Jan Moláček Jan Moláček | Názory
18. 6. 2018 10:40

Pálení trenýrek už řeší i v Silicon Valley. Máme zápis z dozorčí rady

"Moment, Jime. Obávám se, že vám úplně nerozumím."
Prezident svolal novináře k hradní Lumbeho zahradě. Při tiskovém brífinku spálil červené trenýrky. | Video: DVTV

Silicon Valley, Kalifornie. Sídlo technologické společnosti XYZ Ltd., mimořádné zasedání dozorčí rady.

Předseda představenstva: "Dámy a pánové, jak dobře víte, představenstvo společnosti rozhodlo o umístění naší evropské centrály do České republiky. Nutný je ovšem souhlas dozorčí rady. Jde o mimořádnou investici, od které si představenstvo slibuje - "

Předseda dozorčí rady (přeruší úvodní slovo, během kterého ťukal do tabletu): "To stačí, Jime. Zápis ze schůze představenstva jsme samozřejmě všichni četli. Máme na vás ale pár otázek."

Předseda představenstva: "Jistě, proto jsem tady."

Předseda dozorčí rady: "Zkoušel jste si někdy zadat do vyhledávače 'Česká republika' a přečíst si první tři odkazy?"

Předseda představenstva (nervózně): "Promiňte, ale nevím, kam míříte."

Předseda dozorčí rady: "Já tady třeba čtu, že prezident České republiky spálil veřejně trenýrky. Jime, jistě víte, že dozorčí rada je dlouhodobě proti rizikovým investicím v orientálních despociích, veškeré zkušenosti - "

Předseda představenstva (s úlevou): "Ale to je nedorozumění. Česká republika je demokratická země. Prezident Miloš Zeman byl zvolen v řádných volbách, které odpovídaly veškerým standardům - "

Předseda dozorčí rady: "Moment, Jime. Obávám se, že vám úplně nerozumím. Víte, že evropská centrála má zaměstnat až pět set lidí, od nichž očekáváme vysokou kvalifikaci?"

Předseda představenstva: "Samozřejmě. Česká republika patří k - "

Předseda dozorčí rady: "Jime, vy chcete vysoce kvalifikované zaměstnance hledat v zemi, jejíž obyvatelé si svobodně zvolili prezidenta, který veřejně pálí trenýrky?"

Předseda představenstva: "Ale -"

Předseda dozorčí rady: "To by asi k tomuto bodu stačilo. Moje druhá otázka zní - zkusil jste si někdy najít Českou republiku na mapách Google?"

Předseda představenstva: "Jistě, ale -"

Předseda dozorčí rady (s očima upřenýma do tabletu): "Opravte mě, pokud se mýlím, ale z letmého pohledu se mi zdá, že z té země nelze prakticky nikam cestovat po slušné silnici nebo železnici. Víte, že dopravní provázanost s evropskými technologickými centry je pro úspěch naší investice klíčová?"

Předseda představenstva: "Ano, ale -"

Předseda dozorčí rady: "Je to aspoň pro tu zemi priorita? Stihnou tu infrastrukturu postavit, než centrálu případně otevřeme?"

Předseda představenstva: "Bohužel, v tomto není situace v České republice příliš růžová. Tamní obyvatelé pokládají za prioritní téma terorismus."

Předseda dozorčí rady: "Cože? Oni tam ještě ke všemu mají terorismus?"

Předseda představenstva (opět s úlevou): "Ne, to jsme si nerozuměli. Tady vás mohu uklidnit. Česká republika je šestá nejbezpečnější země na světě, rizika jsou -"

Předseda dozorčí rady (promne si unaveně oči): "Jime, jsem už starší člověk. Musíte na mě trochu pomaleji. Vy tedy chcete investovat stovky milionů dolarů z peněz našich akcionářů v bezpečné zemi, která má infrastrukturu z předminulého století, a přitom řeší terorismus, a ne její výstavbu? A vysoce kvalifikované pracovní pozice chcete zaplnit voliči politika, který veřejně pálí trenýrky? Chápu váš záměr správně?"

Předseda představenstva (zoufale těká pohledem po kamenných tvářích v zasedací místnosti): "Ne, počkejte, musím vám -"

Předseda dozorčí rady (pohlédne na hodinky): "Dámy a pánové, pokud nemáte námitek, myslím, že tento bod můžeme pokládat za uzavřený. Děkujeme vám. Jime, můžete jít. (Předseda představenstva odchází, otíraje si zpocené čelo kapesníkem.) A nyní, pokud dovolíte, navrhuji zařadit na program dnešní schůze mimořádný bod, a sice odvolání -"

(Zpoza dveří, které za sebou před okamžikem zavřel předseda představenstva, se ozve přidušený vzlyk.)

 

Právě se děje

Další zprávy