ČTK ČTK | Názory
9. 5. 2018 10:30

ČSSD si kope vlastní hrob, píše slovenský Denník N k nové koalici

"Je jedno, kolik záruk sociální demokraté krasopisně zaznamenají v koaliční smlouvě."
Jan Hamáček a Andrej Babiš na odborářském sjezdu.
Jan Hamáček a Andrej Babiš na odborářském sjezdu. | Foto: Jakub Plíhal

Čeští sociální demokraté (ČSSD) nemohou vyjít dobře z koalice s hnutím ANO Andreje Babiše, která bude závislá na komunistech, napsal  ve středu slovenský list Denník N. Babiš spolu se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem v pondělí dospěli k textu koaliční smlouvy, podle Babiše vládní vyjednávání s ČSSD budou hotová do pátku.

ČSSD účastí v předchozí koalici, jejíž součástí bylo i hnutí ANO, přišla podle listu o téměř dvě třetiny voličů. "Vláda to přitom byla z pohledu levicového voliče úspěšná, zvyšovala sociální výdaje jedna radost. Všechny tyto skutečné nebo zdánlivé zásluhy si ovšem dokázal svou permanentní a agresivní kampaní přisvojit Babiš - spolu s levicovými voliči. V nové vládě to nebude jinak," soudí list v komentáři pod titulkem Česká sociální demokracie si kope vlastní hrob.

"Rovněž platí, že je jedno, kolik záruk sociální demokraté krasopisně zaznamenají v koaliční smlouvě. Nic Babišovi nezabrání v tom, aby je kdykoli v parlamentu přehlasoval s pomocí komunistů a fašistů Tomia Okamury, bude-li to pro něj výhodné," napsal deník.

Dodal, že i v případě jasného porušení koaliční smlouvy Babišem to bude fungovat jako při zásluhách vlády - půjde spíše o to, komu volič uvěří, že rozpad koalice zavinil ten druhý. Podle listu v komunikaci, v obviňování a ve zbavování se odpovědnosti bude Babiš vždy lepší.

 

Právě se děje

Další zprávy