Jan Moláček Jan Moláček | Názory
18. 6. 2018 10:40

Pálení trenýrek už řeší i v Silicon Valley. Máme zápis z dozorčí rady

"Moment, Jime. Obávám se, že vám úplně nerozumím."
Prezident svolal novináře k hradní Lumbeho zahradě. Při tiskovém brífinku spálil červené trenýrky. | Video: DVTV

Silicon Valley, Kalifornie. Sídlo technologické společnosti XYZ Ltd., mimořádné zasedání dozorčí rady.

Předseda představenstva: "Dámy a pánové, jak dobře víte, představenstvo společnosti rozhodlo o umístění naší evropské centrály do České republiky. Nutný je ovšem souhlas dozorčí rady. Jde o mimořádnou investici, od které si představenstvo slibuje - "

Předseda dozorčí rady (přeruší úvodní slovo, během kterého ťukal do tabletu): "To stačí, Jime. Zápis ze schůze představenstva jsme samozřejmě všichni četli. Máme na vás ale pár otázek."

Předseda představenstva: "Jistě, proto jsem tady."

Předseda dozorčí rady: "Zkoušel jste si někdy zadat do vyhledávače 'Česká republika' a přečíst si první tři odkazy?"

Předseda představenstva (nervózně): "Promiňte, ale nevím, kam míříte."

Předseda dozorčí rady: "Já tady třeba čtu, že prezident České republiky spálil veřejně trenýrky. Jime, jistě víte, že dozorčí rada je dlouhodobě proti rizikovým investicím v orientálních despociích, veškeré zkušenosti - "

Předseda představenstva (s úlevou): "Ale to je nedorozumění. Česká republika je demokratická země. Prezident Miloš Zeman byl zvolen v řádných volbách, které odpovídaly veškerým standardům - "

Předseda dozorčí rady: "Moment, Jime. Obávám se, že vám úplně nerozumím. Víte, že evropská centrála má zaměstnat až pět set lidí, od nichž očekáváme vysokou kvalifikaci?"

Předseda představenstva: "Samozřejmě. Česká republika patří k - "

Předseda dozorčí rady: "Jime, vy chcete vysoce kvalifikované zaměstnance hledat v zemi, jejíž obyvatelé si svobodně zvolili prezidenta, který veřejně pálí trenýrky?"

Předseda představenstva: "Ale -"

Předseda dozorčí rady: "To by asi k tomuto bodu stačilo. Moje druhá otázka zní - zkusil jste si někdy najít Českou republiku na mapách Google?"

Předseda představenstva: "Jistě, ale -"

Předseda dozorčí rady (s očima upřenýma do tabletu): "Opravte mě, pokud se mýlím, ale z letmého pohledu se mi zdá, že z té země nelze prakticky nikam cestovat po slušné silnici nebo železnici. Víte, že dopravní provázanost s evropskými technologickými centry je pro úspěch naší investice klíčová?"

Předseda představenstva: "Ano, ale -"

Předseda dozorčí rady: "Je to aspoň pro tu zemi priorita? Stihnou tu infrastrukturu postavit, než centrálu případně otevřeme?"

Předseda představenstva: "Bohužel, v tomto není situace v České republice příliš růžová. Tamní obyvatelé pokládají za prioritní téma terorismus."

Předseda dozorčí rady: "Cože? Oni tam ještě ke všemu mají terorismus?"

Předseda představenstva (opět s úlevou): "Ne, to jsme si nerozuměli. Tady vás mohu uklidnit. Česká republika je šestá nejbezpečnější země na světě, rizika jsou -"

Předseda dozorčí rady (promne si unaveně oči): "Jime, jsem už starší člověk. Musíte na mě trochu pomaleji. Vy tedy chcete investovat stovky milionů dolarů z peněz našich akcionářů v bezpečné zemi, která má infrastrukturu z předminulého století, a přitom řeší terorismus, a ne její výstavbu? A vysoce kvalifikované pracovní pozice chcete zaplnit voliči politika, který veřejně pálí trenýrky? Chápu váš záměr správně?"

Předseda představenstva (zoufale těká pohledem po kamenných tvářích v zasedací místnosti): "Ne, počkejte, musím vám -"

Předseda dozorčí rady (pohlédne na hodinky): "Dámy a pánové, pokud nemáte námitek, myslím, že tento bod můžeme pokládat za uzavřený. Děkujeme vám. Jime, můžete jít. (Předseda představenstva odchází, otíraje si zpocené čelo kapesníkem.) A nyní, pokud dovolíte, navrhuji zařadit na program dnešní schůze mimořádný bod, a sice odvolání -"

(Zpoza dveří, které za sebou před okamžikem zavřel předseda představenstva, se ozve přidušený vzlyk.)

 

Právě se děje

před 37 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy