Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Názory
18. 3. 2014 18:00

Fotoblog: Zkáza továrny bratří Grohmannů v Bystřanech

Fotoblog: Zkáza továrny bratří Grohmannů v Bystřanech
Snímek, který už je minulostí. Opuštěná továrna v Bystřanech s půvabnou červenobílou fasádou.
Velké schodišťové okno. Tak se za časů secese stavěly fabriky. Foto z roku 2009.
Továrna těsně před zbouráním.
Tak vypadalo druhé patro. Byla věčná škoda to nějak nevyužít.
Foto: Miroslav Vorel
Před několika týdny nechal developer zbourat bývalou textilku bratří Grohmannů v Bystřanech na Teplicku.

Podle úřadů už nebylo co chránit, protože stavba byla příliš sešlá. Památkáři si myslí, že majitel nechal budovu zchátrat cíleně, majitel to popírá, odvolává se na zub času a sběrače kovů a tvrdí, že nebylo jiné řešení, než budovu v údajně dezolátním stavu zdemolovat.

Osud typický pro řadu jiných cenných staveb, nejen na průmyslovém severu.

Projektantem výstavné budovy v secesním stylu, jejíž patra byla nesena moderní ocelovou nýtovanou konstrukcí od firmy Franz Zimmermann ze saského Werdau, byl v letech 1906–1907 teplický stavitel Johann David Ferber, který do roku 1910 provedl také přízemní šedový sál barevny a kotelnu se zdobným komínem. (Zdroj: Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT.)

V bývalé přádelně působily po znárodnění Elektrotechnické závody Teplice, od devadesátých let a.s. ETZ. Od roku 2000 byla továrna bez využití.

Zánik fabriky se slzou v oku vyfotografoval v únoru 2014 její bývalý dlouholetý zaměstnanec Miroslav Vorel, zkušební technik výstupní kontroly rozváděčů nízkého napětí.

Archivní snímky jsou z roku 2009 a pořídili je spoluautoři webu fabriky.cz.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy