Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
18. 10. 2017 11:15

Drazí Američané, pomozte nám s Babišem. Vyplatí se to i vám

V okolí Andreje Babiše jsou stále lidé, kteří sledují Spojené státy a tamní politiku. Když nic jiného, mají k USA blíže než třeba k Rusku. A s tím by měli Američané pracovat. Uprostřed té české bídy by z toho v česko-amerických vztazích nakonec mohla být klasická "win-win" situace. Navzájem se neztratíme. A až se v české kotlině probereme, nebudeme třeba muset začínat od nuly, na východním spáleništi.
Foto: Petr Vyoral

Předvolební kampaně se výpůjček neštítí. Dokument, který v posledních dnech přistál do poštovních schránek po celém Česku, takzvaná Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky, v základním nápadu i v provedení nápadně připomíná "Donald Trump´s Contract with the American Voter", což bylo Trumpovo základní programové vyhlášení (pro prvních 100 dnů v úřadě) v jeho loňské prezidentské kampani.

Smlouva Donalda Trumpa s voliči, strana 2.
Smlouva Donalda Trumpa s voliči, strana 2. | Foto: Aktuálně.cz

Inspirace Trumpovým dopisem je zjevná, ani Babiš ji nepopírá. A to je vlastně dobrá zpráva. Potvrzuje to, že v jeho okolí jsou stále lidé, kteří sledují Spojené státy a tamní politiku. A když nic jiného, mají k USA blíže než třeba k Rusku. A s tím se dá pracovat.

Výzva hodná vás

Drazí Američané. Vypadá to, jak vás před pár dny informoval časopis Foreign Policy, že v Česku se stane premiérem "magnát, podezřelý z krádeže peněz z Evropské unie a z toho, že za komunismu spolupracoval s tajnou policií". Na první pohled to vypadá jako odporný, zcela ztracený případ, že. Ale nemusí nutně být. Nám sice úplně stačí, co ztropil tady doma, ale směrem do ciziny to úplné zoufalství zatím nebylo. A to by s vaším přispěním mohlo pokračovat.

O zahraniční politice toho moc neví, řekněme to tak, že ve většině témat nemá silný názor. A jak k tomu správně dodává článek ve Foreign Policy, mezi Západem a Východem, mezi Washingtonem a Moskvou, by se Andrej Babiš mohl přiklonit tam i tam. Kromě jiného bude záležet na externích silách, tedy i na tom, kde Babišovi učiní lepší nabídku. A to je přeci pro někoho, jako jste vy Američané, kteří vždy vidí, že sklenice je stále ještě poloplná, úžasná "challenge". Babiš je vyhratelný!

Smlouva Andreje Babiše s voliči, strana 2.
Smlouva Andreje Babiše s voliči, strana 2. | Foto: Aktuálně.cz

A nejde jen o ty bojové vrtulníky, o kterých poslední dobou stále mluví, že byste nám jako měli dát slevu. Jistě, Babiš je byznysmen a vy teď sami nejlíp víte, že pro některé lídry je dobrý "deal" alfou a omegou jejich politiky. Ale stejně tak víte, že vstřícným gestem, trochou zájmu a diplomatické péče právě takového politika nikdy neurazíš.

Už se to jednou povedlo

S Babišem jste si to navíc už jednou docela úspěšně vyzkoušeli. Když Miloš Zeman na jaře 2015 zavřel vašemu velvyslanci v Praze Schapirovi dveře na Hrad, usoudili jste, že přišel váš a Babišův čas. A tak zatímco Zeman odjel za Putinem do Moskvy, vy jste Babišovi připravili skvělý program v USA.

Protáhli jste ho Pentagonem, Kongresem, s Michaelem Bloombergem se potkal, na Wall Streetu byl, v Silicon Valley s IT firmami vztahy navázal…, a to by musel být člověk tupý ruský troll, aby ho tohle nedostalo. Nemluvě o kabelkách, co si paní Monika přivezla.

Ale vážně, vaše snaha měla zcela jasný efekt. Právě tehdy, v dubnu 2015, pronesl Babiš na tiskovce ve sněmovně jedny z mála kritických poznámek na adresu Miloše Zemana. Kromě jiného mu vzkázal, že by si měl rozmyslet svoji cestu do Moskvy. Ve stejné době Babiš považoval sankce proti Rusku za správnou věc, neboť jak tehdy napsal: "Nesouhlasíme s rozdělením Ukrajiny na dvě země. Podobnou situaci si dobře pamatujeme. Týkala se Československa a stala se v roce 1938."

Nezačínat na spáleništi

Pokud se předvolební průzkumy zásadně nemýlí, Andrej Babiš se bohužel stane českým premiérem. Ale chcete-li z Ameriky něco udělat pro vaše a především české národní zájmy, neošklivte si Babiše, nebojkotujte Babiše.

Na tohle si v české kotlině úplně stačíme sami. A uprostřed té bídy by z toho nakonec mohla být klasická "win-win" situace. Navzájem se neztratíme. A až se tady probereme, nebudeme třeba muset začínat od nuly, na východním spáleništi.

Andrej Babiš se porovnává s americkým miliardářem, mediálním magnátem a bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem a tvrdí, že do médií v Česku investoval jen kvůli tomu, aby o něm nelhala. | Video: Milan Šíma
 

Právě se děje

před 34 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy