Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 5. 2020 11:29

A co děti, mají si v Praze kde hrát? Berlín pro ně dočasně uzavírá celé ulice

Na Bänschstraße v Berlíně „v neděli platí tempo chůze“. Po zemi tam lezou děti v dupačkách, jiné hrají badminton, jezdí na koloběžkách. Motoristé chybí. Doprava aut a jízdních kol je vyloučena každou neděli od jedné do sedmi. Něžná revoluce.
Malou ochutnávkou přátelské ulice bez aut je akce Zažít město jinak. Jednou za rok...
Malou ochutnávkou přátelské ulice bez aut je akce Zažít město jinak. Jednou za rok... | Foto: ČTK

Tažení proti autům? Nebo tažení za čistší, klidnější, lidštější, přátelštější město? Od této soboty pražský magistrát uzavře jeden jízdní pruh na Smetanově nábřeží. Ten, který vede směrem od Národního divadla. Město to dělá také na podporu podnikatelů postiženým opatřeními proti koronaviru. Vzniknou tu zahrádky a mají se zde konat kulturní akce. Co auta? Řidiči budou dvěstěmetrový polouzavřený úsek objíždět buď Divadelní ulicí, nebo ulicí Karolíny Světlé.

Reakce? Jako vždycky, když se něco mění. Praha 1 se hněvá, magistrát s ní krok neprojednal. Jednička argumentuje, že doprava povede úzkými ulicemi, kde stále ještě žijí místní obyvatelé. A část z nich je samozřejmě rozezlena také.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) tweetoval: "Měla by být ze Smetanova nábřeží pěší zóna? Podle mě si tohle místo zklidnění zaslouží. Aby tu mohli lidi chodit posedět na zahrádky, odpočinout si nebo si užít pěkné výhledy na Vltavu a panoramata Prahy."

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) říká: "Koronakrize je stejně jako jakákoliv jiná krize příležitostí zamyslet se, co dělat jinak, než se věci zase vrátí do zajetých kolejí." Plánuje udělat centrum města přívětivějším pro Pražany i výletníky, pro chodce. "Chci, aby novým standardem bylo víc prostoru pro lidi." Podle náměstka to jde, protože jen 15 procent lidí, kteří se tu objeví, jede autem.

Reakce na Twitteru jsou nadšené (Před 13 lety Zažít město jinak mě tak nadchlo právě na Smetanově nábřeží - od té doby to chci - naše vnoučata taky!) i zcela opačné (Pro hordy turistů to bude takový klidný místo na focení se selfítyčí. Pro 99 % obyvatel Prahy pruda, kolony a dražší taxík… je to zbytečnost. Všichni jsme se už z centra dávno odstěhovali).

Bavíme se o centru města. Není pravda, že se odtud "všichni odstěhovali", ale hodně lidí odešlo jinam. Žít ve středu města pro ně bylo strašně drahé, ale i nepohodlné. Tento týden jsem jel na kole přes Újezd do centra. Strašné. Nebezpečné. Tisíce aut, smrad, prach (v panujícím suchu se prachu náramně daří). Pěšky a na kole vás to do centra vůbec neláká. I proto je Praha ve svém srdci vydána turistům.

Je chyba, že se magistrát a Praha 1 nedohodnou, ale smutné je i to, že jednička změnu nevítá a nepodporuje. Pokud se má střed Prahy změnit, stát přátelštějším pro pěší a cyklisty či koloběžkáře a bruslaře (tam, kde to jde), musí se auta začít omezovat. Jiná cesta neexistuje.

Děti v dupačkách místo aut (něžná revoluce)

Zajímavá je zkušenost Německa, kde města na lidi (ne na auta) začala myslet mnohem víc. Německý Spiegel tento týden psal o Berliner Sperrstunde (Berlínské ulice pro děti). Během koronakrize byla část ulic na omezenou dobu uzavřena pro auta. Poskytují prostor, aby si na nich mohly hrát děti. I v Berlíně jsou reakce dvojí, kritické i nadšené. Spiegel však píše, že nápad má mnoho následovníků.

Na Bänschstraße "v neděli platí tempo chůze". Po zemi tam lezou děti v dupačkách, jiné hrají badminton, jezdí na koloběžkách. Motoristé chybí. Připomíná to pouliční festival, "doprava aut a jízdních kol je vyloučena každou neděli odpoledne mezi 13:00 a 19:00. Patří dětem".

Projekt začal v berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg. Vychází z faktu, že si děti během koronakrize neměly celé týdny kde hrát. Hřiště byla uzavřena, dodnes nebyla otevřena část sportovních prostor i školek. Starostka "zeleného okresu" Monika Herrmann říká: "Nabízíme ulice, aby měly děti víc místa pro jízdu na koloběžkách a kolech nebo aby si malovaly křídami." Vyzvala občany a sousedské iniciativy, ať zakládají a udržují "ulice na hraní". Dnes jich je 18, ale přes 400 míst se zaregistrovalo a chce následovat.

V Berlíně pracuje aliance Temporary Play Streets (ulice dočasně uzavřené na hraní). Usiluje o "kreativní využití veřejného prostoru". O něco podobného se teď pokouší primátor Hřib a náměstek Scheinherr v Praze. Německý důraz na děti je zajímavý, dal by se přenést i do jiných pražských čtvrtí, více okrajových, kde auta panují čím dál víc.

Další příklad od sousedů. V berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg byly kvůli koronakrizi prozatímně rozšířeny cyklistické stezky na silnicích. Opatření má pokračovat i po krizi. Zároveň tu plánují zrušit mnoho parkovacích míst pro auta.

Na třídě Kottbusser Damm oddělili široký pruh silnice pro cyklisty. Opatřili ho žlutým značením a mnoha výstražnými majáky - dočasná stezka pro kola. Dříve tam na kraji parkovala auta. Okres Friedrichshain-Kreuzberg je berlínským průkopníkem v "prozatímních cyklostezkách" a plánuje, že pruh pro kola na Kottbusser Damm zůstane a přibudou další.

Představme si to v Praze. Jak najednou auta na kus silnice, svého výsostného prostoru, nesmějí, musejí velmi výrazně upřednostňovat cyklisty. V hlavním městě najdeme už dost cyklopruhů (nový magistrát i některé městské části se snaží), ale pořád tu je cyklista jen jakýsi trpěný škůdce, překážka, nepřítel.

Je to paradox, mnohem víc škodí auta. Mnoho řidičů jede do města jen z pohodlnosti, mohli by cestovat hromadnou dopravou. Koronakrize posadila víc lidí na kola, provoz ve městě poněkud ochabl, ale dnes už se vrátil do starých kolejí, zácpy, nervozita, kolař nevítán. Malé změny jako ta na Smetanově nábřeží lidi učí si zvykat, že to (snad) jednou bude jinak.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 17 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy