Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 7. 2013 12:15

Anticikánismus, Budějovice a "normální" neonacismus

Protiromské pochody radikálů, neonacistů, nejsou a nesmějí být normální. Stát selhává
V sobotu pochodovali v Českých Budějovicích neonacisté. Děsivé je, že to u nás začíná být normální.
V sobotu pochodovali v Českých Budějovicích neonacisté. Děsivé je, že to u nás začíná být normální. | Foto: ČTK

V sobotu se do Českých Budějovic sjeli pravicoví radikálové (náckové) a štvali tam lidi proti romské menšině: „Musíme se ozvat, když cikáni bijí a znásilňují naše ženy a děti," říkali kupříkladu. To „bití a znásilňování žen a dětí" začalo minulý pátek na pískovišti na sídlišti Máj, kterému se říká „střední Volfovka" a kde v panelácích žijí sociálně slabí občané. Začaly se prát romské a neromské děti, jejichž rodiče jsou údajně vesměs bez práce. Pak se začali rvát dospělí. Rvačka vyvolala demonstraci „řádných" či „slušných" občanů v centru města, která se samozřejmě zvrhla v protiromskou agitku a v bitku radikálů s policajty.

Žít na sídlišti se sociálně slabými občany (nebo sociálně vyloučenými, jak kde) je náročné. Stát, pokud funguje, si musí umět s takovými potížemi poradit. Jinými slovy - musí na takových místech (v ghettech i v lokalitách, které nejsou přímo ghetta) udržovat pořádek. Musí tam posílat víc policajtů a strážníků (když už je máme), musí vynucovat dodržování pravidel. Podle místních svědectví ale na sídliště Máj policie skoro nepáchne. Stát to tam „pouští z rukou" a logicky tam roste napětí.

Hrubá chyba organizátorů a policajtů

První a základní krok, aby se toto nedělo, je nestěhovat nejchudší občany, lidi bez práce a bez šance ji sehnat, do míst, kde žijí nahuštěni spolu. Mimo jiné proto, že pak práci skutečně sehnat nemohou.

Tomio Okamura by rád vystěhoval Romy z Česka do jejich pravlasti. Klasický rasistický nápad.
Tomio Okamura by rád vystěhoval Romy z Česka do jejich pravlasti. Klasický rasistický nápad. | Foto: Facebook, Tomio Okamura

Tohle se ví léta. Stejně tak se ví, že jakmile místní začnou demonstrovat proti menšině, ihned toho využijí radikálové, ihned tam jedou, štvou místní „bílé" proti menšině. Všecko se to ví, všecko to už známe. Ale najednou zíráte, jak je možné, že radikálové táhnou na sídliště, kam je policie nepustí, to už by byla Sodoma Gomora, takže se náckové rvou s těžkooděnci pod okny domů, kde žijí lidé, kteří k tomu všemu přišli jak slepí k houslím. (Jihočeská policie ovšem akci považuje jednoznačně za úspěšnou. V pondělí to oznámila na tiskovce.)

Je to hrubá chyba organizátorů a policie.

A vůbec nejhorší prvek celého toho divadla státní neschopnosti: ono je to u nás už úplně normální. Jistě, lidé se diví, že se protiromské akce přesunuly ze severu na jih, to se zdá ještě maličko zajímavé, ale jinak už je to u nás úplně normální. Když radikálové řvou protiromská hesla a pak se s chutí servou s policií, je to běžná událost. Jo jo, to už známe, to nás nemusí vzrušovat. To k nám patří! - Politici? Ti se hádají o vládu, o „parlamentní demokracii". Že tu táhne fašistická bojůvka mlátit Romy, kteří nemají práci, neseženou ji, mnohdy rezignovali a už ji ani nehledají, to je zajímá ze všeho nejmíň.

A ještě něco se stává "normální" realitou. Totiž to, že naštvaní občané demonstrují po boku radikálů a naprosto mylně je považují za své ochránce. Obrovský omyl.

Normální to není

Jenže ono to není normální. Ono to signalizuje, že stát nefunguje. Policajti situaci nemají nechat dojít tak daleko, organizátoři musejí počítat s tím, co se stane pokaždé, tedy že radikálové, náckové okamžitě jejich akce využijí. Umožňují jim, aby se vyřádili. Stávají se spoluviníky.

Otto Chaloupka, poslanec Věcí veřejných, tvrdí, že romská
Otto Chaloupka, poslanec Věcí veřejných, tvrdí, že romská | Foto: Vojtěch Marek

Do toho minulý týden senátor Tomio Okamura, populista na druhou, vykládá, že by se měli Romové vystěhovat do své vlasti. Jejich vlast, stejně jako jeho, je tady.

Citujme Okamuru: „Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty chtěj nechtěj kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích. Nelze od společnosti jen brát, je jí potřeba i adekvátně dávat. Cikáni by měli probudit své elity, semknout se a usilovat o vlastní stát, právo na sebeurčení je právo každého národa, a proto by také Česká republika měla demokraticky podpořit jejich vystěhovalectví například do země, odkud pocházejí jejich prapředci, tedy nejlépe do některého ze státu Indie." - Strašlivé bláboly. Rasismus oděný (jako vždy u politiků) do dojemné „péče" o menšinu.

Rasismus je chytlavý. Strašně snadno se všecky potíže, které život přináší, dají hodit na menšinu. Je to trochu jako s politiky: všichni jsou pro mnohé „svině" a hotovo. Je jasné, že to není pravda, že je plno úplně normálních politiků, ale to není ono, to lid nechce slyšet.

Lidé by měli demonstrovat proti radnici v Budějovicích, že málo pro Romy dělá. To by mělo větší smysl. Měli by demonstrovat proti neonacistům, protože ti jsou extrémně nebezpeční.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy