ČTK ČTK | Názory
13. 3. 2019 11:55

Evropský tisk k brexitu: Skončete to, všichni jsou unaveni. Murphyho zákony fungují

"Odložení brexitu by bylo jen pokračováním nekonečné politiky chaosu," píše rakouský deník Kurier.
Nálada před parlamentem v Londýně, 12. března 2019.
Nálada před parlamentem v Londýně, 12. března 2019. | Foto: Reuters

Po úterním rozhodnutí Dolní sněmovny znovu odmítnout brexitovou dohodu, kterou s Bruselem vyjednala britská premiérka Theresa Mayová, nezavládla panika, hněv, ani frustrace; v Británii panuje už jen únava, napsal ve středu v komentáři k vývoji kolem brexitu italský list Corriere della Sera. Odložení termínu britského odchodu z EU by podle rakouského listu Kurier bylo jen pokračováním nekonečné politiky chaosu. Podle nizozemského listu De Telegraaf, který se zabývá dalšími možnostmi vývoje, jsou spíše než druhé referendum pravděpodobnější předčasné volby.

"Není to panika, není to hněv, není to ani frustrace. To, co je v Londýně cítit, je únava," napsal deník Corriere della Sera. Britská vláda podle něj neví, co má dělat. Řada komentátorů označila úterní hlasování o brexitové dohodě za frašku, "ale fraška nutí lidí smát se a smích je to poslední, na co teď ve Spojeném království mají lidé chuť". Spíše než fraškou je podle Corriere della Sera aktuální brexitový vývoj psychologickým dramatem. "Mnoho lidí - většina - si nyní uvědomuje, že je v roce 2016 podvedli," dodává list s odkazem na referendum o brexitu.

"A dost… Odchod. A sice hned. Ať už to stojí cokoli," napsal rakouský list Kurier. "Zní to sice radikálně, ale odložení brexitu by bylo jen pokračováním nekonečné politiky chaosu," dodal. Poučením z vývoje v Británii posledních let je podle něj to, že v Londýně jsou u moci většinou političtí egomaniaci. "Pokračování v salámové metodě by napáchalo nakonec ještě větší škody," napsal Kurier. Jiný rakouský list Der Standard ale naopak vidí v odložení termínu brexitu jedinou možnost, jak chaos odvrátit.

"Pro škodolibou radost není naprosto žádné místo," komentuje dění v Británii belgický list De Standaard. "Trvající nejistota neničí jen britské hospodářství a společnost, ale zatěžuje stále více i polevující růst ve zbytku Evropy," dodal.

Podle nizozemského listu De Telegraaf jsou zjevnými alternativami dalšího vývoje v Británii předčasné volby a nové referendum, přičemž první z možností považuje list za pravděpodobnější. "Pokud by vedení Konzervativní strany najednou začalo prosazovat referendum, vedlo by to pravděpodobně k rozkolu. A ačkoli vedení labouristů oficiálně nové referendum podporuje, dává předčasným volbám přednost," napsal De Telegraaf. Další výhodou voleb je podle něj to, že je lze uspořádat mnohem rychleji.

Španělský list La Vanguardia ocenil úsilí Theresy Mayové, které premiérka vynaložila na záchranu své dohody. "Na někoho, kdo je tak robotický a bez fantazie, to byl gigantický výkon," napsal deník.

Podle polských novin Rzeczpospolita britský příklad ukazuje, jak "pekelně" těžké je z EU odejít. "Ne proto, že by (EU) chtěla odcházejícího potrestat…, ale proto, že mnoholeté členství v EU vytváří síť vazeb a závislostí, které je téměř nemožné rozpustit," uvedl list.

"Evropští partneři Spojeného království nenesou na brexitovém chaosu vinu… Brexit byl od počátku předem oznámenou katastrofou. Projekt anglických nacionalistů, který podpořily lži a peníze z nejasných zdrojů," napsal švýcarský list Der Tages-Anzegier.

Irský list The Irish Times kritizuje roli severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která v úterý odmítla podpořit vládní brexitovou dohodu. To, že DUP vůbec brexit podporuje, je podle listu "nevysvětlitelné". "V případě scénáře brexitu bez dohody by sever (Irského ostrova) nesmírně trpěl," napsal list.

"Dlouhá tragédie brexitu je příběhem o tom, že vše, co se může pokazit, se pokazí: David Cameron vsadil na referendum, které prohrál. Mayová vsadila na volby, které prohrála. A od té doby utrpěla se svou dohodou dvakrát porážku," komentoval dění dánský list Jyllands-Posten.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy