reklama
 
 

Zeman, Bárta a spol. na Interpelacích brousili (dů)vtip

28. 4. 2011 18:55
V Národním divadle padaly politicky korektní urážky. Interpelace, díl třetí

Praha - Jak moc se brát v politice vážně a jak vážně brát politiku? Nejsou naše věci veřejné příliš teatrální? A co zakrývají bonmoty či floskule?

Na to a spoustu dalších věcí se ptal moderátor Tomáš Sedláček spolu s vámi expremiéra Miloše Zemana, exministra dopravy Víta Bárty, režiséra Jana Hřebejka a advokátky Kláry Samkové na Nové scéně Národního divadla.

Téma v pořadí již třetích divadelních Interpelací: Umění (dů)vtipu (pokud jste dosud o Interpelacích neslyšeli, vše důležité najdete ZDE.)

Jan Hřebejk se vyznal z obdivu ke Klausově etudě "Chilské pero". Vít Bárta zaujal citacemi klasiků, od Cimrmana po Churchilla. Miloš Zeman dával k lepšímu staré i novější anekdoty, zavzpomínal na umění kompromisu s Václavem Klausem a popíjel bílé víno. Atmosféru na jevišti kořenila temperamentní Klára Samková. 

Textový online přenos z Interpelací číslo 3:

15:45 - Diváci se přemisťují z kavárny ve foyeru do příjemně klimatizovaného hlediště Nové scény. Na jevišti již na diskutující "interpelanty" čeká tradiční rudá pohovka.

16:00 - Tomáš Sedláček vítá na pódiu hosty, jako první přichází Vít Bárta. Klára Samková uvízla v dopravní zácpě, asi se opozdí.

"Každý aktivní politik předpokládá, že je důvtipný. A v tom je právě ta chyba."

16:10 - Atmosféra na pódiu je uvolněná, servírka donesla pití. Pro Víta Bártu speciálně sklenku "Napoleona".

"Karel Schwarzenberg," jmenuje svého oblíbeného humoristu mezi českými politiky.

16:25 - Zajímavá otázka: Souhlasíte s typologií politiků na Suchary (Nečas, Sobotka) a Baviče (Kalousek, Kubera)?

16:30 - Miloš Zeman i Vít Bárta prokazují na citátech slušnou znalost Járy Cimrmana. Dobře se připravili!

16:35 - Co je "vhodná urážka"? Ta, která vám ukáže, že jste blbej, reaguje bezprostředně Klára Samková.

Mají české ženy smysl pro humor? "Po studiu žen v naší straně musím konstatovat, že si ze mě jedna z nich dělá pořád jen srandu." (Už jsme ji přesadili, doplňuje na dotaz Miloše Zemana.)

16:45 - Zeman a Bárta opustili Cimrmana a přešli na citace z Murphyho zákonů.

16:50 - Dal bych si další Sauvignon, hlásí Miloš Zeman.

"Nemyslím si, že je mezi politiky nějaký velký deficit inteligence. Tedy, pokud nečtu rozhovor s panem poslancem Babákem...:)"

Ta rivalita mezi Klausem a Havlem ... "Po Odcházení ho úplně zahanbil tou etudou s perem. Nestálo to nic, pobavilo to spoustu lidí, hrál v tom hlavní roli..." Režisérský komentář.

"Mně nevadí, že Bárta přijde do politiky se 100 miliony. Mě zajímá, kolik bude mít, až z ní bude odcházet." Vážnější pasáž diskuse, podle Zemana by vše vyřešil zákon o prokázání původu majetku.

"Zrušila bych v parlamentu možnost zdržet se hlasování. Člověk musí nést odpovědnost za svůj názor. Hlasování se zdržují jen s..či."

17:10 - Miloš Zeman informuje, že po všech valorizacích má důchod 14 tisíc měsíčně. (Reakce na dotaz z publika, který se týkal penzí.)

17:15 - Zeman se přimlouvá za zákon, který by omezil kompetence Ústavního soudu, "aby nekecal parlamentu do jeho práce."

17:20 - Nejméně ukázněným diskutérem je Klára Samková (skákání do řeči, především Zemanovi). Nejdisciplinovanější je naopak Jan Hřebejk (nejmlčenlivější).

17:25 - Jan Hřebejk se na film o politice nechystá - natočit to, aby to bylo vtipné, je prý hrozně těžké. (Překonat Klausovo pero je dokonce skoro nemožné, dodáváme.) A to už Tomáš Sedláček dnešní talkshow končí a její aktéři za potlesku diváků opouštějí scénu. Pokračování znovu za měsíc, čtvrtý čtvrtek v květnu od čtyř. Těšíme se! 

***

Dva z pravidelných diskutujících na Aktuálně.cz usedli na jevišti (za plentou, neboť drtivá většina debatujících vystupuje anonymně) s počítačem, z něhož vše bezprostředně glosují. Jejich vstupy najdete v levém rámečku (viz níže).

Glosátoři za plentou

Čtenáři na internetu

Na Nové scéně se setkáváme každý čtvrtý čtvrtek v měsíci (tedy s výjimkou divadelních prázdnin), zveme zajímavé hosty a klademe jim spolu s vámi otázky. Pokaždé budou Interpelace zasvěceny jinému tématu. Bude jednak spojené s aktuálním děním, má mít ale i nadčasové přesahy a samo o sobě by se dalo nazvat "uměním" (tedy ne ve smyslu uměleckém, ale coby dovednost či schopnost).

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počitačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

"Můj vztah k politice se vyvíjel postupně. Vždy mě bavila, byl jsem několik let šéfem vysokoškolského studentského hnutí... tehdejší schůzky s ministrem Pilipem a premiérem Klausem byly velmi napínavá aktivita."

"Když o někom řeknete, že je blbec, musíte uvést konkrétní důkaz, proč je blbec. Pokud takový důkaz neuvedete, je to nevybíravá urážka."

"Politik by se měl vyvarovat humoru 'blbého'. Hlavně sexistického a rasistického."

"U nás jsou lidi strašně vztahovační … pakliže jakákoliv slova mohou být vyložena posluchačem jako urážka, tak taky jako urážka vyložena jsou."

autoři: Libor Stejskal, Jan Lipold | 28. 4. 2011 18:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama