Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 7. 2014 15:00

30 milionů na Velkou cenu motocyklů, nejabsurdnější dotace

Komentář: Je těžké představit si nějaký komerčnější podnik než závod motorek polepených reklamou, vysílaný v přímém přenosu do x zemí světa. O cenách vstupného a služeb nemluvě.
Rodinné stříbro dotované ze státní rozpočtové rezervy. (Ilustrační foto.)
Rodinné stříbro dotované ze státní rozpočtové rezervy. (Ilustrační foto.) | Foto: Christian Pondella/Red Bull Content Pool

Vláda ve středu přiklepla Velké ceně silničních motocyklů v Brně dotaci třicet milionů korun. Příběh je to už několik let stejný: Automotodrom prodělává a jeho šéfové více méně úspěšně lobbují u státní pokladny, hrozíce, že jinak zavřou krám a Grand Prix nebude. Rozdíl je snad jen v tom, že letos byla jejich ruka natažena ještě pevněji než dřív.

Pořadatelé žádali sedmdesát milionů, ministr školství navrhl dát čtyřicet, třicet je kompromis. Pro srovnání: je to úplně stejná částka, o jakou se vloni stát hrdlil s iniciativou Zachraňte kulturu, protože ji předtím seškrtal v grantech na tzv. živé umění. Za třicet milionů by město Ústí mohlo tři roky vydržovat své Činoherní studio. Nebo by Národní galerie mohla zavést dobrovolné vstupné.

Srovnávám nesrovnatelné a spěchám dodat, že úmyslně. Aby vynikla absurdita.

Je skoro těžké představit si nějaký komerčnější podnik než velký závod motocyklů polepených reklamou, vysílaný v přímém přenosu do x zemí světa. Nejlevnější lístky za 1600 korun, pivo dobře za 50. Přesto se dotuje státem – dokonce ze státní rozpočtové rezervy. Ministře šetření Babiši!

Jistě, Velká cena na Masarykově okruhu je svým způsobem také součástí „kulturního dědictví“ a „rodinného stříbra“. Ale taky si, na rozdíl od některých divadel a galerií, může a má pomoci sama. Závody motorek jsou masová zábava, a pokud je prodělečná, může to mít pouze dvě příčiny: buď masy už nebaví, anebo vynáší peníze nějakým záhadným způsobem. Fanoušci do Brna jezdí pořád, čili pravděpodobnější je ta druhá varianta.

Nebojme se přiznat, že pro některé lidi je Velká cena reklamou – aby se Brnu a okolí v jejím čase vyhnuli. Ano, i takoví škarohlídi, kterým vůně benzínu a řev motorů nic neříká, existují. A jsou to daňoví poplatníci.

Není známo, že by stát svůj každoroční příspěvek autodromu doplnil o nějaké podmínky. Nebo přísný audit. Prostě sype – soukromníkům  a nedává najevo, že by se valně staral, jak to mají pořadatelé se sponzory a vůbec ekonomikou podnikání. Jako by stačilo ujištění, že jde o reklamu pro republiku a kraj. (Což je pravda, ale o kultuře platí totéž.) A že závod, respektive jeho za služby utrácející diváci přináší do rozpočtu peníze. Což je pravda, ale o kultuře platí totéž. A je tu pár rozdílů. Velká cena trvá několik dní v roce, kdežto divadlo nebo opravená památka „lákají“ a „vydělávají“ průběžně. A obvykle nespotřebovávají vedlejší náklady, jako je nasazení policie, kriminalita, nehody nebo ucpané silnice. O hluku a emisích nemluvě.

Nebojme se také přiznat, že pro některé lidi je Velká cena reklamou – aby se Brnu a okolí v jejím čase vyhnuli. Ano, i takoví škarohlídi, kterým vůně benzínu a řev motorů nic neříká, existují. A jsou to daňoví poplatníci.

Přes to všechno je lepší, aby mistrovství světa silničních motocyklů v Brně pokračovalo, než aby skončilo. Není správné rušit tradici a brát lidem zábavu. Ale takhle to dál nepůjde. Buď si musí pořadatelé vyřešit financování sami. Anebo pokud je ve státním zájmu, aby show pokračovala, musí se o ni stát začít starat, ne jen na ni doplácet. Případně zestátnit Masarykův okruh a očekávat na něm brzkou návštěvu z Nejvyššího kontrolního úřadu. Kuriózní úvaha? Ano. Asi jako obléct divadelní herce do kostýmů s nášivkami sponzorů, jaké mají na kombinézách motocykloví závodníci.

P. S. Nejde jen o dotace na menšinovou kulturu (ano, někteří daňoví poplatníci pro změnu nechodí do divadla): třicet milionů ročně je například zhruba částka, jakou stát podporuje sportovní veslování nebo plavání. A čtvrtina dotací na veškerou českou atletiku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy