Martin Krepindl Martin Krepindl | Glosy
28. 3. 2024 13:15

Kreml musí mít radost. Putin ale zmínkou o Česku jen připomněl, co je zač

Ruské propagandě se opět něco povedlo. Zpráva o tom, že Rusko - ústy ruského prezidenta Vladimira Putina - neplánuje napadnout žádnou zemi NATO, obletěla veřejný prostor. Je pochopitelné, že o ní média informují, koneckonců jde stále o prezidenta největší země světa s obrovským jaderným arzenálem. Dá se ale Putinovi věřit? Odpověď je jednoduchá.
Video: Reuters

"Je to naprostý nesmysl, možnost útoku na nějaké další země, na Polsko, Pobaltí, straší i Čechy. Prostě nesmysl, další způsob, jak oklamat své obyvatele a jak dostat z lidí další peníze, aby nesli břemeno na svých bedrech," prohlásil mimo jiné Putin při středečním setkání s ruskými vojenskými piloty, o kterém v noci na dnešek informoval Kreml.

Tak si připomeňme i další výroky ruského prezidenta, potažmo Kremlu:

Vladimir Putin v roce 2008:
"Nemáme na Ukrajině ani Krymu žádný cíl. Je proto nevhodné mluvit o těchto místech jako 'dalších cílech'. Krym není sporným územím. Není tu žádný etnický konflikt jako v jižní Osetii a v Gruzii. Rusko uznalo hranice moderní Ukrajiny."
Realita:
Rusko obsadilo Krym v březnu 2014. Následně jej nezákonně anektovalo.

Vladimir Putin v březnu 2014:
"Ozbrojenci na Krymu jsou síly místní domobrany. Rusko se na jejich výcviku nepodílelo."
Realita:
Putin jen o pár dní později přiznal, že vojáci bez označení, kteří působili na Krymu a kteří přispěli k ovládnutí poloostrova proruskými silami, byli ruští vojáci.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov o úmyslu napadnout Ukrajinu v prosinci 2021:
"Je to prázdný a nepodložený pokus o vyvolání napětí. Rusko nikomu nevyhrožuje. Pohyb vojsk na našem území by neměl být důvodem k ničímu znepokojení."
Realita:
Kreml zahájil plnohodnotnou invazi jen o dva měsíce později.

Vladimir Putin, 5. října 2022:
"Vždy jsme přistupovali a, nehledě na tragédii současných dnů, i dnes s obrovskou úctou přistupujeme k ukrajinskému lidu a k ukrajinské kultuře, k ukrajinskému jazyku, literatuře a tak dále. A nikdy jsme se nedopustili ničeho takového, čeho se na Ukrajině dopouštějí vůči ruské kultuře a ruskému jazyku."
Realita:
Za více než dva roky agrese zemřelo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva více než 10 tisíc ukrajinských civilistů. Víc než polovina z nich daleko za frontovou linií.

Vladimir Putin, 10. října 2022:
"Na návrh ruského ministerstva obrany byl v pondělí ráno zahájen masivní úder přesně naváděnými zbraněmi na ukrajinská vojenská zařízení. Zasažena byla také velitelství a energetická zařízení."
Realita:
Rusové v ten den prokazatelně zasáhli mnoho civilních cílů. Při náletech přišlo o život přinejmenším deset lidí a asi 60 lidí utrpělo zranění. Putin útoky na civilní cíle odmítá dlouhodobě. Jejich rozsah je ovšem děsivý.

Ruský prezident, na kterého je kvůli agresi na Ukrajině už rok vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu, udržuje svůj gangsterský styl vládnutí brutálními represemi. Odpůrci režimu padají z oken či z letadel, umírají ve vězení nebo jsou rovnou zastřeleni na ulici. Kvůli jeho rozhodnutí zahájit agresivní invazi do sousedního státu přišly o život možná až statisíce ruských vojáků.

Jeho prokazatelně lživé výroky vedle toho působí vlastně nevinně, jen jako prázdná slova.

O to víc bychom si měli připomínat, že věřit se jim opravdu nedá.

 

Právě se děje

Další zprávy