Libor Stejskal Libor Stejskal, Šěpán Kubišta | Interpelace
18. 3. 2011 16:38

Jak jsme se s Interpelacemi dostali do televize...

Ředitel Nové scény Národního divadla o zklamání se Z1 a překvapení s ČT 2
Foto: Jiří Kropáček

S tím, jak pomalu Interpelace nabývaly jasnějších obrysů, začalo nám být trochu líto, že zůstanou utajeny pro ty, co nemohou přijít osobně na Novou scénu nebo nejsou v dosahu internetu. Uvažovali jsem proto, zda neoslovit nějakou televizi a pořad jim nabídnout k odvysílání.

Českou televizi jsem ihned zamítl. Asi tak před šesti lety jsem s tímto subjektem vstoupil do vážnějších jednání o tvorbě nového pořadu. Bylo to poté, co jsem přijel z několikaměsíční stáže v New Yorku, kde jsem ve volných chvílích (mezi fanděním NY Rangers, tou dobou tam zářil útok Jágr - Nylander - Straka) sledoval televizní kanál MNN - Manhattan Neighbourghood Network. Skvělý televizní kanál tvořený studenty filmových škol a lidmi z ulice. Krátké filmy, ankety, talkshow i sitcomy. Při trochu dobrém počasí člověk potkal po odpoledních polovinu všech tvůrců v Central Parku uprostřed horečné práce.

Po návratu jsem se domluvil s kamarádem Foukalem a připravili koncept pořadu. Domluvili pak spolupráci s FAMU, DAMU, UMPRUM, Zlínem, Pískem a další hromadou lidí, kteří by měli a chtěli co ukázat v televizi. Zdarma. Pak nastalo dvouměsíční martýrium o kterém je hanba mluvit. Od té doby jsem věděl, že ČT vypadá tak, jak vypadá, protože valná většina zaměstnanců se drží oběma rukama své židle a tak nemá čím pracovat. Pouze h…. (a nemyslím tím hlavu).

Ostatní celoplošné televize nepřicházely, v úvahu a tak jako jasný favorit k oslovení vyšla Z1. Pan ředitel Zdeněk Šámal byl skvělý. Okamžitě pochopil co chceme a nabídl nám bezproblémovou spolupráci. Při rozhovorech o natáčecím štábu poprvé zaznělo jméno FAMU. Z1 neměla velký rozpočet na snímání pořadu a tak mě napadlo, že bych se pokusil s panem děkanem Jechem rozšířit naši sousedskou spolupráci a požádat ho, aby kompletní natáčecí štáb dodala FAMU. Pan děkan vybral Kryštofa Šafra za šéfa FAMU týmu, který se rychle zapojil do tvůrčí skupiny Interpelací a vše vypadalo skvěle. Až do chvíle, kdy zavolal Libor Stejskal z Aktuálně.cz horkou novinu, že Z1 za pár hodin končí vysílání.

Všechny předsudky šly stranou a rychle jsem začal shánět telefon na Vlastimila Ježka z ČT2. Když jsem se mu po půl dni pokusů dovolal, parkoval zrovna u Národního divadla. Překonal jsem svůj další předsudek a běžel do kavárny Slavie (hrozný podnik). Pan Ježek se ukázal panem Šámalem č. 2. Projekt se mu líbil, neměl potřebu do něj nijak zasahovat a hlavně - rád by jej viděl v přímém přenosu na ČT2. Při interview s ředitelkou výroby jsme přišli k šéfdramaturgovi Čestmíru Fraňkovi a vypadalo to opět stejně dobře jako před vypnutím Z1.

Následovalo ještě drobné zakolísání při dohodování s produkcí. Tato úroveň nějak nemohla skousnout, že by s jejich technikou pracovali studenti FAMU. Uchýlil jsem se tak k vyhrožování a řekl, že bez studentů do toho nejdeme. Opravu bych pak raději zůstal pouze u živé a internetové verze a nemusel se trápit s partou otrávených televizáků. Našli jsme nakonec rozumný kompromis ve formě supervizí zkušených pracovníků ČT nad méně zkušenými studenty FAMU. Takže i složka produkce díky šéfproducentovi Morávkovi byla při zkušebním natáčením prvního dílu Interpelací skvělá.

Když jsem se včera večer vracel autobusem z Říčan a v novinách narazil na televizní program, hned jsem se podíval na příští čtvrtek. Je to tam. ČT2, 24. 3., 16 hodin Interpelace. Vlastně až v tuto chvíli jsem vzal ČT na milost a uznal, že se snad za těch šest let něco změnilo a minimálně ČT2 vykročila tím správným směrem.

Ale stejně, přijďte raději do divadla.

Autor je ředitelem Nové scény Národního divadla

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy