvanlivost a především - skvělá chuť! To jsou zásadní benefity chleba… a zákazníkovi nezbývá než vydechnout: Amen.

Že řemeslný (na soupisce žádoucích gastroadjektiv hned za poctivý, tradiční, pravý, přírodní, čerstvý, krémový, lahodný, křupavý, selský, nehorázně smrdutý, královský, prémiový a vymazlený) chleba komunikátor vychvaluje skrze jeho zásadní benefity, to je taky fakt boží. Doporučuje devět z deseti vašich babiček. Zásadní benefity chleba! Měly by se odprezentovat i na nějakém eventu - i kdyby na chleba nebylo.

Došlo mi, že nakupuju jako troglodyt, místo abych zvažoval možné benefity. Jsou zásadní? Studuju benefity v masném úseku, když analýzu přeruší pokyn zpoza pultu: Další! Průšvih, nemám rozmyšleno, odpusť nám naše viny, místo konzistentní objednávky improvizuju a raport podle toho vypadá: Pět párků, noh… teda, pět párů noh, prosím!

A jakejch, pane? S benefitem, nebo obyč?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy