Petr Vizina Petr Vizina | Názory
19. 8. 2019 7:00

Greta se plaví po moři a káže světu. Štve nás to. Naštěstí

Od minulé středy se na plachetnici Malizia II plaví z Anglie do New Yorku šestnáctiletá Greta Thunbergová. Síla větru ji má donést přes Atlantik až před shromáždění OSN, kde bude politické profesionály celého světa burcovat k boji s klimatickou změnou.
Foto: Jan Kačer

Loď s německým kapitánem Borisem Herrmannem ženou přírodní živly. Krom vzdušných proudů ještě voda a slunce - elektřinu vyrábějí solární generátory. Pro případ tísně je plachetnice vybavena dieselovým motorem, který je po dobu Gretiny cesty zaplombovaný. Omezení fosilních paliv je totiž součástí ohleduplnějšího přístupu k planetě, který Greta prosazuje.

"První noc na palubě to dost házelo, ale spala jsem klidně," píše mořeplavkyně na svém Twitteru. "Až vám na moři bude ouvej, teprve doceníte čluny a vrtulníky s motory na fosilní palivo, které vás zachrání," odpověděl jí jeden ze sledujících. Příznačná reakce.

Gretino uvažování se skutečně dá dotáhnout ad absurdum, třeba k volání po absolutnímu zákazu spalovacích motorů -, a tím celý argument, že bychom se k Zemi měli chovat šetrněji, shodit ze stolu. Téma klimatických změn můžeme také vytěsnit poukazem na nesporný fanatismus spoluzakladatele hnutí Extinction Rebellion Rogera Hallama. Ten v nedávném rozhovoru pro BBC nijak netajil záměr planetu zachránit i proti vůli jejích obyvatel. Lze ironizovat ekologický způsob, kterým se Greta Thunbergová rozhodla dopravit k břehům Ameriky. Můžeme nesouhlasně povytáhnout obočí, že se mluvčím boje proti změně klimatu nestala renomovaná vědkyně nebo vědec, ale šestnáctiletá studentka. Zmanipulované dítě, jak tvrdí mnozí.

Děti ať mlčí! Projev soudruha Miroslava Štěpána k dělníkům vysočanské ČKD. 23. listopad 1989.
Děti ať mlčí! Projev soudruha Miroslava Štěpána k dělníkům vysočanské ČKD. 23. listopad 1989. | Video: Česká televize

"V žádné zemi, ani socialistické, ani kapitalistické, nerozhodují děti o tom, kdo přijde do vlády nebo z ní odejde." Legendární projev svazáka a komunisty Miroslava Štěpána z 23. listopadu 1989 ve vysočanské ČKD bude mít na podzim kulaté výročí. Nadutý je natolik, že ani tři dekády nedokázaly smazat nic z jeho papalášské protivnosti. A jak už to u komunistických aparátčíků bývalo, nebožtík Štěpán se v projevu na téma dětí mýlil.

Čtení fenoménu, v nějž se aktivity Grety Thunbergové proměnily, nese známky ironie dějin. Věřící by řekli, že jsou to známky ironie Boží. Ta nás ovšem nemá jen pobavit, spíš pohnout k metanoie - změně smýšlení. Co vidíme, je děvče s copánky, kázající světu. Ten pohled provokuje. Greta samozřejmě není první, kdo s něčím takovým přišel, jen je momentálně nejlépe vidět.

Socioložka Hana Librová označila sama sebe při pohledu na svět, v němž rychle mizejí živočišné druhy, za environmentálního truchlence. Filozof Erazim Kohák ve své Zelené svatozáři argumentuje, že cílem dobrovolné skromnosti není askeze, ale naopak výběrová náročnost, v níž volíme lepší kvalitu života, namísto konzumu. A papež František věnoval ekologii encykliku. Spis, který je pro více než miliardu katolíků závazným učením. Jmenuje se Laudato si a František se v něm hrozí nad tím, "co se děje našemu domu", totiž že naše "sestra matka Země" trpí násilím a zneužíváním. "Zvýšení hladiny moří může vytvořit extrémně závažné situace, vezme-li se do úvahy, že čtvrtina světové populace žije na mořských březích nebo velmi blízko moře a většina velkoměst leží v pobřežních zónách," varuje v dokumentu papež. A připomínat, že vědci už desítky let poukazují na souvislost mezi produkcí CO2 a zesilováním skleníkového efektu, se zdá být zbytečné natolik, až je na to škoda byť i jen energie zapnutého počítače.

Krátce, když ve vřavě zanikne hlas rozumu z úst starců, lidí vzdělaných a povolaných, vybere si za svůj tlampač dítě. Nechápal to Miloslav Štěpán, těžko to chápeme my. "Skryl jsi tyto věci před moudrými a rozumnými, a zjevil jsi je maličkým," popisuje situaci jeden starověký text. Greta nás štve a zneklidňuje. Což je naprosto v pořádku.

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se vydala z anglického přístavu Plymouth na plavbu přes Atlantik do New Yorku. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy