| Názory
23. 5. 2006 10:00

K.H. Frank již není mezi živými

Mladá fronta ze čtvrtka 23.května 1946 napsala: K. H. FRANK POPRAVEN . "Největší proces v českých dějinách byl včera zakončen. Hlavní viník nevýslovného útlaku a smrti tisíců lidí K.H. Frank, již není mezi živými. Jeho vina však přechází do dějin jako odstrašující příklad všem příštím generacím. Jak trávil své poslední hodiny před vykonáním rozsudku na dvoře pankrácké věznice jeden z největších škůdců, který tolik ublížil našemu národu? Čtěte v celém článku Mladé fronty z 23.května 1946."

Před 120 lety

Národní listy z neděle 23.května 1886 napsaly mimo jiné:

Nadbytek sil pracovních. Za nynějších trudných poměrů národohospodářských není téměř ani jediného zaměstnání, jež by nevykazovalo veliký nadbytek sil pracovních. Nedostatek práce a výživy tíží dělníka, řemeslníka i "vzdělance". Důkazem jsou situaci při obsazování uprázdněných míst. Tak např. vypsán byl před nedávnem konkurs na obsazení místa podstaršího v německo-brodském pivovaře s platem 700 zl. O místo toto hlásilo se 133 žadatelů, mezi nimiž sládci a vůbec zkušení odborníci, kteří několik měsíců jsou na zahálce. Dopravní řiditelství státních dráh v Praze zase vypsalo konkurs na obsazení několika míst v diurnistů s denním platem 1 zl., o něž přihlásilo se několik set petentů nejrůznějšího vzdělání. A tak děje se i všude jinde.

Infobox

CO JE PAPÍROVÝ SVĚT

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v této rubrice, kterou připravujeme ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, vám v každý pracovní den přineseme základní přehled toho, co psaly české noviny v tento den v minulosti.

Pravidelně zde budete "listovat" Národními listy, Národní politikou, Lidovými novinami, Mladou frontou a Rudým právem.

Chceme vám tímto malým projektem zprostředkovat nejen krátký pohled do historie, ale zároveň možnost podívat se na to, jak se noviny vyvíjely od roku 1886 až do dneška.

Budeme vděčni za každý váš názor na tuto novou rubriku.

Redakce Aktuálně.cz, [email protected]

Řecko-turecký konflikt. Poté, co Turecko zaútočilo na řeckých hranicích prohlásil v řecké sněmovně Trikupis, že srážka na hranicích povstala pro nedorozumění mezi veliteli. Turci měli rozkaz, zůstati v obraně. Řecko protestuje proti blokádě, která jej svazuje, ponechávajíce Turecku úplnou volnost.

Útulna pro chudou školní mládež na Vyšehradě umístěna jest ve staré škole na Vyšehradě. Poněvadž učitelky pro útulnu tuto jsou již jmenovány, mohlo se přikročiti k jejímu otevření.

List rovněž přinesl glosu s názvem "Pro doutníky"

"Zvláštní věc, že některým lidem cizozemské doutníky tak výborně chutnají. Zkušení kuřáci tvrdí, že naše doutníky i co do jakosti i co do láce daleko předčí výrobky zahraniční, zejména německé, přes to ale nemine ani týden, aby na pomezí českém nebyla zachycena pašerácká výprava, jež s nebezpečím života a za poměrně mizerný zisk, přes hranice vozí doutníky. Minulé pondělí obdržela finanční stráž pohraničná v Nedergrundě zprávu, že četnější společnost podloudnická nalézá se na cestě do Čech a že veze pašované doutníky. Ihned učiněna náležitá opatření a strážníci vysláni na naznačené místo, kde v úkrytu číhali na pašeráky. Tentokrát táhli zásoby přes pole. Nalézali se asi dvě stě kroků za pomezím českým, když tu pojednou v žitě skryti objeví se finanční strážníci. Na povel "stát" - dali se překvapeni pašeráci na útěk, zanechavše vůz v rukou pronásledovatelů. Ještě jednou zavzněl povel "stát"! Marně. Tu zahonkly za sebou dvě střelné rány, po nichž jeden z pašerů k zemi se skácel. Ostatní prchli. V postřeleném, jenž donešen do nemocnice, poznán jakýsi König z Ústí nad Labem. Kule projela mu pravou nohu a poranila též orgány břišní. Lékaři o jeho uzdravení pochybují"

Před 100 lety

Národní politika ze středy 23.května 1906 napsala mimo jiné:

Pověst o ministerské krisi ve Vídni a Pešti. "Magyar Hirlap" oznamuje: Rozpory mezi Rakouskem a Uhrami, jež se týkají celního tarifu, vyvolaly přes noc ministerskou krisi. Ministerský předseda Wekerle nabídl králi demisi uherské vlády a podobně učinil i princ Hohenlohe jménem vlády rakouské. Panovník trvá prý na tom, aby obě vlády obnovily vyjednávání a jest pravděpodobno, že nepřijme ani jednu, ani druhou demisi. List domnívá se však, že spor bude mezi oběma vládami vybojován s plnou ostrostí.

Zdravotní stav papežův. Dle telegrafické zprávy z Říma zlepšil se zdravotní stav papežův do té míry, že papež včerejšího dne již po druhé přijal státního tajemníka kardinála Merry de Vale v audienci.

List rovněž píše stať s názvem "Nová nařízení o příručních zavazadlech ve vlaku".

"Jak se z Vídně oznamuje, připravuje ministerstvo železnic opět překvapení pro obecenstvo velmi málo příjemné. Jde totiž o nové předpisy pro příruční zavazadla, jež může cestující vzíti s sebou do vagonu osobního. Nynější řád dovoluje cestujícím bráti "malé, lehko nositelné předměty, pokud spolucestující neobtěžují, zápachem nebo jiným způsobem". Slov "jiným způsobem" má býti nyní použito k zamezení přeplňování vagonů zavazadly. Jest tudíž obava, že tímto způsobem cestování v Rakousku bude zase zdraženo."

Před 80 lety

Lidové noviny z neděle 23.května 1926 napsaly mimo jiné:

Správa Národního divadla v Praze nebude změněna. Vzhledem ke zprávám, že se pracuje na nové formě správy Národního i Stavovského divadla, která umožní postoupení obou scén do rukou soukromé společnosti, prohlašuje intendanční rada po svém usnesení z 20. t.m., že o žádném takovém návrhu nejednala a nejedná a že jí není ani známo, kdo by podobný elaborát připravoval.

Brněnský letecký den odložen. Zachmuřené, deštivé a proto krajně nepříznivé počasí přimělo pořadatele propagačního leteckého dne odložit pečlivě připravovanou slavnost zasvěcení nového letiště u Černovic na příští neděli.

A Lidové noviny dále varují: Pozor na agenty a obrazy.

"Po venkově jezdí a chodí agenti s obrazy a lidem lstivě vnucují ke koupi bezcenná díla diletantů nebo falsifikáty. Někdy předstírají, že sami jsou akademičtí malíři. Také jsou ochotni přenechati bezcenné nebo pochybné dílo na splátky. Podomní obchod s uměleckými předměty se vůbec nedovoluje, je zakázán, a proto úřady a četnictvo stíhají prodavače. Syndikát výtvarných umělců čs. dochází stále mnoho stížností o činnosti neoprávněných agentů. Proto je třeba, aby obecenstvo kupovalo jen u řádných, živnostensky oprávněných obchodníků. Syndikát výtvarných umělců právě zařídil vlastní svépomocný Obchodní podnik (Praha II., Purkyňova ul. č. 6), který svým zákazníkům ručí za původnost a cenu všelikého výtvarného díla zde koupeného neb objednaného. Obchodní podnik syndikátu výtvarných umělců čs. nepracuje s obchodnickým ziskem a je v zájmu obecenstva, aby se ve všech svých potřebách výtvarného umění k němu obracelo."

Před 30 lety

Před 30 lety, 16.května 1976 byla neděle a v ČSSR noviny nevycházely.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy