reklama
 
 

Jižní Čechy. Točna zatočila s pořadím

25. 12. 2006
Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi vybíráte česká NEJ po jednotlivých krajích. A po jednotlivých krajích vám nyní představíme, co jste vybrali.

Včetně nejlepších z nejlepších.

Zřejmě absence Českého Krumlova jako takového způsobila, že jste jako nejlepší zajímavost kraje vybrali otáčivé hlediště místního divadla. A zcela jste vyřadili koněspřežku.

A kdo další se umístil v první pětici? Na druhém místě skončil gotický most v Písku, na třetím chráněná krajinná oblast Třeboňsko se svými krásnými rybníky. Čtvrté místo patří neopomenutelnému Budvaru a místo páté si rozdělila tzv. dačická kostka cukru a romantický zámek v Hluboké nad Vltavou.

Naopak se moc nedařilo mezinárodnímu dudáckému festivalu ve Strakonicích či první elektrifikované železniční trati Tábor-Bechyně. Zcela vypadla koněspřežka České Budějovice - Linec, první železnice svého druhu na evropském kontinentu, která byla postupně uvedena do provozu v letech 1827-1836. Sloužila především nákladní dopravě soli z hornorakouské Solné komory do Čech.

Místo ní jsme tedy do výběru zařadili celé město Český Krumlov pro jeho starobylý vzhled, který ho vynesl až do seznamu UNESCO. Protože jste o něm však nehlasovali, nechali jsme jej symbolicky na posledním místě, třebaže jsme přesvědčeni, že by se jinak umístil na prvních příčkách.

Jižní Čechy tak mezi svých dvacet nej vyslaly hlavně památky - architektonické a technické. Rodáky zastupuje jen Mistr Jan Hus. A mnohé krásné kouty přírody (rybníky) jsou ve skutečnosti také lidskými výtvory. V jižních Čechách tedy památky vítězí na celé čáře.

Točna v Českém Krumlově

První improvizovaná točna se ve městě roztočila již v roce 1958, kdy šedesát diváků mohlo shlédnout inscenaci Jiráskovy Lucerny. Tehdy byla ještě poháněna lidskou silou. Úspěch premiéry byl obrovský a vyžádal si založení tradice letních sezón otáčivého hlediště.

Na nezvyklé atmosféře se podílí i překrásné prostředí noční zámecké zahrady s využitím letohrádku zvaného Bellarie, nejcennější stavby zahradní architektury v Čechách.

Dnešní točna je poháněna elektromotory a pojme více než 650 diváků. Kritici tvrdí, že narušuje prostředí barokní zahrady a léta se vedou diskuze o tom, zda právě tento rok nebude pro točnu rokem posledním. Zatím se však hlediště stále ještě otáčí, ke spokojenosti obyvatel Českého Krumlova i mnoha turistů.

20 jihočeských NEJ

 • 1. místo

Otočné divadlo Český Krumlov

Český Krumlov, jediné divadlo s otočným hledištěm u nás, jedno z mála otočných divadel v Evropě.

 

 

 •  2. místo

Gotický most v Písku

Gotický most v Písku, nejstarší kamenný most v Čechách, ze 13. století. Ozdoben barokními plastikami.

 

 

 • 3. místo

CHKO Třeboňsko

Biosférická rezervace UNESCO, nádherná krajina s rozsáhlou a důmyslnou rybniční soustavou.

 

 

 •  4. místo

Budvar

Budvar, obchodní značka českého piva vyráběného v českobudějovickém pivovaru Budějovický Budvar. Budějovické pivo se vaří více než 800 let.

 

 •  5. místo

Dačická kostka cukru

Dnes po celém světě běžně používaná podoba cukru má svůj původ v dačickém cukrovaru, který ji začal vyrábět v polovině 19. století.

 

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou, pseudogotický romantický zámek, připomínající windsorskou Anglii. Přepychové interiéry, unikátní dřevořezby.

 

 • 6. místo

Žofínský a hojnovodský prales

Nejstarší chráněná území na světě. Nachází se v Novohradských horách na jihu Čech.

 

 

 • 7. místo

Locus Perennis

Locus Perennis, v katastru města Lišov poblíž Třeboně, jeden ze sedmi nivelačních bodů Rakousko-Uherska, jediný na našem území, jedná se o jednu z nejvýznamnějších technických památek regionu s celostátním a celoevropským významem.

 • 8. místo

Zámek Červená Lhota

Renesanční zámek uprostřed rybníka s bohatě zařízenými interiéry, ukázka bydlení šlechty na konci 19. století, jeden z nejkrásnějších českých zámků, který nenadchne ani tak svou mohutností, jako spíše svým zasazením do přírody.

náměstí Přemysla Otakar II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v historickém středu Českých Budějovic, jedno z největších náměstí u nás, architektonicky řešeno architektem Pavlem Janákem, s přesnými rozměry 133 x 133 m.

 

 • 9. místo

Stádlecký řetězový most

Poslední empírový řetězový most tohoto druhu v Evropě. Původně se nacházel u Příběnic, poté byl rozebrán, přenesen a znovu postaven u obce Stádlec.

 

Mistr Jan Hus

Mistr Jan Hus (1369-1415), rodák z Husince, významný český reformátor, myslitel a kazatel.

 

 

 • 10. místo

 Bechyňská duha

Železobetonový most přes Lužnici, postavený v letech 1926-1928.

 

 

Schwarzenberský kanál

Nejznámější národně technická památka inženýra Josefa Rosenauera spojuje povodí Vltavy s Dunajem a dodnes je ojedinělým evropským vodním dílem, vznikal v letech 1789-1822.

 

 • 11. místo

Rybník Rožmberk

Největší český rybník.

 

 

Holašovice

Holašovice, jedinečná ves se staveními ve stylu selského baroka, zapsaná na seznamu UNESCO.

 

 

Mezinárodní dudácký festival

Mezinárodní Dudácký festival ve Strakonicích, od roku 1967, největší setkání dudáků v Evropě.

 

 

 •  12. místo

Železniční trať Tábor-Bechyně

Nejstarší elektrifikovaná trať v Česku, dokonce nejstarší v bývalém Rakousku-Uhersku. První jízda 1. 6. 1903.

 

 

 •  13. místo

rybník Jordán v Táboře

Nejstarší umělá vodní nádrž v Česku. Založen roku 1492.

 

 

 • 14. místo (tzv. Druhá šance)

Český Krumlov

Město plné památek, od roku 1992 je zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

autor: abb

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama