Libor Stejskal Libor Stejskal | Interpelace
24. 11. 2011 22:59

Schwarzenberg, Joch a Stöckelová řešili, kdy je čas na vzpouru

Schwarzenberg, Joch a Stöckelová řešili, kdy je čas na vzpouru
Interpelace se tentokrát konaly v horním foyer Nové scény ND (tedy nikoliv v divadelním sále, kde jen pár desítek minut po jejich skončení začínala premiéra nové hry Petra Zelenky). A tak si vicepremiér i další hosté museli počkat na schodech, než je Tomáš Sedláček pozve před diváky i televizní kamery.
Premiérův poradce Roman Joch, Tereza Stöckelová z ProAlt, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Tak jak je to s tou revoltou?
"Bez změny systému to prostě nepůjde, pane Jochu."
"Všechno je to v lidech. Řeknu Vám svojí zkušenost s lesníky na Orlíku..."
Foto: Josef Rabara

Co si vlastně představujeme pod pojmem revolta? Má něco společného třeba 17. listopad 1989, "Arabské jaro", španělští "Rozhořčení", hnutí Occupy Wall Street a další vzpoury? O tom si při čtvrtečních Interpelacích povídali hosté Tomáše Sedláčka a Aktuálně.cz ve foyer Nové scény Národního divadla. Záznam najdete na www.interpelace.cz během pátku.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy