Petr Vizina Petr Vizina | Názory
25. 11. 2019 18:30

Ježíš v Brně znásilnil muslimku a kardinál Duka se chce povozit na kolotoči

Jestli něco česká veřejnost nepotřebuje, pak ukazovat, že se zraněné city dají  žalovat u soudu. Inspirativní by kardinál byl jako člověk, který rozumí řeči víry i ústavy a neplete je dohromady.
Výjev z inscenace Naše násilí, vaše násilí.
Výjev z inscenace Naše násilí, vaše násilí. | Foto: Divadelní svět Brno 2018

Pražský arcibiskup Dominik Duka minulý týden opět neuspěl s žalobou na divadelní hru, v níž Ježíš znásilňuje muslimku. Představení v Brně neviděl a nikdo ho nenutil mu přihlížet, přesto je přesvědčen, že zasáhlo jeho osobnostní práva.

Foto: Jan Kačer

Když mu první soudní instance nedala za pravdu, odvolal se výš - a prohrál znovu. To už jej popudilo natolik, že verdikt nazval de facto komunistickým. Případ chce hnát dál, tentokrát k Nejvyššímu. Soudu pochopitelně.

Česká většina si z něj teď v lepším případě tropí šašky. Pro člověka s určitou životní zkušeností (ano, autor mluví o sobě) ale není zas tak těžké pochopit, co pražského arcibiskupa ranilo.

Hádaly se zákon, víra a umění

Že u nás jednou bude státní moc uvažovat, kdo má u soudů oprávnění hájit Ježíše Krista, si asi nikdo starší čtyřiceti let neuměl představit ani ve snech po hodně divokém mejdanu.

Víra se ovšem stala ryze osobní záležitostí nejen v zemích ovládaných "vědeckým ateismem". Odkázat ji do soukromé sféry se snažil i demokratický Západ coby dědic osvícenectví.

Naděje komunistů i liberálů, že náboženství buď vymře, nebo se stane čistě privátní zvláštností, ale nepřežily pár generací. Ukazuje se, že člověk potřebuje dávat svému životu smysl. A že mu v tom nezanedbatelně pomáhají ta stará vyprávění, jimž říkáme náboženství. Nietzschemu navzdory Bůh svou smrt přežil a my jsme teď obyvateli doby postsekulární.

Kardinálův spor s divadlem pak ukazuje, že návrat náboženství do veřejné rozpravy má daleko k harmonii světského a duchovního. V Česku roku 2019 se před tribunálem vede debata, zda představení režiséra Frljiće pouze pracuje s postavou Krista jako symbolem, nebo je útokem na skutečného Ježíše.

V soudním přelíčení se tak bizarně setkává a proplétá řeč českých zákonů s řečí víry, v níž je Kristus Spasitelem, a jazykem umění, v němž je Kristus metaforou. Není zřejmé, co a kdy je jen "jako" a co "doopravdy". A kardinálovo rozhořčení o takové rozlišování vlastně ani nestojí - cítí se prostě být uražen.

Každému, snad kromě Dukova právníka Ronalda Němce, ovšem muselo být dopředu jasné, jak v zemi, která není teokracií, dopadne žaloba, jejímž hlavním argumentem je náboženský cit zraněný divadelním představením.

Ve výsledku tak Frljićova divadelní provokace a kardinálova žaloba vlastně tvoří symbiotický celek. Frljić předkládá drastický obraz, který je blasfemií. Muslimské ženy v Srebrenici ani muže v koncentráku v Omarské neznásilňoval a nezabíjel Kristus, ale brutální nacionalismus, který parazituje na katolické nebo pravoslavné identitě Srbů a Chorvatů. Režisér s reakcí samozřejmě počítá - a Dukova žaloba mu přání plní.

Chápete, kdo to je?

Autor těchto řádků je na tom ale s náboženským cítěním podobně jako pražský arcibiskup. Přesněji řečeno minimálně jednou byl. Zkraje 90. let za to nemohlo divadlo, ale film. Snímek Cizinec, který natočil podle slavné novely Alberta Camuse Luchino Visconti. Marcello Mastroianni v něm hraje Meursaulta - Francouze, který pro nic za nic zabije na marocké pláži neznámého muže, Araba. Když se předseda soudu nedočká odpovědi, proč vraždil, rozhodne se mluvit k vrahovu svědomí ve jménu Boha.

"Povězte mi: Milujete svou matku?"
"Ano, asi jako každý."
(Je slyšet klapot psacího stroje, jak sekretářka zapisuje do protokolu.)
"Vystřelil jste čtyřikrát, je to tak?"
"Nejprve jeden výstřel a potom ty další."
"Proč jste na mrtvého dál střílel? Trvám na vaší odpovědi. Proč? Řekněte mi proč!"
Když vyslýchaný stále mlčí, komisař vytáhne ze skříně krucifix s Ukřižovaným.
"Vidíte tohle? Chápete, kdo to je?"
"Ano. Vím, kdo to je, pane."
"Věřím v Boha," říká soudce a svírá kříž v třesoucích se rukou před Meursaultovým obličejem. "Věřím, že i největšímu hříšníkovi může být v Božích očích odpuštěno. Nejprve se ale hříšník musí stát dítětem. A v pokání odevzdat svou duši Bohu. Věříte ve všemohoucího Boha?"
"Ne."
"To je nemožné. Na planetě není jediný člověk, který by si alespoň jednou v životě neuvědomil, že Bůh existuje. Nepochybuji o tom, že bez Boha by můj život neměl smysl. Chcete snad, abych žil beze smyslu?" křičí soudce vyčítavě na Meursaulta.
"Nezáleží mi na tom," odvětí Meursault a psací stroj znovu začne klapat.

Zvedl jsem se v tu chvíli a z kina chvatně odešel. Šok z toho, že někdo může vypovídat o posvátných věcech proti jejich vnitřnímu smyslu (tak jako filmový soudce), byl příliš silný. Nedokázal jsem jej snést. Dnes bych ovšem řekl, že právě o tohle Camusovi šlo.

Podle slov Dominika Duky ve včerejším rozhovoru pro TV Prima by ale křesťané neměli být za otloukánky, kteří se stahují a tiše trpí. Nechceme-li, aby bylo stále hůř, braňme svou věc - přinejmenším soudně, naznačuje.

Ta úvaha je srozumitelná. Snad i logická. Jednu vadu ovšem má - není příliš křesťanská. Frljićova provokace totiž uspěje a opravdu uškodí až tehdy, dokáže-li Kristovy vyznavače připoutat na kolotoč, kde se za oko odplácí okem a za zub zubem.

Vadí nám Dukovo mocenské pojetí církve, kritizujeme jeho blízkost k Miloši Zemanovi a dopis s gratulacemi Tomiu Okamurovi, říká Jan Bierhanzl. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 28 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy