abb | Názory
25. 12. 2006 0:00

Jižní Čechy. Točna zatočila s pořadím

Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi vybíráte česká NEJ po jednotlivých krajích. A po jednotlivých krajích vám nyní představíme, co jste vybrali.

Včetně nejlepších z nejlepších.

Zřejmě absence Českého Krumlova jako takového způsobila, že jste jako nejlepší zajímavost kraje vybrali otáčivé hlediště místního divadla. A zcela jste vyřadili koněspřežku.

A kdo další se umístil v první pětici? Na druhém místě skončil gotický most v Písku, na třetím chráněná krajinná oblast Třeboňsko se svými krásnými rybníky. Čtvrté místo patří neopomenutelnému Budvaru a místo páté si rozdělila tzv. dačická kostka cukru a romantický zámek v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Aktuálně.cz

Naopak se moc nedařilo mezinárodnímu dudáckému festivalu ve Strakonicích či první elektrifikované železniční trati Tábor-Bechyně. Zcela vypadla koněspřežka České Budějovice - Linec, první železnice svého druhu na evropském kontinentu, která byla postupně uvedena do provozu v letech 1827-1836. Sloužila především nákladní dopravě soli z hornorakouské Solné komory do Čech.

Místo ní jsme tedy do výběru zařadili celé město Český Krumlov pro jeho starobylý vzhled, který ho vynesl až do seznamu UNESCO. Protože jste o něm však nehlasovali, nechali jsme jej symbolicky na posledním místě, třebaže jsme přesvědčeni, že by se jinak umístil na prvních příčkách.

Jižní Čechy tak mezi svých dvacet nej vyslaly hlavně památky - architektonické a technické. Rodáky zastupuje jen Mistr Jan Hus. A mnohé krásné kouty přírody (rybníky) jsou ve skutečnosti také lidskými výtvory. V jižních Čechách tedy památky vítězí na celé čáře.

Točna v Českém Krumlově

První improvizovaná točna se ve městě roztočila již v roce 1958, kdy šedesát diváků mohlo shlédnout inscenaci Jiráskovy Lucerny. Tehdy byla ještě poháněna lidskou silou. Úspěch premiéry byl obrovský a vyžádal si založení tradice letních sezón otáčivého hlediště.

Na nezvyklé atmosféře se podílí i překrásné prostředí noční zámecké zahrady s využitím letohrádku zvaného Bellarie, nejcennější stavby zahradní architektury v Čechách.

Dnešní točna je poháněna elektromotory a pojme více než 650 diváků. Kritici tvrdí, že narušuje prostředí barokní zahrady a léta se vedou diskuze o tom, zda právě tento rok nebude pro točnu rokem posledním. Zatím se však hlediště stále ještě otáčí, ke spokojenosti obyvatel Českého Krumlova i mnoha turistů.

20 jihočeských NEJ

 • 1. místo

Otočné divadlo Český Krumlov

Foto: Aktuálně.cz
Český Krumlov, jediné divadlo s otočným hledištěm u nás, jedno z mála otočných divadel v Evropě.

 

 

 •  2. místo

Gotický most v Písku

Gotický most v Písku
Gotický most v Písku | Foto: Aktuálně.cz
Gotický most v Písku, nejstarší kamenný most v Čechách, ze 13. století. Ozdoben barokními plastikami.

 

 

 • 3. místo

CHKO Třeboňsko

Foto: Aktuálně.cz
Biosférická rezervace UNESCO, nádherná krajina s rozsáhlou a důmyslnou rybniční soustavou.

 

 

 •  4. místo

Budvar

Foto: Aktuálně.cz
Budvar, obchodní značka českého piva vyráběného v českobudějovickém pivovaru Budějovický Budvar. Budějovické pivo se vaří více než 800 let.

 

 •  5. místo

Dačická kostka cukru

Foto: Aktuálně.cz
Dnes po celém světě běžně používaná podoba cukru má svůj původ v dačickém cukrovaru, který ji začal vyrábět v polovině 19. století.

 

Zámek Hluboká nad Vltavou

Pohled na zámek Hluboká z cyklostezky kolem sportovních hřišť u Vltavy.
Pohled na zámek Hluboká z cyklostezky kolem sportovních hřišť u Vltavy. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Zámek Hluboká nad Vltavou, pseudogotický romantický zámek, připomínající windsorskou Anglii. Přepychové interiéry, unikátní dřevořezby.

 

 • 6. místo

Žofínský a hojnovodský prales

Foto: Aktuálně.cz
Nejstarší chráněná území na světě. Nachází se v Novohradských horách na jihu Čech.

 

 

 • 7. místo

Locus Perennis

Foto: Aktuálně.cz
Locus Perennis, v katastru města Lišov poblíž Třeboně, jeden ze sedmi nivelačních bodů Rakousko-Uherska, jediný na našem území, jedná se o jednu z nejvýznamnějších technických památek regionu s celostátním a celoevropským významem.

 • 8. místo

Zámek Červená Lhota

Foto: Aktuálně.cz
Renesanční zámek uprostřed rybníka s bohatě zařízenými interiéry, ukázka bydlení šlechty na konci 19. století, jeden z nejkrásnějších českých zámků, který nenadchne ani tak svou mohutností, jako spíše svým zasazením do přírody.

náměstí Přemysla Otakar II. v Českých Budějovicích

Foto: Aktuálně.cz
Náměstí Přemysla Otakara II. v historickém středu Českých Budějovic, jedno z největších náměstí u nás, architektonicky řešeno architektem Pavlem Janákem, s přesnými rozměry 133 x 133 m.

 

 • 9. místo

Stádlecký řetězový most

Poslední empírový řetězový most tohoto druhu v Evropě. Původně se nacházel u Příběnic, poté byl rozebrán, přenesen a znovu postaven u obce Stádlec.

 

Mistr Jan Hus

Foto: Aktuálně.cz
Mistr Jan Hus (1369-1415), rodák z Husince, významný český reformátor, myslitel a kazatel.

 

 

 • 10. místo

 Bechyňská duha

Foto: Aktuálně.cz
Železobetonový most přes Lužnici, postavený v letech 1926-1928.

 

 

Schwarzenberský kanál

Foto: Aktuálně.cz
Nejznámější národně technická památka inženýra Josefa Rosenauera spojuje povodí Vltavy s Dunajem a dodnes je ojedinělým evropským vodním dílem, vznikal v letech 1789-1822.

 

 • 11. místo

Rybník Rožmberk

Foto: Aktuálně.cz
Největší český rybník.

 

 

Holašovice

Foto: Aktuálně.cz
Holašovice, jedinečná ves se staveními ve stylu selského baroka, zapsaná na seznamu UNESCO.

 

 

Mezinárodní dudácký festival

Foto: Aktuálně.cz
Mezinárodní Dudácký festival ve Strakonicích, od roku 1967, největší setkání dudáků v Evropě.

 

 

 •  12. místo

Železniční trať Tábor-Bechyně

Foto: Aktuálně.cz
Nejstarší elektrifikovaná trať v Česku, dokonce nejstarší v bývalém Rakousku-Uhersku. První jízda 1. 6. 1903.

 

 

 •  13. místo

rybník Jordán v Táboře

Foto: Aktuálně.cz
Nejstarší umělá vodní nádrž v Česku. Založen roku 1492.

 

 

 • 14. místo (tzv. Druhá šance)

Český Krumlov

Foto: www.czechtourism.cz
Město plné památek, od roku 1992 je zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy