Tereza Boehmová Tereza Boehmová | Komentáře
25. 4. 2019 11:30

"A Česká televize o tom mlčí!" Vzrušení z hoaxů hledejte jinde

Je překvapivé, z kolika stran k vám "zaručené zprávy" dorazí a kolik lidí, od kterých byste čekali trochu rozvahy, je jako senzační novinku sdílí.
Doporučení: Než sdílíte, nadechněte se a počítejte do pěti. (Na snímku požár katedrály Notre-Dame.)
Doporučení: Než sdílíte, nadechněte se a počítejte do pěti. (Na snímku požár katedrály Notre-Dame.) | Foto: Reuters

Pokud se pohybujete na sociálních sítích, možná jste zachytili fotografii, na které se skupinka muslimů (jako že škodolibě) raduje, zatímco v pozadí hoří katedrála Notre-Dame. Nebo vás o pár dní před tím zasáhla výzva k dárcovství krve vzácné skupiny pro dítě s leukemií, která dokonce obsahovala telefonní číslo, kam se ozvat, pokud takovou krevní skupinu máte. Obě tyto "zprávy" mají leccos společného: šíří se po sítích, lidé je řetězově sdílejí a hlavně - Česká televize o nich mlčí! Mlčí o nich dokonce i další seriózní média. Proč ale? Takové zásadní informace?! Čtenář s vysokou školou života, konzument informací serverů typu Sputnik, Aeronet nebo Parlamentních listů, které otisknou cokoliv, má jasno. Mlčí o tom proto, že jsou za to (kýmsi) placená a tají nám "pravdu".

Obě zmíněné "zprávy" jsou již dnes - jako mnoho dalších podobných - prokázané hoaxy, tedy informace uměle vyrobené, nepravdivé, a najdete je na předních místech v aktuálních seznamech falešných řetězových zpráv i s vysvětlením, odkud se vzaly. Poplašná zpráva o krvi se šíří už od února a pochází z Polska, včetně telefonního čísla s předvolbou, která u nás nefunguje. Fotka s jásajícími muslimy: fotomontáž. Je překvapivé, z kolika stran podobné zaručené zprávy dorazí a kolik lidí, od kterých byste čekali trochu rozvahy, je jako důležitou novinku sdílí a věří na jakousi teorii spiknutí médií, která jim tají zásadní informace.

Hodně se po sociálních sítí šířily i různé verze falešného videa, ve kterém byly slyšet výkřiky "Allahu akbar" (arabsky Bůh je veliký), zatímco chrám hořel. Lidé také v souvislosti s pondělním požárem zveřejňovali snímky katedrál, které ale nezachycovaly chrám Notre-Dame v Paříži, ale stejnojmennou baziliku v Montrealu.

Chápu, že se to části publika nebude hodit do krámu, zvlášť když je podezíravost nebo i nenávist vůči veřejnoprávní televizi tak v módě a pečlivě částí politického spektra živená (viz například středeční pikantní zprávu na titulní straně Babišovy svěřenské MF Dnes, kolik nemovitého majetku má její ředitel). Ale ČTK, Český rozhlas, Česká televize a další média, která se dosud pyšní nálepkou seriózní, "mlčí" proto, že mají v popisu práce ověřování informací a zdrojů, mají profesní interní kodexy, hlídají je různé Rady a už z těchto důvodů si nemohou dovolit neověřené zprávy šířit. Chyba se stát může, ale je díky systému ověřování méně pravděpodobná. Tato média sice mohou působit poněkud pomaleji a těžkopádněji, protože mezi informací a jejím ověřením je často nemalá prodleva. Právě proto by ale měla být daleko důvěryhodnějšími než facebookové statusy či maily s předmětem: Sdílejte, než to smažou!

Často se kdekdo ošklíbá nad studiem žurnalistiky. Označuje ho za pavědu, nicméně jestli se něco skutečně na fakultě teoreticky učí, je to vhled do toho, jak mají správně a nezávisle fungovat média (i když se tak bohužel v některých případech neděje) a jak se dívat na příchozí informace kriticky a vždy se ptát po tom, kdo je zdrojem a s jakým případným úmyslem zprávu sděluje.

Sociální sítě a blogy, které v rané fázi přinášely více svobody, námětů a nové zajímavé autory, nyní ve svém nadbytku způsobují poněkud nepříjemnou věc. Když už tu nejsou jen tradiční média, která se zavedenými profesními postupy prostřednictvím svých kanálů předávají zprávu publiku, ale "vysílačem" se může stát úplně každý, nastává do jisté míry nepřehledný zmatek, záplava znepokojujících poplašných zpráv, fake news a moře hoaxů v rukou různých zájmových skupin.

To, co se původně zdálo jako úžasný nástroj a cesta ke skutečné svobodě, se pomalu obrací proti nám. Kdokoli může do světa vyslat zprávu bez ověření ze dvou nezávislých zdrojů, editora a korektora. To by samozřejmě nevadilo, kdyby publikum bylo schopné myslet kriticky, rozlišovat a ptát se po původu informací a neklást blogy a facebookové statusy na stejnou úroveň jako tradiční média.  

Bohužel, nezkušení recipienti, bez mediální přípravy a znalosti postupů práce, média hodnotí naivní, ale velice přísnou optikou a raději věří tomu, co jim někdo pošle messengerem nebo mailem, než ověřené zprávě z tradičních médií. Často totiž nepůsobí tak sexy, tak senzačně, nemá ten vzrušující šmrnc prozrazeného tajemství jako řetězové maily.  

Možná by stačilo příště před sdílením trochu vychladnout, počkat, navštívit denně aktualizované seznamy hoaxů, pokusit se zjistit, odkud se zpráva vzala, jak dlouho koluje, a také se občas zamyslet nad tím, jestli média typu České televize náhodou nemlčí ne proto, že by něco zamlčovala, ale proto, že ta "zaručená informace" z neznámého zdroje je prostě a jednoduše úplná pitomost.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy