Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
28. 4. 2011 18:55

Zeman, Bárta a spol. na Interpelacích brousili (dů)vtip

V Národním divadle padaly politicky korektní urážky. Interpelace, díl třetí
Miloš Zeman po letech znovu na interpelacích. Na Interpelacích!
Miloš Zeman po letech znovu na interpelacích. Na Interpelacích! | Foto: Jan Langer

Praha - Jak moc se brát v politice vážně a jak vážně brát politiku? Nejsou naše věci veřejné příliš teatrální? A co zakrývají bonmoty či floskule?

Na to a spoustu dalších věcí se ptal moderátor Tomáš Sedláček spolu s vámi expremiéra Miloše Zemana, exministra dopravy Víta Bárty, režiséra Jana Hřebejka a advokátky Kláry Samkové na Nové scéně Národního divadla.

Téma v pořadí již třetích divadelních Interpelací: Umění (dů)vtipu (pokud jste dosud o Interpelacích neslyšeli, vše důležité najdete ZDE.)

Jan Hřebejk se vyznal z obdivu ke Klausově etudě "Chilské pero". Vít Bárta zaujal citacemi klasiků, od Cimrmana po Churchilla. Miloš Zeman dával k lepšímu staré i novější anekdoty, zavzpomínal na umění kompromisu s Václavem Klausem a popíjel bílé víno. Atmosféru na jevišti kořenila temperamentní Klára Samková. 

Textový online přenos z Interpelací číslo 3:

15:45 - Diváci se přemisťují z kavárny ve foyeru do příjemně klimatizovaného hlediště Nové scény. Na jevišti již na diskutující "interpelanty" čeká tradiční rudá pohovka.

16:00 - Tomáš Sedláček vítá na pódiu hosty, jako první přichází Vít Bárta. Klára Samková uvízla v dopravní zácpě, asi se opozdí.

"Každý aktivní politik předpokládá, že je důvtipný. A v tom je právě ta chyba."

16:10 - Atmosféra na pódiu je uvolněná, servírka donesla pití. Pro Víta Bártu speciálně sklenku "Napoleona".

Vít Bárta asi dává k lepšímu nějaký citát. Jan Hřebejk se drží zpět.
Vít Bárta asi dává k lepšímu nějaký citát. Jan Hřebejk se drží zpět. | Foto: Jan Langer

"Karel Schwarzenberg," jmenuje svého oblíbeného humoristu mezi českými politiky.

16:25 - Zajímavá otázka: Souhlasíte s typologií politiků na Suchary (Nečas, Sobotka) a Baviče (Kalousek, Kubera)?

16:30 - Miloš Zeman i Vít Bárta prokazují na citátech slušnou znalost Járy Cimrmana. Dobře se připravili!

16:35 - Co je "vhodná urážka"? Ta, která vám ukáže, že jste blbej, reaguje bezprostředně Klára Samková.

Mají české ženy smysl pro humor? "Po studiu žen v naší straně musím konstatovat, že si ze mě jedna z nich dělá pořád jen srandu." (Už jsme ji přesadili, doplňuje na dotaz Miloše Zemana.)

16:45 - Zeman a Bárta opustili Cimrmana a přešli na citace z Murphyho zákonů.

16:50 - Dal bych si další Sauvignon, hlásí Miloš Zeman.

"Nemyslím si, že je mezi politiky nějaký velký deficit inteligence. Tedy, pokud nečtu rozhovor s panem poslancem Babákem...:)"

Ta rivalita mezi Klausem a Havlem ... "Po Odcházení ho úplně zahanbil tou etudou s perem. Nestálo to nic, pobavilo to spoustu lidí, hrál v tom hlavní roli..." Režisérský komentář.

"Mně nevadí, že Bárta přijde do politiky se 100 miliony. Mě zajímá, kolik bude mít, až z ní bude odcházet." Vážnější pasáž diskuse, podle Zemana by vše vyřešil zákon o prokázání původu majetku.

Klára Samková (vlevo) přišla pozdě, přinesla koblihy a pak Miloše Zemana vytrvale přerušovala svými postřehy.
Klára Samková (vlevo) přišla pozdě, přinesla koblihy a pak Miloše Zemana vytrvale přerušovala svými postřehy. | Foto: Jan Langer

"Zrušila bych v parlamentu možnost zdržet se hlasování. Člověk musí nést odpovědnost za svůj názor. Hlasování se zdržují jen s..či."

17:10 - Miloš Zeman informuje, že po všech valorizacích má důchod 14 tisíc měsíčně. (Reakce na dotaz z publika, který se týkal penzí.)

17:15 - Zeman se přimlouvá za zákon, který by omezil kompetence Ústavního soudu, "aby nekecal parlamentu do jeho práce."

17:20 - Nejméně ukázněným diskutérem je Klára Samková (skákání do řeči, především Zemanovi). Nejdisciplinovanější je naopak Jan Hřebejk (nejmlčenlivější).

17:25 - Jan Hřebejk se na film o politice nechystá - natočit to, aby to bylo vtipné, je prý hrozně těžké. (Překonat Klausovo pero je dokonce skoro nemožné, dodáváme.) A to už Tomáš Sedláček dnešní talkshow končí a její aktéři za potlesku diváků opouštějí scénu. Pokračování znovu za měsíc, čtvrtý čtvrtek v květnu od čtyř. Těšíme se! 

***

Dva z pravidelných diskutujících na Aktuálně.cz usedli na jevišti (za plentou, neboť drtivá většina debatujících vystupuje anonymně) s počítačem, z něhož vše bezprostředně glosují. Jejich vstupy najdete v levém rámečku (viz níže).

Glosátoři za plentou

Čtenáři na internetu

Na Nové scéně se setkáváme každý čtvrtý čtvrtek v měsíci (tedy s výjimkou divadelních prázdnin), zveme zajímavé hosty a klademe jim spolu s vámi otázky. Pokaždé budou Interpelace zasvěceny jinému tématu. Bude jednak spojené s aktuálním děním, má mít ale i nadčasové přesahy a samo o sobě by se dalo nazvat "uměním" (tedy ne ve smyslu uměleckém, ale coby dovednost či schopnost).

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počitačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

"Můj vztah k politice se vyvíjel postupně. Vždy mě bavila, byl jsem několik let šéfem vysokoškolského studentského hnutí... tehdejší schůzky s ministrem Pilipem a premiérem Klausem byly velmi napínavá aktivita."

"Když o někom řeknete, že je blbec, musíte uvést konkrétní důkaz, proč je blbec. Pokud takový důkaz neuvedete, je to nevybíravá urážka."

"Politik by se měl vyvarovat humoru 'blbého'. Hlavně sexistického a rasistického."

"U nás jsou lidi strašně vztahovační … pakliže jakákoliv slova mohou být vyložena posluchačem jako urážka, tak taky jako urážka vyložena jsou."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy