Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
31. 8. 2014 17:40

AtomPutin hrozí jadernými zbraněmi. Sobotka zbaběle kličkuje

Komentář Martina Fendrycha: Vladimir Putin odhodil masku, bere si část Ukrajiny. Reakce českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je slabá jak čaj z kopřiv. Chybí nám osobnosti.
Ruský medvěd ví, co chce.
Ruský medvěd ví, co chce. | Foto: Aktuálně.cz

Český premiér je rozervanec. Na jednu stranu mluví o ruské invazi na Ukrajině, na druhou stranu se zdráhá Vladimira Putina brzdit. V duchu nejhorších českých tradic.

V České televizi v neděli Bohuslav Sobotka řekl: „Bohužel na jedné straně probíhala jednání a současně pokračovala invaze ruské vojenské techniky a také ruských vojáků na východ Ukrajiny. To znamená, zdá se, že diplomatická jednání zatím nedosáhla očekávaného efektu.“ Po summitu nejvyšších evropských politiků v noci ze soboty na neděli Sobotka řekl, že si Česko ponechává možnost nesouhlasit s evropskými sankcemi, které by silně poškodily českou ekonomiku: „Odmítl jsem podepsat bianko šek.“ Pročpak? „Nedostali jsme žádný písemný návrh, který by se týkal struktury sankcí.“ Také prý nebyl vyhodnocen dopad již dnes probíhajících sankcí.

Český premiér tedy dělá přesně to, co chce ruský prezident Putin. Pro tohoto agresora, který chystá vedle Ruska Novorusko, jež by samozřejmě ovládal, jsou nyní dvě věci naprosto zásadní. První: nejednota států Evropské unie. Druhá: nulová reakce zemí Severoatlantické aliance. Tedy to, aby dvě západní síly nechaly Rusko, ať si na Ukrajině dělá, co chce.

Každý hlas zpochybňující jednotný postup Evropy se přitom Putinovi nesmírně hodí. Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov o nových sankcích Unie řekl: „Jistě, pokyn Evropské komisi dali, ale jednota v řadách Unie nebyla, ani není. Přinejmenším tři země - soudě podle veřejných prohlášení - se proti zavedení dalších sankcí postavily: Maďarsko, Slovensko a Kypr. Slovenský premiér prohlásil, že je připraven dokonce uplatnit právo veta.“ Sobotku tam zatím nezahrnul. Zatím.

„Situace na Ukrajině nemá vojenské, ale pouze diplomatické řešení,“ řekl také český premiér. Dobře však ví, že diplomacie nepřináší žádné výsledky. Dodal: „Není ale možné roztáčet jen spirálu sankcí, které budou mít hospodářské dopady nejen na Rusko, ale také na Evropskou unii, aniž bychom měli jasně definované cíle. Je potřeba udržet otevřené diplomatické kanály.“ Potíž je v tom, že z kanálů má Putin legraci.

Ruský prezident má naprosto jasno, co chce. O tom opakovaně píšeme. Velké Rusko, světovou mocnost číslo jedna. Z kusu Ukrajiny chce vyrobit Novorusko. A cítí, že mu v tom zatím prakticky nic a nikdo příliš nebrání. V nedělním rozhovoru s novináři pravil: „Měli bychom okamžitě začít vážně debatovat... o otázkách týkajících se politické organizace společnosti a vytvoření státu pro jihovýchodní Ukrajinu, aby ochránil legitimní zájmy tamních obyvatel.“ Citovala agentura AFP.

Sobotka by měl přestat brát ohled na proruské křídlo ve své straně. Měl by brát ohled na naši budoucnost. Žádná zadní vrátka už nejsou. Valí se na nás putinovská lež.

Agentura Interfax napsala, že „Putin vyzval k jednáním o státnosti jihovýchodu Ukrajiny.“ Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pak řekl, že Putin nehovořil o vytvoření Novoruska jako státu, pouze vyzval k rozhovorům uvnitř Ukrajiny o tom, jaké by mělo být státní zřízení, aby přihlíželo k zájmům východních regionů, Novoruska.

Když agresor „odráží agresi“

Aby dosáhl svého, Putin organizuje invazi na Ukrajině. A Západu vyhrožuje atomovými zbraněmi. V pátek při setkání s účastníky tábora prokremelských mládežníků u jezera Seliger v Tverské oblasti řekl: „Myslím, že nikoho dnes nenapadne zahajovat rozsáhlý konflikt s Ruskem. Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost.“ Neuvěřitelné.

Putin podporuje mnoha způsoby (vysíláním vojáků a veškeré možné techniky) válku na Ukrajině a zároveň hrozí, že použije jaderné zbraně. Co slovo, to lež: „Rusko je vzdáleno tomu, aby se zapojovalo do nějakých rozsáhlých konfliktů. Nechceme to a nehodláme to dělat. Vždy jsme ale samozřejmě byli připraveni odrazit jakoukoli agresi.“ Agresi páchá na Ukrajině Rusko. Dokonce ani Sobotka o tom nepochybuje.

Putin začíná odhazovat masku.
Putin začíná odhazovat masku. | Foto: Reuters

Putinova metoda je vše obrátit naruby. Spoléhá se na to, že doma mu to budou ochočení Rusové baštit. Snahu Ukrajiny ubránit jednotný stát přirovnává k nacismu: „Jakkoli je to smutné, připomíná mi to události z druhé světové války, kdy německá fašistická vojska obléhala naše města, třeba Leningrad, a cíleně střílela jejich obyvatele. Vidíte, k čemu jsme dospěli? Je to katastrofa.“ Mluvil zřejmě už o "našich městech" Doněcku a Luhansku.

Český premiér se tedy nemůže vymlouvat, že neví, co se děje. Každý to dnes ví. Rusko je agresor, okupant, bere si silou, co mu nepatří. A ohání se atomovým arsenálem. Hůř už několik desítek let nebylo. Projevit slabost znamená dovolit Putinovi pokračovat. Sankce jsou jediná nevojenská síla, která může Rusko brzdit. Z reakcí Putina je jasné, že mu sankce velmi vadí, že se snaží rozhodnutí Evropy co nejvíc podrýt a zvrátit.

Dnes se jedná o budoucnost Evropy. O to, kde bude hranice s agresivním Ruskem. Nakolik nás bude ohrožovat. Sobotka by měl přestat brát ohled na proruské křídlo ve své straně. Měl by brát ohled na naši budoucnost. Žádná zadní vrátka už nejsou. Valí se na nás putinovská lež.

Ruský prezident také řekl: „V čem spočívají takzvané evropské hodnoty? Podpora státního převratu, uchopení moci se zbraněmi v ruce a potlačování těch, kteří nesouhlasí, za pomoci ozbrojených sil - co to je? Moderní evropské hodnoty? Zdá se, že našim kolegům je třeba připomenout jejich vlastní ideály.“

Přitom státní převrat organizuje na Ukrajině on a jeho lidé. Povstalce vyzbrojuje on a jeho lidé. Má krev na rukou. Na sobotkovské sociálnědemokratické kličkování není čas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy